Boya Fırçası Seçmenin Püf Noktaları

Boya badana işleminde duvar renkleri seçmek kadar boya fırçasını seçmek de önemlidir. Doğru boya fırçası, boya uygulamasını mükemmel hale getirir. Kusursuz bir yüzey için boya fırçası seçerken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır.

Doğru Boya Fırçası Nasıl Seçilir?

boya fırçası nasıl seçilir
  • Boya yapılırken karar verilmesi gereken ilk nokta rulo ya da fırça kullanmaktır. Eğer geniş yüzeylerde çalışılacaksa, rulo kullanmak daha uygundur. Damlatmayan boya rulosu ile duvarlarınızı hızlıca boyayabilirsiniz. Düz yüzeyler için çok kısa tüylü rulolar kullanılmalıdır.
  • Kapıların, pencerelerin, duvar kesişimlerinin ve ahşapların boyanmasında fırça kullanmalısınız. Küçük alanlar ve duvar köşeleri kestirme fırça kullanmak için ideal alanlardır.
  • Duvarlarınızı boyayacağınız dekoratif boya türü, fırça seçiminizi doğrudan etkiler. Su bazlı boyalar için en doğru tercih sentetik kıllı fırçalardır. Sentetik kıllar suyu emmediği için boyanın fırça üzerinde daha kalıcı olmasını sağlar ve duvarın üzerinde fırça izi oluşmasını engeller. Naylondan yapılan sentetik boya fırçaları, doğal kıllı fırçalara göre daha dayanıklıdır. Ayrıca sentetik boya fırçalarının temizlenmesi de doğal kıllı boya fırçalarından daha kolaydır.
  • Doğal kıllı fırçaların kullanımı için en iyi boya türü, solvent bazlı boyalardır. Eğer mat bir zemin istiyorsanız, doğal kıllı fırçaların uçları kusursuz ve pürüzsüz bir yüzey yaratmanızda harika bir iş çıkarır. Solvent bazlı boyaları sentetik kıllı fırçalarla da uygulayabilirsiniz.
  • Boya fırçanızın seçimini etkileyen bir diğer unsur da boyayacağınız yüzeylerin genişliğidir. Boya yapacağınız alan ne kadar genişse, fırçanızın da o kadar büyük olması gerekir. Sıkışık alanları boyamak için açılı fırçaları kullanarak daha rahat hareket edebilirsiniz.

En İyi Boya Fırçası Nereden Alınır?

Adresinize en yakın Filli Boya Bayii’sinde ihtiyaç duyduğunuz boya fırçası modellerine rahatlıkla ulaşabilir ve boya uygulaması püf noktaları, eviniz için en uygun duvar renkleri ve boya fiyatları gibi konularda en doğru bilgileri edinebilirsiniz.

Bilgi Servisi