LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
30 Ekim 2020

Yazlık Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

D vitamini, sıcak hava, deniz ve güneş... Yılın en sevilen mevsimi geldi ve şehirden kaçış alanı yaratıp kafa dinlemek isteyenler soluğu yazlık evlerde aldı. Şimdi tüm yılı geride bırakarak, ortam değişikliği ve yenilenme zamanı! Yaz mevsimi bu kadar sevilince, yazlık evlere gidilince işin en eğlenceli ve keyifli kısmı yine dekorasyon fikirleri ve ufak tefek dokunuşlara kaldı. Çünkü yazlık evinizi dekore ederken her zamankinden çok kendi tarzınızı yansıtabilmeniz mümkün.


Yazlık Evlerde Renk Seçimi


Yazlık Evlerde Renk Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Ev dekorasyonunda yaz esintisini yakalamak aslında tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Çok büyük değişikliklere gitmek istemiyor, mobilyalarınızı yenilemeyi düşünmüyorsanız yazı hatırlatan birkaç minik dekoratif obje ve duvarlarınızın rengini değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Yazlık evlerde renk seçimi, mutlaka aydınlık, ışığı yansıtan ve açık tonlarda olmalıdır. Boya seçimi ise yine buna uygun olarak hafif, su bazlı, leke ve nem tutmayan ve ağır yapıda olmayan bir boya olmalıdır. Filli Boya’nın Caparol Serisi’nin yaz sezonunda en çok tercih edilen ürünlerinden Caparol TriMaXX, ipeksi mat ve yüksek silinebilir özelliğiyle duvarlarınıza rahat bir nefes aldıracak, geniş renk seçkisiyle evinize en uygun tonları seçmenize yardımcı olacak.


Yazlık Evlerde Renk Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mavi ve yeşilin her tonunu yazlık evlerin her alanında misafir edeceğiz demiştik. Bu senenin neredeyse her yerde ve dekorasyondan modaya her alanda karşımıza çıkan tonu olan mint rengini de yazlık evinizde deneyebilirsiniz. Mavi ve yeşili de içinde barındıran ferahlatıcı etkisiyle mint rengi ve her tonunu, yazlık ev salon dekorasyonunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Filli Boya Ferah Renkler KartelasıBodrum’un beyaz kireç badanalı evleri, Alaçatı’nın çivit mavisi derken yazlık ev dekorasyonunda renk seçimleri gelenekselliğini koruyor. Dekorasyon kodlarına yerleşmiş kireç iç cephe, Alaçatı’daki taş mimari, niş duvarlar, mermer ve diğer doğal taşlar yazlık evlerin stil ilhamını oluşturur. Eğer Bodrum veya Çeşme’de yazlığınız varsa bu kodlardan ilham alabilir, yazlık evinizde ferah, taze ve açık tonlarda renkler kullanabilirsiniz. Beyaz, açık renk ve aydınlık bir dekorasyonla ışığı tam olarak içeriye taşıyabilirsiniz. Filli Boya Ferah Renkler kartelasından İpeksi serisinde yazlık eviniz için size uygun renge göz atabilirsiniz.Filli Boya En Sevilen Ferah Renkler

Yazlık ev salon dekorasyonunda renkler kadar dekoratif boya örnekleriyle de oldukça sık karşılaşıyoruz. Beyaza uyumlu inci dokulu boyalar da evinizin ruhunu tamamlayabilir. Bunun yanı sıra yazlık ev perde dekorasyonunda da ağır kumaşlar ve koyu renkler yerine duvar boyası ve ev dekorasyonuyla uyumlu uçuşan, doğal kumaştan oluşan, aydınlık ve samimi perde seçimi yapabilirsiniz.


Yazlık Evler İçin İlham Veren Dekorasyon Fikirleri


Yazlık dekorasyon fikirleri dediğimizde ilk akla gelen tavanlardaki şık ahşap pervaneler, hasır objeler, geniş minderler, püsküllü hamaklar, palmiye ve muz ağaçları, mavi tonları, modern ama konforlu bir mobilya seçimi… Yazlık evinizde kendinizi rahat hissedeceğiniz ancak bulunduğunuz alanın dokusuna uyumlu ve şık bir dekorasyon tercih etmelisiniz.


Minimalizmden şaşmayın.


