Boyada Ve Boyacıda Aranılan Özellikler Nelerdir?

Temizlik nasıl bir evin vazgeçilmezi ise, boya da aynı şekildedir. Bir ev ne kadar temiz olursa olsun, yıpranmış duvarlar odaların kirli ve düzensiz görünmesine neden olur. Boya işlemi duvarlarınızın kirlenme sıklığı ile doğru orantılı olarak yapılmalıdır. Duvarları çok sık kirlenmeyen evlerde bile birkaç yılda bir boya işlemi yapılması gerekir.

Günümüzde pek çok kişi kaliteli boya ustası bulamamaktan şikayetçidir. Boya ustasının seçtiği dekoratif boya markası da kaliteli olmazsa, zahmetli badana işlemi boşu boşuna yapılmış olur. Biz de bu yazımızda size kaliteli bir boyanın ve profesyonel bir boya ustasının nasıl olması gerektiğini anlatacağız. Yazımızı okuduktan sonra siz de bu yaz gönül rahatlığıyla badana yaptırabilirsiniz.

mantolama enerji tasarrufu

İyi boya, kaliteli badana işlemini doğurur. Evinizin duvarlarına badana yaptırırken seçtiğiniz dekoratif boya ne kadar kaliteli olursa, duvarlarınızın temizliği ve güzelliği de o kadar kalıcı olacaktır. Kaliteli bir boyada olması gereken özellikler şu şekildedir:

 • Boya güneş ışığına maruz kaldığında renklerinde solma olmamalıdır. Boyanın orijinal rengi kalıcı olmalıdır. Aynı şekilde ışık ve sıcaklık da boyanın rengini soldurmamalıdır.
 • Boya dayanıklı olmalıdır. Dekoratif özellikleri bozulmamalı, güzel görünümü kalıcı olmalıdır.
 • Boyanın pigmenti, bağlayıcılık ve kapatıcılık anlamında son derece önemlidir. İyi boya duvara sürüldüğünde daha önce uygulanan boyayı ve yüzeydeki lekeleri kapamalıdır.
 • Adenans kaybı, boyanın tabakalar halinde duvardan kalkmasına neden olur. Kaliteli boya, şerit halinde duvar yüzeyinden ayrılmamalıdır.
 • Boya, kuruduktan sonra silinebilir nitelikte olmalıdır. Yüzeydeki kir temizlenirken boya zarar görmemelidir.
 • Kaliteli akrilik boyaların yayılma kabiliyeti iyidir. Bu kabiliyet, duvarda boya fırçası çıkmasını engeller. Böylelikle duvar renkleri daha pürüzsüz görünür.
Filli Boya mantolama

Boya Ustası Nasıl Olmalıdır?

Her işte olduğu gibi boyacılıkta da işin ustaları var. Günümüzde internet iyi boya ustası bulmayı kolaylaştırıyor gibi görünse de, dijital ortam bu konuda bilgi kirliliğine de neden olabiliyor. Badana yaptırmadan önce, boya ustasında hangi özelliklerin olması gerektiğini bilirseniz, usta bulma sürecinizi çok daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz:

 • Boya ustası profesyonel ve güvenilir olmalı, müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmalıdır.
 • Boya ustasının İnşaat Boyacısı Mesleki Yeterlilik Belgesi olmalıdır.
 • Boya ustası, işini söz verdiği bitiş tarihinde teslim etmelidir.
 • Boya ustası kaliteli boya kullanmalıdır.
 • Boya ustası işin süresini kısaltmak için üstünkörü bir iş çıkarmamalı, boyanın ikinci katını birinci kat kuruduktan sonra sürmeli, kestirmeleri başarılı bir şekilde yapmalıdır.

Boyada ve Boyacıda Aranan Her Şey Filli Ustam’da!

Filli Ustam ile en iyi boya deneyimini yaşamaya hazır mısınız?

www.filliustam.com üzerinden bulunduğunuz lokasyona göre İnşaat Boyacısı Mesleki Yeterlilik sahibi dilediğiniz Filli Usta’yı seçin. Seçtiğiniz Filli Usta, Filli Boya Garantisi ile belirttiği süre içerisinde badana boya işleminizi tamamlasın. Üstelik yaptırdığınız iç cephe boya uygulaması, sistemde belirtilen şartlara göre 2 sene boyunca Filli Boya Garantisi altında!

Bilgi Servisi