Adım Adım Isı Yalıtımı

Isı yalıtımı sayesinde evleriniz yazın serin, kışın sıcak kalır. Evin ısıtma ve soğutma işlemleri daha hızlı olur, havanın derecesi daha uzun süre muhafaza edilir. Enerji tasarrufu anlamında büyük katkısı olan yalıtım, küresel ısınma ile mücadele ve dünya kaynaklarının korunmasında da son derece önemlidir.

Isı Yalıtımı Nedir?

En basit anlatımı ile ısı yalıtımı, binalardaki ısı kayıplarının azaltılması anlamına gelir. Böylelikle evde ısıtma ve soğutma için gerekli enerji çok daha verimli olarak kullanılır. Evlerin içi kışın daha hızlı ısınır, yazın daha çabuk soğur. Isıtma ve soğutma maliyetleri azalır. Adım adım ısı yalıtımı ile ilgili bazı bilgiler şu şekildedir:

  • Yalıtım, binalarda %25 ila %50 oranları arasında yakıt tasarrufu yapılmasını sağlar. Isı yalıtımı malzeme fiyatları ilk etapta kulağa fazla gibi gelse de, uygulama birkaç yıl içerisinde kendi kendisini amorti eder.
  • Isı yalıtımının sadece duvarlara yapılması yeterli değil. Isı yalıtımından maksimum verim alınabilmesi için çatılarda, pencerelerde ve kapılarda da izolasyon yapılması gereklidir. Bunun için kırık pencereler mutlaka değiştirilmeli, eskiyen macunlar değiştirilmeli ve yalıtım süngeri ya da plastik bant gibi malzemelerle hava sızdırmazlığı sağlanmalıdır.
  • Isı yalıtımının faydaları, evin içinde doğru şekilde hareket edilirse ortaya çıkar. Bunun dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar var. Apartman kapıları açık bırakılmamalı, evlerin banyo, koridor gibi ısıtılmayan odalarının kapıları kapalı tutulmalı, zorunlu haller dışında elektrikle ısınma sağlanmaya çalışılmamalıdır. Böylelikle ısı yalıtımı fiyatları, kendisini daha hızlı amorti edecektir.
  • Isı yalıtımı, binaların sağlığı için de faydalıdır. Isı yalıtımı yapılmış binalarda betonarme elemanları korozyona maruz kalmaz, yapının taşıyıcı kısımlarındaki demirler paslanmaz, binaların bakım ve onarım maliyetleri azalır, yapı dış etkilerden korunur ve binalar yeni bir görünüm kazanır. Ayrıca uygulaması hızlıdır ve uygulama esnasında çevreye zarar gelmez.
  • Dış cephe yalıtım yapılmış binalarda yakıt tüketimi azalır. Yakıt tüketiminin azalması, havaya salınan CO2 miktarının azalışını da beraberinde getirir. Böylelikle binanıza yalıtım yaptırdığınızda, çevrenin korunmasına da katkıda bulunmuş olursunuz.

Ücretsiz Yalıtım Keşif Hizmeti Filli Boya’dan

Isı yalıtım malzemeleri çeşitleri ve özellikleri, her binaya göre değişiklik gösterir. Her binanın yalıtım ihtiyacı farklıdır. Buna bağlı olarak yalıtım fiyatları da binadan binaya değişir. Siz de Filli Boya’nın sunduğu ücretsiz yalıtım keşif hizmetinden yararlanarak binanıza uygun olan yalıtım uygulamalarıyla ilgili bilgi alabilir, bu konuda aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.