Çocuklarda Renk Etkisi

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri her geçen gün farklı bilimsel araştırmalarca ortaya konuluyor. Bazı renkler huzur verirken bazıları endişe yaratıyor, iştah açan renkler dev restoran zincirleri tarafından kullanılırken odaklanmayı kuvvetlendiren renkler işyerlerinde artık daha yoğun olarak kullanılıyor. Elbette çocuklar da renklerin psikolojisinden en az yetişkinler kadar, hatta yetişkinlerden çok daha fazla etkileniyor. Bu nedenle çocukların odalarında, okullarında ve sınıflarında kullanılan renklerin titizlikle seçilmesi büyük önem taşıyor. Doğru şekilde kullanılan renklerin çocuklar üzerindeki etkileri odaklanmayı ve öğrenmeyi büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Çocuk Psikolojisinde Renklerin Önemi

çocuklarda renk etkisi

Her rengin çocuklar üzerinde farklı etkileri var. Bazı renkler gerginlik ve endişe gibi olumsuz duyguları tetiklerken, bazı renkler de sakinlik ve huzur verir. Çocuk odalarında renk etkisi , üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

Renklerin psikolojik etkileri söz konusu olduğunda kırmızı, huzursuzluk ve gerginlik veren renklere örnek olarak verilebilir. Siz ya da çocuğunuz kırmızı rengi çok sevseniz de, özellikle hareketli çocuklarda kırmızı rengin yoğun olarak kullanımı çocuğun enerjisini daha da arttırabilir ve çocuğunuzun endişeli ve aşırı hareketli bir yapıya bürünmesine neden olabilir. Bu nedenle eğer çocuğunuzun odasında mutlaka kırmızı kullanmak istiyorsanız, kırmızı rengin etkisini mavi ya da yeşil gibi sakinlik veren renklerle hafifletmeniz gereklidir.

Çocuk odası, çocukların gelişimi üzerinde son derece önemli bir etkiye sahiptir. Çocuk, odasında uyur, ders çalışır, oynar ve tek başına vakit geçirir. Odanın dekorasyonunun çocuğun zevk alacağı nitelikte olması önemlidir. Bununla birlikte çocuğun psikolojisi için de odada kullanılacak renkler son derece önemlidir. Çocuğun kolay konsantre olması, odasında kendisini huzurlu hissetmesi ve yatağına yattığında kolay uykuya dalması için odada mavi ve yeşil renkler kullanılabilir. Bu renklerin karışımı olan turkuaz da hem mutluluk ve enerji verir hem de çocuğun kendisini sakin ve huzurlu hissetmesini sağlar. Turkuaz renk, çocuğun odasında ders çalışmasını da kolaylaştırır. Renk ve çocuk, birbirinden ayrı düşünülemeyecek iki olgudur.

Çocukların Üzerinde Renklerin Etkisi

renklerin psikolojik etkileri

Renkler, çocuğun merkezi sinir sisteminin tamamını etkiler. Merkezi sinir sistemi, çocuğun nabzı üzerinde bile etkilidir. Hiperaktif bir çocuğu örnek alalım. Eğer hiperaktif olarak nitelendirilebilecek, aşırı hareketli bir çocuğunuz varsa odasının duvar renklerini pembe ya da mavi yapmayı deneyebilirsiniz. Zira yapılan araştırmalar mavi ya da pembe duvar renkleri olan odalarda çocukların nabzının yavaşladığını ortaya koyuyor.

Çocuklarda renk etkisi, bebekler için bile geçerlidir. Yapılan araştırmalar içerisinde yoğun miktarda sarı renk kullanılan odalarda bebeklerin kendilerini tedirgin hissettiğini ortaya koyuyor. Mavi ve yeşil tonlarındaki odalarda ise bebeklerin çok daha sakin ve huzurlu oldukları gözler önüne seriliyor. Bu nedenle bebek odası tasarlarken de renkler konusunda hassas davranmak gerekiyor.

Filli Boya çocuklarda renk etkisi konusuna büyük önem veriyor. Çocuğunuz için de en iyi boya tecrübesini yaratan Filli Boya ’nın Renxmatik uygulamasıyla çocuğunuzun hayalindeki rengi kolayca bulabilir, renklerin psikolojisini de göz önünde bulundurarak çocuğunuzun için hayallerindeki odayı keyifle yaratabilirsiniz.

Bilgi Servisi