Duvar Renkleri Nasıl Seçilmeli?

Evlerimizde ve işyerlerimizdeki duvar renkleri son derece önemlidir. Her nereye gidersek gidelim, renklere karşılık veririz. Renklerin ruh halimiz üzerinde önemli etkileri vardır. Bununla birlikte, dekoratif olarak da renk kullanımı büyük önem taşır. Eğer evinizi hangi renge boyatacağınıza karar veremediyseniz, sizin için bir araya getirdiğimiz püf noktalarından faydalanabilirsiniz.

ev duvar renkleri

Küçük Adımlarla Başlayın

Eğer bir renk beğendiyseniz ama evinizde bu rengi kullanmaya nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, banyoda ya da koridorda bir deneme yapın. Eğer boyayı kendiniz yapacaksanız hızlı bitecek bir alan seçin ki, sonuçları daha erken görebilesiniz. Böylelikle beğenmezseniz hızlıca değişiklik de yapabilirsiniz.

duvar renkleri

Ruh Haliniz Hakkında Düşünün

Duvar renkleri, odanın ruh hali üzerinde doğrudan etkilidir. Bir yatak odasında huzurlu ve rahatlatıcı mı yoksa dramatik bir his mi yaşamak istersiniz? Yumuşak, soğuk ve nötr renkler genellikle daha sakin bir hava yaratırken, daha canlı ve güçlü renkler odaya dramatik bir efekt verir.

Yemek odanız iştah açıcı mı olsun yoksa resmi bir alan mı? Daha sıcak, parlak ve zıt renkler yemek odanıza samimi bir hava katarken, derin mavi ve yeşil tonları ambiyansı resmileştirir.

Çocuğunuzun odası heyecan mı uyandırsın yoksa dinlendirici bir etki mi yaratsın? Aşırı derecede parlak renkler çocuklarınızın kendilerini huzursuz ve sinirli hissetmelerine neden olur.

Aydınlatmaya Önem Verin

Aydınlatmanın duvar renkleri üzerindeki etkisi muazzamdır.

  • Doğal gün ışığı en gerçek rengi gösterir.
  • Akkor aydınlatma sıcak tonları ve sarıları ortaya çıkarır.
  • Floresan aydınlatma keskin bir mavi ton yaratır.

Yani güçlü bir renk, geniş bir pencerenin yanında fazlasıyla parlak ve yorucu görünebilir ama doğrudan ışık almayan bir odada çok daha etkili bir görünüme sahip olabilir.

duvar renkleri aydınlatma

Nasıl Bir Ambiyans İstediğinizi Düşünün

Odanızın daha aktif bir ambiyansa sahip olmasını istiyorsanız, daha güçlü ve daha yoğun bir renk kullanmayı düşünün. Açık renkli bir oda isterseniz bile, açık beyaz veya çok hafif bir pastelden biraz daha doygun bir renk tercih edin. Çok açık bir renk, odanızdaki tüm yüzeylerin rahatsız edici derecede parlak görünmesine neden olabilir. Bununla birlikte, aynı odada birden fazla orta-hafif pastel ton boya kullanmanız odanızın ışıl ışıl bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilir.

duvar renkleri dekoratif boya

Renk Tercihinizi Test Edin

Geniş bir duvar alanında beğendiğiniz dekoratif boya renklerini test ederek kendinize güveninizi arttırın. Konfor alanınızın dışına çıkmaktan korkmayın. Güçlü, canlı renkleri ya da çikolata kahvesi veya zeytin yeşili gibi derin ve vurgulu renkleri deneyin. Tavanda daha güçlü bir renk kullanarak dramatik etkiyi de arttırabilirsiniz. Renkli bir tavan, bir odanın tüm görünümünü önemli ölçüde değiştirebilir.

duvar rengi seçimi

Renk Çarkını Takip Edin

Bir renk çarkı, renklerin birlikte kullanımında mükemmel sonuçlar elde etmek için harika bir referanstır. Örneğin, tamamlayıcı renkler olan kırmızı ve yeşil, birlikte kullanıldıklarında ortaya son derece yoğun bir sonuçlar çıkarırlar. Kaç kombinasyonun birlikte harika sonuçlar yarattığına şaşıracaksınız. Önyargılı olmazsanız tamamen yeni renk paletlerine bile çekilebilirsiniz.

duvar renkleri filli boya

Filli Boya ile Rengini Keşfet

Duvar renkleri ile ilgili en güncel trendleri keşfetmek, en iyi boya renklerini öğrenmek, renklerle ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşmak için Filli Boya Rengini Keşfet sayfasına davetlisiniz!

Görseller: hgtv.com, russwittmann.com

Bilgi Servisi