Yalıtımın yararları

İçerik 26.04.2013
İnsanları, dış iklim koşullarından koruyarak konforlu ve sağlıklı ortamlar sunması istenen yapılar bir çeşit kalkan görevi görmektedir. Yapılar, kullanıcılarını korudukları etkilere maruz kalırlar. Yapılarında kendisinden beklenen kalkan görevini görebilmeleri için iklim koşulları, su, gürültü, yangın ve titreşim gibi dış etkilere karşı korunması gerekir. Bizi koruyan yapıların kalkanı ise yalıtımdır.
Yalıtım, iç ve dış etkenlerin bina üzerindeki zararlı etkilerini önleyerek, binanın sağlam ve güvenli kalmasını sağlar, binanın ömrünü uzatır. Günümüzde ekonomik bir yatırım olarak ele alınan yapıların değerini koruması, ancak yalıtım uygulamaları ile mümkündür. Binanın sağlamlığı, bu binaları kullanan insanların can güvenliği açısından büyük önem taşır. Ayrıca binanın kullanım ömrünün uzatılması, kaynak israfını önleyecek ve ekonomik avantajlar sağlayacaktır.
Bunun yanı sıra yalıtım, bireysel ve toplumsal yaşam kalitesinin arttırılması için vazgeçilmez bir uygulamadır. Kişilerin çeşitli şekillerde maruz kaldıkları gürültü, hava kirliliği gibi etkiler yalıtımla azaltılarak; psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkların önüne geçilir ve sağlıklı ortamlar elde edilerek bireysel yaşam kalitesi arttırılır. Konforlu bir ortamda bulunan kişilerin verimliliği artar ve dikkatsizlikten kaynaklanan kazalar azalır. 
Yalıtım yoluyla; enerjinin verimli kullanılması sağlanarak ve çevre kirliliğine katkı azaltılır. Ayrıca enerji maliyetinden elde edilen tasarruf; kültür, eğitim, sağlık harcamalarına aktarılarak toplumsal yaşam kalitesi arttırılabilir.