Duvarlarınızı Boyarken İşinizi Kolaylaştıracak 9 Öneri

Boya yapmak kimi zaman gözünüzde büyüyebilir. Tüm evinize badana yaptıracaksanız bir boya ustasından destek alabilirsiniz. Ancak boyayacağınız alan küçükse, sizin için derlediğimiz püf noktalarını dikkate alarak boyanızı kendiniz de yapabilirsiniz.

Boya İpucu

boya

Boya yaparken işimizi zorlaştıran etkenlerden ilki, fırçamızı boya kutusundan her çıkardığımızda dağılan boya damlalarıdır. Bir kauçuk bant edinin ve bunu boya kovasının altına koyun. Boya fırçasını kovaya her daldırdığınızda tabanını kauçuk banda doğru hafifçe silin. Bu uygulama, kulpları olmayan küçük boya kovaları için mükemmeldir. Böylece fırçanızdan daha az boya damlayacak, kutunun kenarı temiz kalacak ve bittiğinde temizlemeniz gereken daha az alan olacak.

Boyama Kolaylaştırıcı Çivi

iç mekan boyaları

Bir sandalye ya da masa boyarken bir çivi edinin ve bu çiviyi her bacağın altında hafifçe yükselti yapacak şekilde yerleştirin. Böylelikle masanıza ya da sandalyenize uyguladığınız boya daha iyi hava dolaşımı sağlar ve kuruma esnasında yüzeye yapışmaz.

Boyacının Yardımcısı

boya çeşitleri

Kenarları olan yüzeylerin ya da silindir biçimindeki nesnelerin boyanması zorlayıcı olabilir. Ancak bir matkap yardımıyla delik açtığınız yüzeylere çıkıntılı vidalar takarak dekoratif boya uygulamasını çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Boyama yaparken nesneyi vidaların üzerine yerleştirin. Boya yaptığınız anlar dışında yaralanmaları önlemek için nesnenin üzerine köpük yerleştirin.

Boya Çizgisi

dekoratif boya

Eğer boyanızı kendi kabınıza koyduysanız, bu kabı alüminyum folyo ile kapladığınız zaman boya sonrası kap yıkama sorunundan tamamen kurtulabilirsiniz. Bu durum özellikle farklı renklerde boya uygulaması yapıyorsanız faydalıdır. Her yeni ton için eski folyoyu atın ve kabınızın içine yeni bir tabaka koyun.

Boya Hesaplama

kolay boya hesabı

Eviniz için duvar renkleri seçtiniz, ancak ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsunuz. Bunun için Filli Boya’nın Kolay Boya Hesabı aracından faydalanabilirsiniz. Böylece sadece ihtiyacınız kadar boya alırsınız.

Boya Rengi Hatırlatıcı

boya renkleri

Evinizin her duvarında farklı bir boya rengi uyguluyorsanız, kendiniz için boya rengi hatırlatıcı bir sistem uygulamanız yerinde olacaktır. Odanızın kapısına ya da aydınlatma düğmesine küçük bir kağıt yapıştırarak boya rengini asarsanız, ikinci kat boya uygulaması yaparken yanlış renk kullanmazsınız.

Karıştırıcı Renk Örnekleri

duvar renkleri

Birbirine yakın renkler söz konusu olduğunda, belleğimiz bizi yanıltmaya meyillidir. Karıştırıcınızı boya kovasına daldırdıktan sonra kurumasını bekleyin, sonra da üzerine renk ve hangi oda olduğunu yazın. Bu örneği mobilya mağazasına götürerek oturma odanız için en iyi mobilya rengini kolaylıkla seçebilirsiniz.

Eski Şişelerden Boya Malzemeleri

iç cephe boya renkleri

Büyüklü küçüklü deterjan şişelerini boya yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu şişelerin üst kısmını kesin, durulayın ve boyalarınızı içine koymak için kullanın. Bu şişelerin kulpları, özellikle merdiven üstünde çalışırken sizin için oldukça kullanışlı olacak.

Kalan Boyaları Depolama

en iyi boya

Kalan boyaları hava geçirmez, yeniden açılabilir kaplara aktarmalısınız. Kabın üzerine bir etiket yapıştırın, bu etikete renk kodunu ve bu rengi kullandığınız odayı yazın.

Görseller: marthastewart.com

Bilgi Servisi