LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

ZİKZAK DESENLERİN ŞIKLIĞI

60’lı yılların trendi zikzak modası geri geldi. Modern ve yaratıcı tasarımlarda dekorasyona hareket katan geometrik şekillerle evinizde monotonluğa son vermek ister misiniz? Oldukça ilgi çekici zikzak desenleri perdeden koltuğa, halıdan yastığa birçok yerde kullanabilirsiniz. Her evin farklı desenlerin buluşmasıyla gelen enerjiye ihtiyacı var. Ancak sonucun göz yoran bir görüntü olmasını da istemeyiz. Farklı desenleri bir arada kullanmanın inceliklerini öğrenerek evinize orantılı bir hareketlilik getirebilirsiniz.

Öncelikle kullanacağınız desen sayısına karar verin. Dekorasyonda desen kullanımı için “tek sayı kuralı” olduğunu hatırlatalım. Örneğin “3” ideal desen sayısı.

Kullanacağınız desenlerin boyutları birbirinden farklı olsun. Desen boyutundaki çeşitlilik, farklılığın ortaya çıkmasına yardım eder ve zengin bir görünüm oluşturur.

zikzak_1

Desenlerdeki çarpıcılık oranını iyi ayarlayın. Örneğin, büyük mobilyalarda ya da halılarda çok büyük geometrik desenler varsa, başka bir yerde büyük çiçek desenleri kullanmamalısınız.

Desenlerin birbiriyle çok uyumlu olmamasına özen gösterin. Çünkü aşırı uyum, evin kaotik ve özensiz görünmesine sebep olur. Örneğin pötikareyle dama ya da ekoseyi birlikte kullanmayın. Eğri çizgiler ve zebra deseni, büyük ve küçük çiçekler gibi birbirini andıran desenleri bir araya getirmeyin.

Dengeli bir görünüm için desenlerin tezatlığından faydalanın. Örneğin puantiye, geometrik desen ve yaprak motifleri gibi kulağa uyumsuz gelen ama birbirini tamamlayan desenleri tercih edin.

Farklı kültürlere ve stillere ait desenleri bir arada kullanın. Örneğin daha oryantal olan şal deseni ya da kilim desenini, batı stillerini yansıtan zikzak ve çizgili desenlerle buluşturun. Yine 1960’ları hatırlatan puantiye ya da çiçek desenleri, 80’lere damgasını vuran hayvan derisi ya da girdap desenlerinin yanında yerlerini alsın.

Doğal desenlerle geometrik desenleri birlikte kullanın. Örneğin çiçek deseni ve düz çizgiler birbirine çok yakışır.

Desenlerin çağrıştırdıkları renk paletlerine sadık kalın. Örneğin evinize çiçek, yaprak, leopar gibi doğal desenler hâkimse, natürel tonlarla evinizi dekore edin.

zikzak_2

Tasarımda zikzak desenlerin en çok tercih edildiği kültürlerden biri de İskandinav tarzı. Beyaz duvarlar ve açık renk aksesuarların kullanıldığı İskandinav tasarımlarda dekorasyona canlılık katmak için özellikle zikzak desenler tercih ediliyor. Siz de evinize hareket kazandırmak için zikzak desenleri tercih edebilirsiniz.

Siyah beyaz zıtlığından yararlanarak yapılan eklektik tasarımlarda da zikzak desenlerin sıkça kullanıldığını görüyoruz. Salonunuzda siyah ve beyazla şık bir atmosfer yaratmak istiyorsanız aksesuarlarınızda çizgi ve zikzaklar kullanabilirsiniz.

Eskiden evin girişinde ve koridorlarda tercih edilen çizgili kilimleri artık salonlarda da görüyoruz. Renkli ve çizgili kilimlerle evinize otantik bir hava kazandırabilirsiniz.

Gelin evinizde zikzak desenleri nasıl kullanacağınıza bakalım.

zikzak_3zikzak_4zikzak_5zikzak_6zikzak_7zikzak_8Görseller: https://www.decoist.com/