Daha İyi Bir Dünya Projesi Tamamlandı

İçerik 04.07.2013
Daha iyi bir dünyaFilli Boya Yalıtım Grubu ve WWF Türkiye işbirliğiyle gerçekleştirilen, İklim değişikliği ile mücadelede enerji verimliliği ve ısı yalıtımının öneminin anlatıldığı “DAHA İYİ BİR DÜNYA” projesi İzmir’de gerçekleştirilen son seminerle tamamlandı.
 
Küresel iklim değişikliği dünyamızı tehdit ediyor. Petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtların kullanımından açığa çıkan sera gazlarının atmosferde birikmesi iklim değişikliğine neden oluyor. Küresel ölçekte ortalama sıcaklık geçtiğimiz yüzyıl içinde 0,7 °C kadar arttı. 2°C'lik artışın ise gezegenimizi geri dönüşü olmayan felaketlere sürükleyeceği öngörülüyor. Türkiye ise, küresel iklim değişikliğinin etkilerinden en fazla zarar görecek ülkeler arasında yer alıyor. İklim değişikliği Türkiye'yi kuraklık, tarımda ve turizmde gelir kaybı, orman yangınlarında artış, biyolojik çeşitliliğin kaybı olarak etkileyecek. Filli Boya Yalıtım, tüm bu olumsuz işaretler karşısında sessiz kalamayarak başlattığı bilinçlendirme yolculuğunun ilk yılını tamamladı.
Tüm bu tehlikelere karşı geç olmadan harekete geçmek adına, Filli Boya Yalıtım Grubu –Capatect markası ve WWF Türkiye ülkemizi adım adım gezerek,  iklim değişikliği ve enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmak, Karbon Ayak İzi’mizi azaltmak için ısı yalıtımı başta olmak üzere alabileceğimiz önlemler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.
 
Proje kapsamında son 1 yıl içerisinde Konya, Bursa, Erzurum, Isparta, Trabzon ve İzmir’de Belediyelerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri’nin, Mimarlar Odalarının, Makine Mühendisi, İnşaat Mühendisi ve Elektrik Mühendisi Odalarının, Sanayi ve Ticaret Odaları’nın ve üniversitelerin işbirliği ile seminerler gerçekleştirildi. Bu seminerlerde hem küresel iklim değişikliğinin küresel, ulusal ve bölgesel ölçekteki etkileri, hem de binalarda enerji verimliliği ve ısı yalıtımı gibi alınabilecek en başlıca önlemler tartışıldı. 
 
“Binalarda Enerji Verimliliği”, “Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Binalarda Isı Yalıtımın Önemi”, “Isı Yalıtımı ve Çevre Koruma Önlemleri”, “İklim Değişiklikleri ve Enerji Tasarrufu” gibi konuların konuşulduğu “Daha İyi Bir Dünya” projesiyle Filli Boya Yalıtım ve WWF Türkiye binlerce kişiye ulaştı ve konuyla ilgili Türkiye’nin farklı bölgelerindeki yerel yöneticileri, sektör profesyonellerini, akademisyenleri ve yerel halkı buluşturdu.
 
Daha İyi Bir Dünya Projesi son 1 yılda web ortamında yapılan karbon denkleştirme projesi, bayi kongresi, enerji kongresi, yeşil iş konferansı gibi yüksek katılımlı organizasyonlarla gerek sunum gerek stand aktiviteleri ile de 30.000 kişiye ulaştı.
 
Çevre ve sürdürülebilirlik politikalarıyla her geçen gün sektöre ve ülkeye katkıda bulunan Filli Boya Yalıtım, çevre dostu ürünleri ve projeleriyle daha iyi bir dünya için çalışmaya devam edecek.