LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
12 Aralık 2016

YORGUN UYANANLARA ÖNERİLER-2

Gündelik hayattaki üretkenliği artırmanın yolu kaliteli bir uykudan geçiyor. Fakat ne yazık ki uykunun düşmanı çok. Kimi zaman ne kadar uyursak uyuyalım bir türlü dinlenemiyoruz. Uykuda geçen zamanınızı daha kaliteli kılmak için yapmanız gerekenleri saymaya devam ediyoruz.

Yatağınızı koruyun


Uyurken yalnız olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yataklar insanlar için olduğu kadar bakteriler, mantarlar ve akar denilen mikroskobik eklembacaklılar için de davetkâr ortamlar. Bu canlıların yol açtığı kaşıntı ve hapşırık gibi sorunlar uyku kalitenizi düşürüyor olabilir. Çözüm olarak, sık sık değiştirip yıkayabildiğiniz yatak kılıflarından kullanın.

uyku kalitesini artırmak için yatağınızı koruyun

Egzersiz yapın


Ağır bir masa başı mesaisinden sonra zihniniz uyumak istiyor olabilir, fakat bedeniniz de yorulmadıkça hızla uykuya dalamayacaksınız. Uyku beyin kadar bedenin de ihtiyacı, bu yüzden düzenli egzersiz yaparak vücudunuzu da bir çalışma-dinlenme döngüsüne sokun. Emin olun, deliksiz uykuların tadını çıkaracaksınız.

kaliteli bir uyku için egzersiz yapın

Kokuların gücünü kullanın


Bilimsel çalışmalar yatmadan önce güzel kokularla uyarılan beyinlerin daha derin bir uykuya daldığını gösteriyor. Özellikle lavanta kokusu hem uykuya dalmayı kolaylaştırıyor hem de vücudu dinlendiriyor. Kronik uykusuzluk çekenlere bile iyi geldiğine göre denemeye değer, ne dersiniz?

yatak odasında lavanta kesesi

Gündüz uykularını düzenleyin


Gündüz biraz kestirmek enerjinizi toplamanın iyi bir yolu. Fakat yanlış zamanlanmış şekerlemeler hem kendinizi daha yorgun hissetmenize neden oluyor, hem de gece uykunuzu mahvediyor. İllaki gündüz uykusuna ihtiyaç duyuyorsanız bunu öğlen vakitlerinde yapın ve 20 dakikadan fazla uyumayın.

gündüz uykuları

Akşam yemeğini hafif tutun


Kâbuslarla dolu bir uyku istemiyorsanız akşam yemeklerini hafif tutun. Yağlı ve yüksek kalorili akşam yemekleri sindirim sisteminize ekstra yük oluşturur, bu da doğal olarak uyku kalitenizi düşürür. Akşam yemeğini hafif tutun ve yatmadan en az iki saat önce yemek yemeyi bırakın.

Yatak odanızdaki renkleri gözden geçirin


Uyku öncesi gördüğünüz canlı renkler uykuya geçişinizi zorlaştırıyor olabilir. Sarı, Turuncu, Kırmızı gibi insana enerji veren, uyaran renkler yatak odaları için pek de uygun değildir. Sarı renk insana hareket kazandırmasıyla, yiyecek içecek ambalajlarında da sıkça karşımıza çıkan turuncu ve kırmızı renkler ise iştah açmasıyla bilinirler. Yatak odasının duvarlarında, mobilyalarda, perdelerde, halıda ve hatta yatak örtülerinde bu renkler bazıları için uyku kaçırıcı olabilir. Bu renkler yerine yeşil ve mavi gibi insana dinginlik, huzur ve güven veren renkler yatak odasında kaliteli bir uykuya geçiş için son derece yardımcı olacaklardır. Yatak odanızın duvarlarına çok da parlak olmayan yarı mat veya mat renkli duvar boyalarıyla uygulayabilirsiniz. Özellikle size huzur verdiğini düşündüğünüz yeşil veya mavi rengi göstererek istediğiniz renk tonunda duvar boyası alabileceğiniz mağazaların listesini buradan alabilirsiniz.


Görseller: www.telegraph.co.uk