Eğitimli Boyacılarla İç Mekanlarda Boya Öncesi Hazırlık Aşamaları

mantolama enerji tasarrufu

Evlerde yapılan tüm tadilat ve boya işlerinde en yüksek verimin alınabilmesi için detaylı bir plan yapılması ve hazırlık aşamalarının titizlikle yerine getirilmesi gerekir. Boyanacak yüzeyin hazırlanması, badana boya işleminin büyük bir bölümünü oluşturur. Önceden hazırlık yapılması, işlem esnasında ortaya çıkabilecek hata risklerini azaltır.

Boyadan önce en doğru hazırlık süreci, eğitimli bir boya ustası tarafından yapılacaktır. Eğitimli bir boya ustasının, iç mekan boyası öncesinde yerine getirdiği hazırlık aşamalarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Filli Boya mantolama

İç Mekan Boyama Öncesi Hazırlık Aşamaları

  • İç mekan boyasına başlamadan önce boya fırçalarının titizlikle seçilmesi gerekir. Boya fırçası konusunda en doğru seçimi boya ustaları yapacaktır. Farklı yüzeylere göre farklı boya fırçası gereksinimleri olabilir. Örneğin, büyük duvar yüzeyleri için rulo fırçalar idealken, kapı ve pencere kenarları için küçük fırçaların hazır bulundurulması gerekir.
  • Dekoratif boya seçimi, badana işleminin en önemli hazırlık aşamalarından biridir. Boya ne kadar kaliteli olursa, ortaya çıkan iş de o kadar kusursuz olur. Bununla birlikte boyanın temizliği ve bakımı da düzenli olarak yapılırsa, boyanın kalıcılığı daha uzun sürecektir. Eğitimli bir boya ustası, sizi duvar boyanızın bakımının nasıl yapılması konusunda da bilgilendirilmelidir.
  • İç mekan boyamalarında yan malzemeler de ortaya çıkan işin kalitesini doğrudan etkiler. En güzel duvar renkleri için zımpara, sünger ve karıştırıcı gibi tüm malzemelerin önden hazırlık yapılarak temin edilmiş olması gereklidir.
  • Boya işinde önemli olan noktalardan biri de, evdeki eşyaların bu işten zarar görmemesidir. Bu nedenle boya öncesinde eşyaların hasar görmeden kaldırılması elzemdir. Öncelikle tüm eşyalar odanın ortasına çekilmeli, sonrasında üstleri kapatılmalıdır. Eğer tavan da boyanacaksa, eşyaların boyanacak odadan çıkarılması en sağlıklı çözümdür. Hareket etmeyen eşyalarınızın üzerini düzgün bir şekilde kapatarak hasar görmelerinin önüne geçmeniz için eğitimli bir boyacı size yardımcı olacaktır.
  • Badanadan önceki hazırlık aşamalarından bir diğeri de işlem yapılacak yüzeylerin önceden temizlenmesidir. Yüzeylerin üzerinde kalan herhangi bir toz, kir ya da haşerat ortaya çıkan sonucun kalitesini olumsuz yönde etkiler. Ayrıca yüzeylerdeki kabarıklıkların zımparalanması, deliklerin ise içinin doldurulması gerekir. Eğitimli bir boyacı, tüm bu süreçleri öngörmeli ve hazırlıkları ile iş teslim tarihini buna göre bildirmelidir.
Filli Boya mantolama

Eğitimli ve Profesyonel Boya Ustaları Filli Ustam’da!

Hem en iyi boya kalitesi hem de en profesyonel ustalarıyla Filli Ustam, bu yaz tüm iç mekan boya işlerinizi kolaylaştırmayı hedefliyor. Filli Ustam sisteminde yer alan tüm Filli Ustalar İnşaat Boyacısı Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahiptir. Filli Ustalar aynı zamanda Filli Boya’nın ürün ve davranış eğitimlerini de başarıyla tamamlamışlardır. Siz de şimdi sistemden size en yakın lokasyonda yer alan Filli Usta’yı seçebilir, Filli Boya Garantisi ile boya işinizi hızlı ve kolay bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Bilgi Servisi