Duvar Temizliği Nasıl Yapılır?

Duvarlarınızda her an toz ve kir oluşabilir. Duvarlarınızı temizlemek göz korkutucu görünse de, uygulama sonrasında evinizin tamamı daha parlak, temiz ve aydınlık görünecektir. Boya uygulaması yapılmış duvarlarınızı doğru şekilde temizleyerek evinizin yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Boyanmamış Duvarların Temizliği

Henüz boya uygulaması yapılmamış bir duvarı temizlemeden önce odadaki tüm halı ve mobilyaların üzerini örttüğünüzden emin olun. Eski çarşaflar, havlular ya da gazete sayfaları kullanarak kirlenmesini istemediğiniz tüm eşyaları tamamen kaplayın. Sonuçta bir duvarı temizlemeye çalışırken evinizin geri kalanını kirletmek en istenmeyen durumlardan biridir.

Henüz boya yapılmamış duvarları temizlemeye başladığınızda, öncelikle tozdan kurtulmayı amaçlayın. Bir süpürge ya da elektrik süpürgesi yardımıyla duvarın tüm köşelerini tozdan arındırın. Duvarı bir sünger yardımıyla silerken, yukarıdan aşağıya doğru hareket edin. Böylelikle daha sonra su damlalarının veya kirlerin yeniden üzerinden geçmek durumunda kalmazsınız.

Boyalı Duvarların Temizliği

Boya uygulaması yapılmış duvarları temizlemeye başladığınızda, ilk olarak karalamaları ve lekeleri çıkarın. Leke çıkartıcının boyayı kaldırmayacağından emin olmak için lekeyi temizlemeye başlamadan önce duvarın göze çarpmayan bir alanında ürününüzü test edin. Talimatları okuduğunuzdan ve dikkatle uyguladığınızdan emin olun.

İkinci adımda duvarınızı yıkayabilirsiniz. Boya yapılmış çoğu duvarda temizlik için sıcak sabunlu su işe yarayacaktır. Duvarlarınız için biraz daha kuvvetli bir karışıma ihtiyaç duyarsanız, bir kova sıcak su için bir fincan damıtılmış beyaz sirke kullanabilirsiniz. Sirke herhangi bir tortu bırakmayacağından durulama konusunda endişelenmeyin.

Boya yapılmış duvarlarda kapsamlı bir temizlik için iki kova hazırlayın. Bir kovada temizleme suyunuz, diğerinde sadece su olsun. Temizliği yaptıktan yaklaşık 5 dakika sonra duvarı durulayın. Kirleri arındırmaya başladığınızda durulama suyunu değiştirmeyi unutmayın, çünkü duvarları kendi kirleriyle tıkamak istemezsiniz.

Boya yapılmış duvarların temizliği için alkol içeren temizleme sıvılarını kullanmaktan kaçının. Bu ürünler boya yüzeyini parçalayabilir ve tertemiz duvarlarınızda hiç görmek istemeyeceğiniz izler bırakabilir.

Bilgi Servisi