Enerji Kimlik Belgesi Hakkında

Enerji Kimlik Belgesi(EKB) Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi, binaların enerji ihtiyacının ve dolayısı ile enerji tüketim sınıfının belirlendiği ve beyan edildiği belgedir, dolayısı ile binanın enerji pasaportudur.
Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 2011 öncesi yapılmış binaların 02 Mayıs 2017 tarihine kadar, 2011 sonrası yapılan yeni binaların ise iskan alma aşamasında Enerji Kimlik Belgesi sahibi olması zorunludur.
Enerji Kimlik Belgesi’nde binanın yıllık enerji tüketim miktarı, binanın ısı yalıtım özellikleri, ısıtma/soğutma sistemlerinin verimi ve binada enerjinin tüketildiği diğer alanlar göz önünde bulundurularak hesaplanır ve “A, B, C, D, E, F, G” ile belirtilen ölçek dahilinde sınıflandırılır.
“A sınıfı” en yüksek, G sınıfı” ise en düşük enerji verimliliği sınıfını temsil etmektedir. Ülkemizde TS 825 standardına göre ısı yalıtımı yapılmış binaların büyük çoğunluğu “C sınıfı” dır. Ülkemizdeki “B sınıfı ve üstü” binalar, ağırlıklı olarak TS 825 standardında belirtilenden minimum ısı yalıtım kalınlıklardan daha yüksek ısı yalıtım kalınlıklarına sahip binalardır.

Enerji Kimlik Belgesi, Bina Enerji Performansı Yönetmeliği gereği bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulmalıdır. Bu sayede gerek bina sakinleri gerekse binada alım/satım veya kiralama yapacak kişiler binanın enerji tüketimi ve verimliliği hakkında bilgi sahibi olurlar.
Enerji Kimlik Belgesi ile binanın ısıtma, soğutma, sıcak su, aydınlatma ve havalandırma sistemlerine ait tüketim değerleri ve bunların enerji sınıfı belirlenir ve beyan edilir. 

Ücretsiz EKB Kampanyası

Siz de Binanızı Capatect ile Yalıtın, Enerji Kimlik Belgenizi Ücretsiz Alın.
Capatect Isı Yalıtım Sistemine sahip olmaya karar vermiş binalar hem uzun ömürlü tasarruf ile tanışıyor, hem de yasal zorunluluk olan Enerji Kimlik Belgesi’ne ÜCRETSİZ sahip oluyor.

Ücretsiz EKB Kampanyası başvuru ve katılım şartları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Online Talep Formu’nu doldurarak Ücretsiz Enerji Kimlik Belgesi Kampanyası’na başvurabilir ve yetkililerimizin bilgilendirme için size ulaşmasını ve Capatect ısı yalıtım sistemi ile yalıtılacak binanızın Enerji Kimlik Belgesi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.