Isı Yalıtımı ve Amortisman süresi

İçerik 30.04.2013
Isı tasarrufu, kullanacağınız yalıtım kalınlığına ve binanızın yapısına göre ortalama % 50 olacaktır. Amortisman süresi ise ısınmaya (ve varsa soğutmaya) yönelik tükettiğiniz yakıt miktarına ve yakıtın türüne göre ortalama 2-5 yıl arasında olacaktır.
Isı yalıtımının binanın yapım aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin % 2’si ile 5’i arasındadır. İnşaat aşamasında ısı yalıtımı yapılmış bir binada; düşük kapasiteli kazan, klima, küçük radyatör ve tesisat kullanılacağı için yatırım ve işletme maliyeti de azalacaktır. Isı yalıtımı için yapacağınız harcamalar, sağlanan enerji tasarrufu ile 2-5 yıl içinde kendini geri öder.
Doğalgaz tasarrufu için öncelikle evlerde çatı izolasyonunun sağlıklı bir şekilde yaptırılması gerekir. Bunun sonucunda yüzde 20 oranında bir tasarruf sağlanmış olur. Kapı ve pencereler yaptırırken izoleli olanlar tercih edilmelidir. Konutlardaki ısı kayıplarının yüzde 15 i izolasyona sahip olmayan malzemelerden kaynaklanmaktadır. Kapı ve pencere kenarlarında varsa hava alan yerler izolasyon malzemeleriyle kapatılmalıdır. Doğal gaz tasarrufu için ayrıca duvarların mümkün olduğunca çok kapatılması ve ısının duvarla direk temas etmemesinin sağlanması önemli tavsiyelerdendir. Ancak en önemli öneri evin ısısının yüzde 50 ye varan oranlarla değişmesini sağlayan mantolama ve kaplama sistemlerinin binaya uygulanmasıdır. Bine kaplaması yapıldıktan sonra ısınmadaki problemlerin büyük ölçüde giderildiği ve memnun kalındığı tüketiciler tarafından belirtilmektedir