Beyaz Bir Mutfak İsteyenlerin Kendilerine Sormaları Gereken 5 Soru

Beyaz mutfak dekorasyonunu kim sevmez ki? Estetik bir görünüm, havadar bir ortam, parlak fayanslar, temiz çizgiler ve çok daha fazlası… Ancak tamamen beyaz bir mutfağa sahip olma fikri, pratikte o kadar da güzel sonuçlar vermeyebilir. Aslında bu, tamamen sizin yaşam tarzınıza bağlı.

Beyaz mutfak dekorasyonu göz kamaştırıcı olsa bile, böyle bir yenileme yapacağınız zaman beyaz bir mutfağın günlük hayatınıza nasıl etkileri olacağını düşünmeniz gerekir. Günlük pişirme rutininizden temizlik yapma sıklığınıza, yıpranma payından çocuklarınızın alışkanlıklarına kadar pek çok şey beyaz mutfak dekorasyonuyla ilgili fikirlerinizi değiştirebilir. Eğer böyle bir düşünceniz varsa, kendinize ilk olarak bu beş önemli soruyu sorun.

Ne Kadar Bütçeniz Var?

Ev dekorasyonunun her alanında olduğu gibi mutfak tasarımında da ne kadar bütçeniz olduğunu bilmeniz önemlidir. Beyaz mutfak modelleri son derece şıktır, ancak uzun vadede çok kullanışlı olmayabilir. Tüm gizli maliyetleri düşünürken biraz zaman ayırın ve ortaya çıkan bütçenin banka hesabınızla eşleştiğinden emin olun.

Hangi Sıklıkla Yemek Pişiriyorsunuz?

Bir mutfağın temel fonksiyonu yemek pişirmek olsa da, her mutfakta yemek pişirmek için harcanan süre aynı değildir. Aileniz için her akşam yeni yemekler mi pişirirsiniz yoksa ayda 2 kere arkadaşlarınızı yemeğe mi davet edersiniz? Yoksa dışarıdan yemek sipariş etmenin daha iyi bir fikir olduğunu düşünenlerden misiniz?

Mutfağınızı hangi sıklıkla kullanacağınız, yani kirleteceğinizi düşünmeniz mutfak dekorasyonu seçimleri yaparken işinize yarar. Beyaz bir mutfak, yemek yaparken göreceğiniz tüm lekelerin daha çok gözünüze çarpmasına neden olur. Sürekli temizlik yapmaya hazır mısınız?

Mutfağınız Ne Kadar Doğal Işık Alıyor?

Tamamen beyaz dolaplar doğrudan güneş ışığı aldıklarında sarıya dönme eğilimindedir. Düzgün korunmazlarsa, birkaç sene içerisinde büyük bir pişmanlık yaşamanıza neden olabilirler. Tamamen beyaz bir mutfak dekore etmeye başlamadan önce mutfağınızın her gün aldığı doğal ışığın döngüsüne dikkat edin. Bu inceleme, odanın hangi alanlarının zarar görebileceğini tespit etmeniz açısından faydalı olacaktır. Perdeler ve gölgelikler bu durumda cankurtaran olabilir. Emin olamadığınız durumlarda iç mimarınızdan destek almaktan çekinmeyin.

Zamanınızın Ne Kadarını Temizliğe Ayırmak İstiyorsunuz?

Şu an sıkı bir temizlik programına hazır olduğunuzu düşünebilirsiniz ama gelecekte buna sadık kalacak mısınız? Beyaz dolaplar ve tezgahlar sürekli bakım gerektirir ve günlük olarak silmediğiniz takdirde lekelerle başa çıkmanız mümkün olmaz. Koyu yüzeyler her çatlağı ve lekeyi göstermez ama açık renk seçenekleri mutlaka gösterir.

Tezgahları düzenli olarak silmenin yanı sıra, haftada bir defadan fazla toz almanız, parmak izi lekelerini sürekli olarak silmeniz ve yağ lekelerini anında temizlemeniz gerekir. Her yemek pişirdiğinizde temizlik yapmak istemiyorsanız beyaz bir mutfak size göre değildir.

Kararınızdan Emin misiniz?

Popüler bir trendi takip etmeden önce kendinize karşı dürüst olmanız gerekir. Evinizde yeni bir trend uygulamak hem para hem de zaman harcamanız anlamına gelir. Beş yıl sonra da beyaz tezgahlarınızdan hoşlanacağınızdan emin misiniz? Karar vermeden önce iyice düşünmek en akıllıca yöntem olacaktır. Eğer bu soruların her birine verdiğiniz yanıtlar bembeyaz bir mutfak için hazır olduğunuzu gösteriyorsa, iyi günlerde kullanmanızı dileriz!

Görseller: housebeautiful.com

Bilgi Servisi