Badana Yaptırmadan Önce Ev Nasıl Hazırlanmalı?

Yaz mevsimi kendini gösterdiğinde evlerde de boya badana telaşı başlar. Temiz duvarlar için birkaç yılda bir badana yapılması gerekir. Kış aylarında evlerde daha fazla vakit geçirilir. Evler bütün bir kışın tozunu, rutubetini ve nemini duvarlarda barındırır. Büyük bir bahar temizliği yapılsa da, duvarlar kirli olduğunda temizlik kendini göstermez. Eğer siz de bu yaz badana yaptırmaya niyetliyseniz, yazımızı okuyarak boya öncesi hazırlıklarınızı kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Badana Hazırlığı

badana öncesi hazırlık

Eviniz için duvar renkleri seçtiniz, ustanızı buldunuz ve sıra badanadan önce hazırlıklarınızı yapmaya geldi. İşe öncelikle eşyalarınızı ortalıktan kaldırmakla başlayın. Boya badananın kısa sürmesi ve sorunsuz ilerlemesi için evde ustanın rahatça hareket edebileceği alanın olması çok önemlidir. Bunun için ya tüm mobilyalarınızı evin ortasına toplayın ya da dışarı çıkarın. Eğer hiç alanınız yoksa eşyalarınızı en son boyanacak odaya istifleyebilirsiniz. Duvarlarınızda asılı olan süsleri ve tabloları da kaldırmayı unutmayın. Kaldırılması gereken ne kadar çok eşya ya da aksesuar unutulursa, badana uygulaması da o kadar uzun sürer.

Eşyalarınızı Koruyun

dekoratif boya

Dekoratif boya uygulamasından önce, zarar görmemeleri için tüm eşyalarınızı boyadan korumalısınız. Bunun için mobilyalarınızı ve aksesuarlarınızı naylonla ya da eski çarşaflarla tamamen kaplayın. Örtünün kaymasını önlemek için bantla yere tutturabilirsiniz. Eğer taşınamayan sabit eşyalarınız varsa bunları da naylon örtü ile kaplayın. Radyatörler, zemin parkeleri ya da seramik eşyalar da mutlaka örtülerek boya temasından korunmalıdır.

Badanadan önce prizleri sökmeli, televizyon bağlantılarını yerinden çıkarmalı ve tavanları boyayacaksanız avizeleri de yerinden sökmelisiniz. Eğer yerinden sökemiyorsanız avizenizin dışına büyük boy çöp poşetlerinden geçirebilir ve ağzını bantlayabilirsiniz.

Ayrıca halılarınızı rulo yapıp ortadan kaldırmayı, kırılabilecek eşyalarınızı korunaklı bir bölgeye almayı, perde ve güneşliklerinizi yerinden çıkarmayı unutmayın.

Görseller: colorhousepaint.com

Bilgi Servisi