Badana Sonrası Temizliği Nasıl Yapılır?

Yaz geldi, boya badana işleri yapılmaya başlandı. Duvar renkleri seçildi, evler tertemiz oldu. Filli Boya tarafından sizlere sunulan Filli Ustam uygulaması aracılığıyla mükemmel boya ustası bulundu, taahhüt edilen zamanda tüm işlemler sona erdi. Yani sıra en sonunda badana sonrası temizliğe geldi!

Boya badana işleri sonrası evde güzel bir temizlik yapmak gerekir. Evde beklenmeyen boya lekeleri oluşabilir. Eğer evinizi kendiniz boyadıysanız, badana sonrasında fırçalarınızın temizliğini de düzgün bir şekilde yapmalısınız, böylelikle boya sırasında kullandığınız tüm eşyaları daha sonra da kullanabilirsiniz.

boya badana sonrası temizlik

Adım Adım Badana Sonrası Temizlik

  • Boya badana uygulaması sonrasında ilk olarak kendi kıyafetlerinize göz atın. Badana sırasında ayakkabılarınıza boya lekesi bulaşmış olabilir. Bu lekeyi fark etmezseniz, evde attığınız her adımda etrafa boya bulaştırabilirsiniz.
  • Boya yaparken kullandığınız aletleri iyice temizleyin. Temizlemeye ne kadar hızlı başlarsanız, sonuç da o kadar başarılı olur. Özellikle su bazlı boyalar söz konusu olduğunda fırça ve rulo temizliğinin uygulamadan hemen sonra yapılması gerekir. Ilık ve sabunlu su ile temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik için geç kalırsanız, özel temizleme solüsyonları kullanmanız gerekecektir.
  • Evinize dekoratif boya uygulaması yaptığınızda yağlı boya kullandıysanız, boyanın türüne uygun bir tiner yardımıyla temizliğinizi yapmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, tinere asla çıplak elle dokunmamanız gerekmesidir. Tiner kullanırken ellerinize plastik eldiven takmayı ihmal etmeyin ve ellerinizde boya varsa kesinlikle tiner ile çıkarmaya çalışmayın.
  • Boya öncesinde tüm eşyalarınızı, kapı kollarını ve aydınlatma düğmelerini kapladıysanız, boya badana sonrasında standart daire temizliğinden daha fazlasını yapmanız gerekmez. Üzerinde boya lekesi olan çarşaflarınızdan evinizin içerisine boya damlamaması için çarşaflarınızı içe doğru kaplayın ve sonrasında uygun bir alana silkeleyin. Böylelikle evinizin içerisine boya kalıntısı bulaşmaz.
  • Eğer camlarınıza boya sıçradıysa, bu lekeleri nemli bir bez yardımıyla kolayca çıkarabilirsiniz. Boyanın önce kurumasını beklerseniz, bulaşma riskinden de kaçınmış olursunuz.
Bilgi Servisi