Daha Cesur Tavan Renkleri

Renkli tavan modelleri, bir odanın dekorasyonunu tamamlamanın ve o odaya farklı bir görünüm kazandırmanın en güzel yöntemlerinden biridir. Bununla birlikte renkli tavan uygulamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da var. Bu yazımızda sizin için renkli tavanlarla ilgili merak ettiklerinizi bir araya getirdik.

Dokulu Tavanlar

açık renk tavan

Bazı tavanlar dokulu bir yapıya sahiptir. Koyu renk tavan boyaları bu pütürlü dokuya uygun değildir. Eğer evinizin böyle bir tavanı varsa, beyaz ya da krem renginden vazgeçmemenizi öneririz. Dokulu tavanlar artık eskisi kadar tercih edilmese de bazı evlerde hala bu tür duvarlara denk gelinebiliyor. Dikkatleri pürüzlü tavana çekmemek için açık renkler tercih edin. Fonksiyonel kullanıma yönelik olarak iç cephe duvar ve tavan yüzeylerde kullanılan İXİR su bazlı, mat görünümlü dekoratif fonksiyonel iç cephe boyası tercih edilebilir.

Yüksek Tavanlı Evler

renkli tavan boyası

Eğer evinizin tavanları yüksekse, gönül rahatlığı ile fonksiyonel kullanıma yönelik olarak iç cephe duvar ve tavan yüzeylerde kullanılan İXİR su bazlı, mat görünümlü dekoratif fonksiyonel iç cephe boyasını kullanabilirsiniz. Duvarınızın renginden daha koyu renkleri ya da canlı renkleri tercih ederek tavanı alçaltmış olursunuz ve bu da odanızı olduğundan daha orantılı gösterir. Koyu ve sıcak renkler tavanı olduğundan daha alçak gösterir. Bu, en iyi boya uygulamasını yapabilmek için önemli bir bilgidir.

Ortalama Tavan Ölçüleri

tavan boya modelleri

Eğer tavanınız ortalama yükseklikteyse ya da biraz alçaksa, duvar renginizden biraz daha açık tonda İXİR fonksiyonel iç cephe duvar ve tavan boyası kullanmanızı tavsiye ederiz. Mesela odanızın duvarları zümrüt yeşili ise, tavanınızda yeşilin biraz daha açık bir tonunu kullanabilirsiniz. Böylece odanızda renk bütünlüğü sağlamış olursunuz.

Karanlık Odalar

tavan boyası renk kataloğu

Eğer odanız doğal ışık almıyorsa, tavan renginizi büyük bir özenle seçmelisiniz. Bu tip odalarda özellikle beyaz renk tercih edilir. Çünkü beyaz tavan ışığı yansıtır ve odayı olduğundan daha aydınlık gösterir. Koyu renkler ise ışığı emerek odayı karanlıkta bırakır. Eğer beyaz renk istemiyorsanız uçuk renkler tercih edebilirsiniz. Filli Boya Renxmatik İç Cephe Renk kataloğundan seçiminizi yaparken size yardımcı olacaktır.

Yatak Odası Tavanı

tavan boyası nasıl yapılır

Yatak odaları, renkli tavan uygulaması için idealdir. Sonuçta uyku için kullandığımız yatak odası, tavanımıza en çok baktığımız yerdir. Yatak odanızın tavanında en sevdiğiniz rengi kullanarak keyifli uykulara dalabilirsiniz.

Filli Boya İç Cephe Tavan Boyaları

“Tavan boyası nasıl yapılır?” diye soruyor, evinizin tavanını boyamadan önce yapmanız gerekenleri öğrenmek istiyorsanız iç cephe tavan boyaları ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.

Görseller: housebeautiful.com, elledecor.com, snahec.org

Bilgi Servisi