Turuncunun Neşesi

İçerik 31.08.2012

Kırmızı ile sarı rengin eşit oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen bir ara renk olan Turuncu, aynı zamanda sıcak renkler grubuna girer. Kırmızı ve sarının karışımdaki oranını değiştirerek turuncunun farklı tonlarını elde edebilirsiniz.
Turuncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Sıcak renklerin genel karakteri olan kişiye canlılık ve neşe vermesi, kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu için de geçerlidir. Turuncu aynı zamanda gösterişin ve şatafatın rengidir, fakat kırmızı kadar rahatsız edici olmadığından daha rahat kullanılabilir.

Turuncu rengi seven insanlar genellikle dışa dönük, hareketli, neşeli ve sosyal ilişkileri kuvvetlidir. Bununla birlikte, bazen de gösterişe yatkınlık, sürekli haklı olma ve üstün gelme isteği görülebilir.
Turuncu renk, kendisini oluşturan iki sıcak rengin yani kırmızı ve sarı rengin de etkisiyle metabolizmayı hızlandırıcı etkilere sahiptir. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Pankreas, böbrek, dalak sorunları, karaciğer hastalıkları ve mide ülserine karşı faydalı olduğu söylenen turuncu, romatizma şikayetlerini azaltmaya yardımcı olduğu söylenir.

Turuncu renk, hakim renk olarak kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir. Bundan dolayı, çocuk odalarında, mutfakta ve yemek odasında kullanılabilir. Çalışırken dikkatinizi toplamanıza engel olabileceğinden dolayı çalışma odası, canlılık verici etkisinden dolayı dinlenme mekanları ve yatak odası gibi yerlerde kullanımının çok uygun değildir. Bu tür mekanlarda kullanılmak istendiğinde farklı renklerle kombin edilerek olumsuz yönleri bastırılarak kullanılabilir.

Turuncu Neşesi videoosunu izlemek için tıklayın…