Yazlık Ev Dekorasyonunda Minimalizm

Yazlık ev dekorasyonunda abartılı, ağır ve yorucu dekorasyonlardan kaçınmak her zaman için avantaj sağlar. Bu nedenle minimal ve sade, ama şık seçimler evinizi daha modern göstereceği gibi rahat hareket alanı ve uyumlu bir atmosfer oluşmasını sağlar. Yazlık ev dekorasyonunda evi çok fazla veya büyük, hantal eşyalarla doldurmak, evin konsepti ve kullanılabilir alanı her ne olursa olsun çok tercih edilen bir dekorasyon yöntemi değildir. Bu nedenle sadelikten şaşmayarak hafif parçaları tercih etmelisiniz. Örneğin koltuk takımı, avize, halı ve masa almak yerine hasır berjer koltuk, balkon salıncağı, büyük keten dokulu rahat bir kanepe, ahşap bir orta sehpa, uyumlu bir kilim ve tavan pervanesi tercih edebilirsiniz. Alan olarak büyük bir eviniz yoksa yine küçük yazlık ev dekorasyonunda da temel fikir, minimum eşya ile en şık görünümü yakalamak.


Balkonunuz sizi yansıtsın.


Yazlık Ev Dekorasyonunda Balkon Düzeni

Yazlık evinizde belki de en çok vakit geçirdiğiniz yerlerden biri veranda ve balkonlardır. Yazlık ev mutfak dekorasyonuyla uyumlu tarzı olan balkonunuza yapacağınız minik dokunuşlarla alanınızı oldukça keyifli hale dönüştürebilirsiniz. Mobilyalarınıza gerekli senelik bakımı yaptıktan sonra (ahşap cilası, vernik, zemin temizlemesi vs.) balkonunuzu okuma köşesi, fiskos alanı ve yerin büyüklüğüne göre küçük bir davet alanı olarak dahi kullanabilirsiniz.


Ahşap ve tik kullanımını yoğunlaştırın.


Yazlık Ev Dekorasyonunda Ahşap Kullanımı

Yazlık ev dekorasyon örneklerinde sıkça rastladığımız ahşaplar, ısıyı dağıtma ve suyun zeminde kayganlaşmasını önlemesiyle oldukça tercih edilir. Özellikle havuz kenarları ve ıslak zeminlerin kullanımında tik ağacı (teak), deck dediğimiz yapılanma ile yer döşemelerinde ve bahçe dekorasyonunda sıklıkla kullanılıyor. Yazlık ev bahçe ve balkon dekorasyonunda da oldukça popüler olan ahşap zeminler, sık bakım gerektirmez ve kendiliğinden doğal bir şıklık yaratır. Doğal görünümlü ahşap ürün ve malzemelere yazlık evlerinizde mümkün olduğunca yer vererek dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.


Yeşil alan ve bitki kullanımına ağırlık verin.


Yazlık Ev Dekorasyonunda Yeşil Alan Kullanımı

Burası yazlık eviniz, buraya huzur bulmak ve tüm yılı geride bırakmak için geliyorsanız yeşil alana evinizde oldukça sık yer vermelisiniz. Eğer bahçeli bir yazlık eviniz varsa bahçenin ışığını olabildiğince içeri taşıyın, boydan camlı pencereler alanı geniş gösterdiği gibi ışığı da içeri taşır. Yazlık evlerde bahçe bakımı ve dekorasyonu çok önemlidir ve genelde sezonluk vakit geçirildiği için özen gösterilmesi gerekir. Eğer geniş balkonunuz, terasınız, hava akımına açılan büyük pencere kanatlarınız varsa hepsini aktif kullanarak ışığı ve doğayı yaşam alanınıza daha fazla misafir edebilirsiniz.


Olabildiğince büyük düşünün.


Yazlık Evlerde Yaratıcı Alan Kullanımı

Büyük düşünmek için yazlık evinizin büyük olmasına gerek yok, ancak burayı dekorasyonda mümkün olabilecek en sıra dışı fikirlerinizi gerçekleştirebileceğiniz alanınız olarak düşünün. Sınırlarınızın dışına çıkın ve her zaman yapmayı arzu ettiğiniz dekorasyon fikirlerini uygulamaktan çekinmeyin. Duş teknenizi açık havada mı kullanmak istiyorsunuz? Bahçenize yüksek ve sık ağaç, sarmaşık veya yeşil bitki enstalasyonu kurarak bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Çabasız ve doğal olun.Yazlık Evlerde Doğal Görünüm ve Silinebilir Boya Kullanımı

Her ne tarzda olursa olsun bir evin ruhu, yaşayanlarıyla bütündür ve ev, içinde yaşadıkça karakter kazanır. Yazlık evlerde de mümkün oldukça doğayla bütünleşip kendimizi dinleme fırsatı yakaladığımızdan, ilham alacağımız en önemli unsur doğa olmalıdır. Küçük veya büyük hiç fark etmeden ne kadar çevre ile bütünlük sağlarsanız dekorasyonunuz da o kadar sağlam, huzurlu ve karakterli görünür. Su bazlı ve doğal olduğundan iç dekorasyonunuzla uyumlu renklerde seçeceğiniz Filli Boya Momento Max, tam silinebilir ve yıkanabilir özelliğiyle yazlık evinizi yeniden yaratmanıza yardımcı olacak.

Momento Silan