Badana Yaptırmak İçin En Doğru Zaman Nedir?

Boya badana uygulaması, her evin vazgeçilmezlerindendir. Badana, ihtiyaca göre kıştan bahara girişte senede bir kez yapılabileceği gibi, duvarlar kirlenmediyse birkaç yılda bir de yapılabilir. Dış boya badana işlemleri için hava sıcaklığının 10 derecenin yukarısında olması gerekir. Aksi takdirde binaya uygulanan boya kolay kolay kurumayacaktır. Evin içine yapılan badanada ise özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, iç mekanın içindeki hava akımıdır. Hava akımı ya da rüzgara maruz kalan bölgeler diğer yerlere kıyasla daha hızlı kuruyacağından, yapılan badana işlemi lekeli bir görünüme sahip olabilir.

boya badana ne zaman yapılır

Boya Badana Ne Zaman Yapılır?

Boya badana işlemi genellikle kış mevsiminin bitiminde, ilkbaharda yapılır. Pek çok kişi badana işlemini özellikle yaz mevsiminde yaptırmayı tercih eder. Yaz mevsiminde sürülen boya, diğer mevsimlere göre çok daha hızlı kurur. Bununla birlikte yaz mevsiminde boya badana yaptırma düşüncesi aslında eskiden kalma bir alışkanlıktır.

Eski nesil boyaların kokuları, camları açık bırakma ihtiyacı doğuruyordu. Bu nedenle boya badana yaptırmak isteyen kişiler, havanın sıcak olduğu yaz mevsimini tercih ediyorlardı.

Günümüzde üretilen boya çeşitleri hem daha kolay kuruyor hem de koku açısından rahatsızlık yaratmıyor. Bahara girdiğimiz bu günlerde eviniz için en iyi boya seçeneklerine Filli Boya Renxmatik İç Cephe Renk Kartelası’na göz atarak ulaşabilirsiniz.

Yaz mevsimi geldiğinde badana yaptırmayı düşünüyorsanız, bu mevsimde talep daha fazla olacağı için boya badana ustası fiyatlarının yükseleceğini unutmamalısınız.

boya badana yapmanın püf noktaları

Badana Boya Yapmanın Püf Noktaları

Boya badana yaptırırken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Bunlardan en önemli olanları şu şekildedir:

  • Boya yapılacağı zaman hava sıcaklığının dikkate alınması gereklidir. Evinizin iç bölümleri için her mevsim badana yaptırmanız mümkün, ancak yine de havanın 5 ile 35 derece aralığında olmasına özen gösterin.
  • Badananın pürüzsüz olması için duvardaki çatlakların ve kabarmaların boya işleminden önce giderilmesi gereklidir.
  • Boya sıçramasını istemediğiniz alanları badana başlamadan önce korumaya aldığınızdan emin olun.
  • Boya badana renkleri seçilirken, tavan renginin duvar renginden bir kat açık tonda olmasına özen gösterin. Böylelikle eviniz daha ferah bir görünüme sahip olacaktır.
duvar renkleri

Duvar Renkleri

Dekoratif boya seçenekleri arasında karar verirken kendinizi huzurlu hissedeceğiniz renklere yönelmeniz, evde geçirdiğiniz zamanı daha kaliteli ve keyifli kılacaktır. Canlı ve açık renkler evinizi daha ferah ve geniş gösterir. Bununla birlikte iddialı dekorasyonlardan hoşlanıyorsanız kırmızı, turuncu ya da sarı gibi parlak renkleri tercih edebilir; tek duvara farklı renk uygulaması yaptırarak modern ve iddialı bir ev görünümüne sahip olabilirsiniz.

Bilgi Servisi