Duvar Renkleri Ve Anlamları

Odanızın rengi sizin hakkınızda ne söylüyor, hiç merak ettiniz mi? Duvar renkleri odalarımıza estetik bir görünüm kazandırır. Bununla birlikte her rengin taşıdığı farklı bir anlam, sahip olduğu farklı bir enerji vardır. Renklerin insan sağlığı üzerindeki etkileri dahi mevcuttur. İnsanların sevdikleri renkler, onların kişilik analizlerinde bile kullanılır. Buna bağlı olarak mekanlar da, tasarım özelliklerine göre ev sahipleri hakkında pek çok fikir verir. Seçtiğiniz duvar renginin sizinle ilgili ne anlattığını merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre!

Siyah

siyah duvar rengi

Siyahın dekoratif boya olarak kullanımı son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bu renk otoriteyi ve gücü temsil eder. Aynı zamanda şık ve zamansızdır. Siyah renk aynı zamanda matemi de anımsattığı için dekorasyonda kullanımı ustalık ister. Farklı dekoratif öğelerle canlandırılması gereklidir.

Beyaz

beyaz duvar boyası

Beyaz renk saflık ve masumiyet anlamına gelir. Işığı yansıtma özelliğinden dolayı tarafsız bir renktir. Dekorasyonda oldukça popüler olmasının nedeni, diğer renklerle kolay bir şekilde uyum sağlamasıdır. Hafifliği çağrıştıran bir renktir.

Kırmızı

kırmızı duvar boyası

En yoğun renklerden biri olan kırmızı tutku ve aşk anlamına gelir. Aşkın rengi olduğu için çatışmayı da beraberinde getiren bir renktir. Yoğun bir enerji akışını temsil eder. Kırmızı duvar renkleri kullanan kişilerin iddialı tasarımlardan hoşlandıkları söylenebilir. Dikkat çekici bir boya rengi olduğu için mutlaka mükemmel bir tasarımla desteklenmelidir.

Mavi

mavi duvar boyası

Denizlerin, okyanusların, gökyüzünün rengi olan mavi huzur ve sükunet anlamına gelir. Bu rengin bir diğer anlamı da sadakattir. Mavi odalar aynı zamanda insanların üretkenliğini de arttırır. Yatak odaları ve ofisler için en iyi boya seçeneklerinden biridir. Soğuk olmaya yatkın bir renk olduğundan, ton seçimi önemlidir.

Yeşil

yeşil duvarlar

Son yılların en popüler duvar renklerinden biri olan yeşilin, tonlarına göre farklı anlamları vardır. Açık yeşil renk doğallık, sakinlik ve ferahlık anlamına gelir. Hastaları rahatlatan bu renk hastanelerde de sıklıkla kullanılır. Koyu yeşil ise zenginlik anlamına gelir. Açık yeşile göre daha maskülen bir çağrışımı vardır.

Kahverengi

kahverengi duvar boyası

Kahverengi, güvenilirlik anlamına gelir. Aynı zamanda istikrarın ve sebat etmenin rengidir. Gerçekçi bir tondur. Dekorasyonda kullanımı zor renklerden biridir. Doğru kullanılmadığı takdirde üzgün ve hüzünlü bir renk haline gelebilir.

Mor

mor duvar

Kraliyetlerin rengi mor renk servet, ihtişam, zenginlik ve lüks anlamına gelir. Bu renk aynı zamanda kadınsı ve romantik hisler de verebilir. Kullanımı çok kolay bir renk değildir. Mor duvar renkleri tercih eden kişilerin canlı ve iddialı bir yapıya sahip oldukları söylenebilir. Yapay durmasından kaçınmak için diğer dekoratif öğelerle bir araya getirilmesi sırasında dikkatli olmak gerekir.

Görseller: housebeautiful.com, elledecor.com, hgtv.com

Bilgi Servisi