Duvar Temizliği Nasıl Yapılır?

Duvar temizliği genellikle ihmal edilir. Bahar temizliği gibi kapsamlı temizlik harekatları dışında duvarları temizlemek çok sık aklımıza gelmez. Oysa evde nasıl düzenli olarak toz alıyorsak, duvarlarımızı da çeşitli periyotlarla temizlememiz gerekir. Sizin için derlediğimiz ipuçlarından ilham alarak siz de duvarlarınızın tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Duvar Temizliği

duvar temizliği nasıl yapılır

1. TOZ İÇİN: Duvarlarınızdan tozları temizlemek için paspas ya da elektrikli süpürgenizin kıl fırça uzantısını kullanın. Tavandan başlayın, sonra aşağı doğru inin. Boyalı duvarlar için duvar temizliği uygulamasını yılda iki kez tekrarlayın.

2. KİR İÇİN: Duvar temizliği yaparken kirleri temizlemek için bir kova sıcak su ve bulaşık deterjanı kullanın. Duvarlarınızı temizlemeye üstten başlayın ve her seferinde birkaç metrekarelik alanı silin. Temiz, nemli bir süngerle durulayın ve sonrasında yumuşak bir bezle kurulayın. Bu uygulamada parlak duvarlar mat duvarlardan daha iyi sonuç verir.

3. PARMAK İZLERİ İÇİN: Duvarlarınızdaki parmak izlerini temizlerken olabildiğince yumuşak dokusu olan bezlerden yararlanın ve zımpara benzeri agresif yöntemlerden kaçının. Sıcak su ve sabun birleşimi, duvar temizliği yaparken parmak izlerinden kurtulmak için yeterlidir.

4. PASTEL BOYALAR İÇİN: Çocuğunuz duvarınızda birkaç sanat eseri icra ederse korkmayın. Bu lekeleri çıkarmak için bulaşık deterjanı, karbonat ve ılık su kullanın. Yumuşak bir bezle silerek lekeden kurtulabilirsiniz. Duvarlarınızı yeniden boyamadan önce bu yöntemi mutlaka deneyin.

5. YAĞ LEKESİ İÇİN: Kuru temizleme süngerleri, nemle kolayca hasar gören yüzeyleri temizlemek için tasarlanmıştır ve yağ lekelerinde son derece etkilidir. Eğer duvarlarnız yıkanabilir yüzeylere sahipse, solvent içermeyen bir yağ giderme spreyi kullanarak da duvar temizliği esnasında tüm yağ lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Görseller: marthastewart.com

Bilgi Servisi