LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
02 Mart 2017

YORGUN UYANANLARA ÖNERİLER - 1

Yeteri kadar uyusanız bile sabahları yorgun kalkıyor, çalar saati üst üste erteliyor olabilirsiniz. Durum böyleyse, büyük ihtimalle uyku hijyeniyle ilgili sorunlarınız var. Önemli olan ne kadar uyuduğunuz değil, uykunuzun niteliği. Uyku kalitenizi yükseltmek düşündüğünüz kadar zor değil. Derlediğimiz önerileri uyguladıktan sonra tek şey ihtiyacınız biraz özdisiplin.

Gözünüzü ekrandan ayırın


Günün büyük bir kısmı bilgisayar ve telefona bakarak geçiyor. Üstüne bir de televizyon faslını ekleyince tüm dünyayı piksellerle görmeye başlıyoruz. Unutmayın, ekranlardan yayılan ışığın dalga boyu uyku döngünüzün altını üstüne getiriyor. Yatmadan en az bir saat önce telefonunuzu sessize alıp bir kenara kaldırın. Instagram ve Facebook turları sabahı bekleyiversin.
telefona bakan insan

Çay, kahve ve diğerleri


Elinizde fincanla akşam sefaları yapmak sizin için bir rutine dönüşmüş durumdaysa bir daha düşünün. Başta kafein olmak üzere nikotin ve alkol dahil tükettiğimiz uyarıcıların hepsi uykumuzu kaçırmak için beynimize hücum ediyor. Alışkanlıklarımı bırakamam diyorsanız bile en azından uyumadan dört saat önce bu arkadaşlarla ilişkinizi askıya alın.
çay kahve ve diğerleri 

Işık geçirmez perdeler seçin


Kent merkezinde yaşıyorsanız yatak odasına sızan ışık sabaha kadar bir an olsun kesilmez. Şehrin ışıkları eşliğinde uykuya dalıp sabah da doğal ışıkla uyanmak kulağa hoş geliyor. Fakat bu ışıklar uykunuz için sandığınızdan daha tehlikeli. Kalın ve ışık geçirmez perdelerle elde edeceğiniz koyu karanlık deliksiz bir uykuya dalmanız için anahtar niteliğinde.
işik geçirmez perdeler seçin

Maviyle gevşeyin


Yatak odanızın duvarlarının renginin ve içerdeki ışığın üzerinizde büyük bir etkisi var. Soluk mavi tonları renkler içinde en sakinleştiricileri. Mavi duvarlar ve onları aydınlatan loş bir sarı ışık zihninizi rahatlatıp uykuya dalmanızı kolaylaştırır.
maviyle gevşeyin

Yatak odası dekorasyonu yaparak yatak odanızı baştan yaratın.
Yatak odasını adam etmek için en son gereken şey mobilyaları değiştirmek. Mobilyalardan önce yatak odasında ortada duran eşyaları çekmece ve dolaplara yerleştirin. İnsanı çağıran nevresimler edinin. Yarı saten nevresimler tıpkı duvar boyalarındaki yarı mat boyalar gibi üzerinizde ipeksi bir etki bırakırlar. Bu da rahat bir uyku için girdiğiniz yatak odanızı sizin için daha çekici hale getirecektir. Duvarlar için de yarı mat boya tercih edebilirsiniz. Renk seçiminde yukarıda bahsettiğimiz gibi mavi tonlarını kullanabilirsiniz. Odanıza ekleyeceğiniz dekoratif objeler ve ufak tefek dekorasyon dokunuşlarıyla içinde vakit geçirmekten keyif alacağınız bir yatak odası kaliteli bir uyku için iyi bir başlangıç olacaktır.
Bu serinin ikinci yazısı çok yakında yayında olacak. Takip etmek ve uyku kalitenizi artırmak için yeni fikirler almak için e-posta bültenimize kayıt olun.