Dış Cephe Boyası ile İlgili Sorulan Sorular

 
Odalarda farklı tonları nasıl kullanabilirim?
Öncelikle mobilyalara ve perdelere uyacak genel renk tonunu belirledikten sonra bu rengin bir kaç ton koyusuyla bir duvarı boyayabilr, geri kalan duvarları da seçtiğiniz renk ile renklendirebilirsiniz. Böylelikle mekanınıza hareket katmış, monotonluktan kurtarmış olursunuz.
Binamızın dış cephesini boyatmak istiyoruz, m2 ölçümünü nasıl yapabiliriz ?
Kat ortalama yüksekliği 3 m olacak şekilde bina çevresi toplam kat yüksekliği ile çarpılıp ortalama m2 ölçümü yapılabilir.
Renk seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir ? Birden fazla renk kombinasyonu yapılması hakkında tavsiyeleriniz ne olur ?
Bir binanın kimliği dış cephesidir. Bu yüzden dış cephede yapılacak renk seçimi birinci derecede önem taşımaktadır. İster tek, ister birkaç renk kombinasyon seçimi yapılsın, renklerin bina ve çevre ile uyumu göz önüne alınmalıdır. Filli Boya web sitesinde yer alan “Mimar Benim” modülünü kullanarak binanıza yakışacak en uygun ve göz alıcı renkleri seçebilirsiniz.
Boya uygulaması için en uygun bayileri nerede bulabilirim ?
Filli Boya dış cephe ürünlerini ve bu ürünlerin uygulamalarını yapan size en uygun bayi iletişim adreslerini Filli Boya web sitesinin “En Yakın Bayi” modülünü kullanıp bulabilirsiniz.
Dış cephe boya seçimini yaparken nelere dikkat etmemiz, hangi ürünü seçmemiz gerekir ?
Dış cephe boya uygulaması yapmadan önce uygun ürün seçimi yapılması kritik bir konudur. Dış cephe boya uygulamalarının tekrar yapılma süresi, iç cephe uygulamalarına göre masrafları göz önüne alındığında uygun boya seçimi yapılmasının önemi karşımıza çıkmaktadır. Filli Boya ürün gamında bulunan tüm ürünler Türkiye şartlarına göre geliştirilmiş olup, her ürünün kendine has üstün özellikleri sayesinde en verimli sonuçlar alınabilir.
Boya öncesinde astar uygulaması yapılmalı mıdır ? Fayda ya da zararları ne olur ?
Astar, boya uygulamasından önce yüzeyi boyaya hazır hale getirmek için kullanılan kimyasal bir malzemedir. Astar kullanımı boyadan en yüksek performansın alınabilmesi için kesinlikle şarttır.

Astarın Görevleri:
 • Aderans (yüzeye tutunma) sağlar. Astar, boya ile yüzey arasında sağlam bir temel ve köprü oluşturur. Boyanın yüzeye tutunmasını sağlar.
 • Homojen emiş ve alt yapı sağlar, böylece boya uygulandığı yüzeyde her noktada aynı şekilde emilir ve her noktada rengin homojen görünmesini sağlar. Rulo izi oluşumunu önler.
 • Boya sarfiyatını azaltır. Yüzeydeki emişi dengelediği için boyanın yüzey tarafından fazla emilmesine engel olur, böylece boya daha az sarfedilir.
 • Bazik/alkalik etkilerden boyayı korur. Özellikle çimento esaslı malzemeler içerisinde bulunan eriyik tuzların son kat boyaya zarar vermesine engel olur ve boyanın ömrünü uzatır.
 • Pigmentli(renkli)astarlar boyanın örtücülüğüne katkı sağlar.
Dış cephede desenli boya ne demek ?
Dış cephe uygulamaları yaparken düz boya dışında desenli boya isteyen tüketicilerimiz için Filli Boya olarak 4 desen (Grenli Ürünler) seçeneği sunmaktayız.
 • AmphiSilan Grenli
 • Betakril Grenli
 • Muresko Grenli
 • Muresko Kalın Grenli

Grenli seçeneklerimizi size en yakın Filli Boya bayilerinden isteyebilirsiniz.
Yüzeyde tuz kusmalarını engellemek için hangi ürünü kullanmalıyız ?
Filli Boya ürün gamında yer alan Disboxan 451 ürünü yüzeylerde oluşan tuz kusmaları problemlerini ortadan kaldırır.
Tenis kortlarını boyamak için özel bir boya var mı ?
Sürekli darbelere maruz kalan teniz kortları için sıradan bir boya uygulaması yanlış olacaktır. Sadece bu alanlara özel bir ürün olan Filli Boya Tenis Kortu Boyası beyaz, kırmızı ve yeşil renkleri ile uzun yıllar dayanım sağlar.
Dış cephe boya uygulamasını yapmak için en uygun hava şartları hangileridir ?
 • Hava sıcaklığının +5 ile +30 derece arasında olduğu sıcaklıklarda uygulama yapılmalıdır.
 • Uygulamanın 12 saat öncesi ve sonrasında yüzeyler yağıştan korunmalıdır.
 • Direkt güneş ışığı altında uygulama yapılmamalıdır.
 • Rüzgar esintisinin olduğu durumlarda uygulama yapılmamalıdır.
2 sene önce boyanan binamızdaki renkler soldu, neden ?
Dış cephe boyaları uygulaması yapıldıktan sonra sürekli güneş ışınlarına maruz kalır ve pigment dayanımı olmayan ürünlerde binanın renkleri zaman içerisinde solmaya başlar. UV ışınlarının geldiği açılara göre her bölgenin solması aynı derecede olmayacağı için de istenmeyen görüntüler oluşur. Filli Boya olarak tüm dış cephe ürün gruplarımızın UV dayanımı maksimum seviyede olup, firma garantisi altındadır.
Ürünleriniz firma garantisi altında mıdır ?
Filli Boya dış cephe ürünleri uygulama koşulları doğru yerine getirildiği taktirde düz boyalarda 5 YIL, grenli boyalarda 3YIL firma garantisi altındadır.
Bilgi Servisi