Baharda Duvar Temizliği

Bahar geldi çattı, bahar temizlikleri de yapılmaya başlandı. Rutin ev temizliği yapılırken yerler süpürülüp, camlar silinse, tozlar alınsa da duvar temizliği aynı sıklıkta yapılmaz. Oysa temiz duvarlar, evinizi şık ve bakımlı göstermenin en iyi yoludur. “Duvar temizliği nasıl yapılır?” sorusunun tüm yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

duvar temizliği

Boyalı Duvarlar Nasıl Temizlenir?

Plastik boya ile boyanmış olan duvarları silmeye başlamadan önce, odanın ortasına büyük bir leğen içerisinde kaynar su bırakın. Bu kaynar su odanın ortasında 1-2 saat kadar durursa, duvarlarınızdaki kirler yumuşayacaktır. Böylece duvarı silmeniz daha kolay olur. Kirlerin yumuşadığından emin olduktan sonra su ile deterjan karışımı hazırlayarak duvarlarınızı silmeniz yeterli.

Su bazlı ve yağlı boyalı duvarları kolay bir şekilde temizleyebilmek için öncelikle duvarların bol su ile yıkanması gereklidir. Duvarlarınızı bol su ile yıkadıktan sonra pencereleri açın ve ardından nişastalı ya da deterjanlı su ile duvarlarınızı silin. Duvarlarınızın üzerindeki lekelerin hızla yok olduğunu göreceksiniz.

boyalı duvarlar nasıl temizlenir

Duvarları Temiz Tutmak İçin Ne Yapmalı?

Dekoratif boya seçenekleri ile renklendirilmiş güzel duvarlarınızı daha uzun süre temiz tutabilirsiniz. Bunun için temiz duvarlarınızı nişastalı su ile silmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle duvarlarınıza leke yerleşmeyecek ve kalıcı hale gelmeyecektir. Odanızı sık sık havalandırmanız ve nem oluşumuna izin vermemeniz de duvarlarınızı temiz tutmak için yapmanız gerekenlerdendir.

duvar silmenin püf noktaları

Duvar Silmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Duvar temizliği sırasında uygulayabileceğiniz bazı kolay uygulanabilir püf noktaları:

  • Eğer duvarlarınızda duvar kağıdı varsa, leke barındırmaması için boyalı duvarlara nazaran daha sık temizlemelisiniz. Evinizin yerlerini süpürürken, elektrik süpürgesinin fırçalı ucu ile duvarlarınıza yapışan tozları alabilir ve böylece leke oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bu işlemi ayda 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.
  • Eğer duvarlarınızdan yalnızca parmak izlerini temizlemek istiyorsanız, dilimlenmiş patates ile parmak izlerini kolayca silebilirsiniz.
  • Parafin sürülmüş bez de duvar kağıtlarının temizliğinde kullanılabilir.
  • Duvarlarınızın daha uzun süre temiz kalması için eşyalarınızı duvarlara yaslamaktan kaçınmalısınız. Böylelikle evinizin duvar renkleri daha uzun süre boyunca temiz, bakımlı ve parlak kalır.

Görseller: goodhousekeeping.com

Bilgi Servisi