Binaların Dış Cephe Boyası Nasıl Yapılır?

Binanızın dış cephesini boyatmak istiyor, sürece hakim olmadığınız için bu işlemi devamlı erteliyor olabilirsiniz. Her ne kadar işi bir ustaya emanet edecek olsanız da, süreçle ilgili bilgi sahibi olmanız işinizi kolaylaştırır. Biz de bu yazımızda bina dış cephe boyama uygulaması ile ilgili merak ettiğiniz noktaları aydınlatmayı hedefledik.

dış cephe boya renkleri Filli Boya

Dış Cephe Boyama Püf Noktaları

  • Dış cephe boya uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, duvarları boya işlemine hazırlamaktır. Dış cephe boya renkleri seçildikten sonra duvarlardaki problemler giderilmelidir. Bu etapta en çok karşılaşılan problem, duvarlardaki çatlaklardır. Boya uygulamasından önce bu çatlaklar mutlaka giderilmelidir. Aksi takdirde en iyi boya bile kusursuz bir görünüm yaratamaz.
  • Duvarlardaki çatlaklar giderildikten sonra yüzey temizliğine geçilir. Yüzeylerdeki kirli ve gevşek dokular boya uygulamasından önce temizlenmiştir. Eğer binada mantar ya da küf oluşumu varsa, yine fırçalanarak dip köşe temizlik yapılmalıdır. Yıkanarak temizlenen yüzeyler kuruyana kadar boya işlemine başlanmamalıdır.
  • Boya uygulaması yağmur altında yapılmaz. Mutlaka kuru havalar beklenmelidir. Eğer yağmur yağarsa iş bırakılmalı ve 2-3 günlük kuruma payı bırakıldıktan sonra işe devam edilmelidir. Nem de boya işlemi sırasında en az yağmur kadar önemli bir etkendir. Dış boya uygulamasında ortaya çıkabilecek problemlerin büyük çoğunluğu nem kaynaklıdır. Nem dış cephe renkleri üzerinde bozulma yapacağı gibi mantar ve küf oluşumuna da neden olur.
  • Boyanın kalıcılığı, yüzeye ne kadar tutunduğu ile ilgilidir. Duvarlardaki parlak yüzeylerin zımparalanarak mat hale getirilmesi boyanın kalıcılığını arttırır. Hazırlık işlemleri gözünüze uzun gibi görünse de unutmayın ki hazırlığa ne kadar emek harcanırsa, sürecin devamı o kadar kusursuz ilerler. En iyi dekoratif boya uygulanması, en iyi hazırlanmış yüzeylerde yapılır.
  • Boya uygulaması yapılacağı zaman hava 5 dereceden daha soğuk olmamalıdır. Bu sıcaklıkta su buharı su zerresine dönüşür ve yüzeyde ıslaklık meydana gelir. Dış boya havanın açık ve rüzgarsız olduğu günlerde yapılmalıdır.
  • Dış cephe duvar renkleri iki kat olarak uygulanmalı, iki kat uygulamanın arasında 4 saat ara verilmelidir.

Dış Cephe Boya Renkleri Filli Boya’da

Filli Boya İnşaat Boyaları kategorisinin altında bulabileceğiniz AmphiSilan-W dış cephe boyaları ile binalarınızın uzun ömürlü şıklığa kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Filli Boya dış cephe boyalarından AmphiSilan-W ile dış cepheler uzun süre temiz kalır; mantar, yosun ve küf oluşumuna karşı ise dirençlidir. Boya fiyatları ile ilgili bilgi almak için adresinize en yakın Filli Boya Bayii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Servisi