LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
16 Eylül 2015

YENİLEBİLİR BALKONLAR

Siz de içinde dalından kopardığınız meyve ve sebzelerin olduğu bir balkonunuz olsun istemez miydiniz? Bu yenilebilir balkonlarda tere, roka, taze soğan, turp, maydanoz, sarımsak gibi otsu bitkilerin yanı sıra domates, salatalık, havuç, biber, patlıcan gibi meyve ve sebzeleri ev ortamında yetiştirmek mümkün. Üstelik öyle çok büyük alanlara ihtiyacınız yok! 

Bahar ayları, yani mart sonu ve nisan başı bitkilerin tohum ve fidanlarını ekmek için en uygun zaman.

 

Sebzelerin tohumdan gıdaya dönüşmesi yaklaşık 1 ile 6 ay arasında değişir. Balkonunuz da bu süre zarfında “yenilebilir” bir balkon olma yolunda yol kat etmiş olur.

 

1

Güneşi en çok alan güney balkonu için fasulye, salatalık, patlıcan, pırasa, biber, tatlı kabak, domates, rezene, mercanköşk, kekik, biberiye, narenciye ve çilek muhteşem seçimler olabilir.

 

Kuzey balkonu içinse havuç, turp, karalahana, marul, ıspanak, kış kabağı, pazı, biberiye, nane ve maydanoz daha uygundur. Domates, patlıcan, marul, maydanoz, havuç ve biber 2-3 ay; lahana, pancar, kabak ve pırasa 3-5 ay ve turp gibi sebzeler de 1-2 ayda hasat edilecek şekle gelir.

 

Tere, roka, taze soğan, hindiba, dereotu, turp, semizotu, maydanoz gibi otsu bitkiler için saksının şekli oldukça önemli. En az 15 cm derin olmasına özen gösterin. Saksıya önce toprağı koyun ve bastırın. Tohumları eşit miktarda serpin ve üzerlerinde az miktar toprak örtülü olsun.

 

Sulamayı fısfısla, sanki yağmur yağıyormuş gibi yapın. Toprakların sağa sola dağılmalarını da önlemiş olursunuz. Tohumlar çıkana kadar her gün sulamaya devam etmelisiniz. Tohumlar çıktıktan sonraysa toprak kuruduğunda sulamanız yeterli. Saksıları kuşlardan korumanız gerekirse, saksının etrafına uzun çubuklar dikip tülle üstünü örtebilirsiniz.

 

Domates, salatalık, havuç, patlıcan gibi, evlere uygun meyve ve sebzeler iki aşamada yetişir. Öncelikle her tohumu birer küçük saksıda çimlendirin. 10 cm olduklarındaysa daha büyük bir saksıya aktarın. Güneş almalarına özen gösterin ve toprak kurumaya başladığında sulayın. Ara ara organik besin de vererek dört ay sonra dalında meyve ve sebzeleri koparıp yemeye başlarsınız.

 

(Görseller: Homedit.com)