Gökkuşağı Renkleri İle İddialı Evler

Ev tasarımından keyif almak, iç mimar olmayı gerektirmez. Bunu eğlenceli bir hobi olarak sürdürebilir ve yaşam alanımızı güzelleştirmek için kullanabiliriz. Bu yazımızı okuduktan sonra renklerle ilgili birçok soru işaretinize yanıt bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Renk Çarkı Nasıl Kullanılır?

Aslında renk çarkı, küçükken öğrendiğimiz bilgilerden biridir. Basitçe söylemek gerekirse, renk çarkı hangi renklerin birbiri ile güzel göründüğünü sunan bir kaynaktır. Çoğu renk çarkı 12 renkten oluşur. Bununla birlikte teorik olarak renk çarkı sonsuz sayıda renk tonu içerecek şekilde genişletilebilir. Evinizde kullanacağınız duvar renkleri için renk çarkından yararlanabilirsiniz.

Temel Renkler Nelerdir?

Duvarlarınız için boya rengi seçerken temel renklerin neler olduğunu bilmenizde fayda var. Her renk çarkında 12 temel ton vardır. Renklerin dağılımı şu şekildedir:

Birincil Renkler: Kırmızı, mavi ve sarı. Bu renkler, diğer renklerin karıştırılması ile elde edilemez.

İkincil Renkler: Turuncu, mor ve yeşil. Birincil renklerin karıştırılması ile elde edilebilir.

Tersiyer Renkleri: Birincil ve ikincil renkleri karıştırarak yapılabilecek altı renktir.

Bir evi gökkuşağı renkleri ile dekore etmeye çalışırken nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bu renklerden biri genellikle iyi bir başlangıç noktasıdır. Bir tane renk seçin ve tonu belirleyene kadar seçeneklerinizi daraltın.

Nötr Renkleri Kullanmak

Eğer temel renginizi belirlediyseniz, bundan sonra tek yapmanız gereken daha koyu veya açık bir renk yaratmak için bu rengi bir nötr ton ile birleştirmektir. Bu yöntem, duvarlarınız için boya rengi seçerken de kullanılabilir. Bir renge beyaz ekleyerek ışıklandırabilir, siyah ekleyerek koyulaştırabilir ya da gri ekleyerek farklı bir ton elde edebilirsiniz. Boya firmalarının renk paletleri de seçtiğiniz renklerin farklı tonlarını görmeniz için kullanılabilir.

Nötr Renkleri Kullanmak

Kırmızı, turuncu ve sarı genellikle sıcak renkler olarak tanımlanır. Bu renklerin mekanlara canlılık ve samimiyet hissi getirdiği düşünülür. Buna karşılık maviler, morlar ve yeşiller soğuk renklerdir. Bu tonların duvar renkleri olarak kullanılmalarının, sakinlik ve huzur getireceği düşünülür.

Bir alan için renk sıcaklığı seçerken, odanın boyutunu da göz önünde bulundurmalısınız. Küçük bir odada sıcak bir renk kullanmak, klostrofobik hisler doğurabilir. Ayrıca çok büyük odalarda soğuk renkleri kullanmak da, odanın gereğinden fazla hissiz durmasına neden olabilir.

Birbirini Tamamlayan Renkler

Renk çarkında karşı karşıya duran iki renk, rahatlıkla birlikte kullanılabilir. Bu, kırmızı ve yeşil, mavi ve turuncu veya sarı ve mor gibi düşünülebilir. Bu renk kombinasyonu son derece yüksek bir kontrasttır. Küçük dozlarda ve belirli bir tasarım unsuruna dikkat çekmek istediğinizde en iyi şekilde kullanılabilir. Ev ofisinize canlılık getirmek için bu zıt tonları kullanabilirsiniz. Eğer bu renkleri kullanacaksanız, duvar renkleri için nötr tonları kullanmanızda fayda var. Böylelikle odanızın dekorasyonu göz yorucu olmaz.

Renkleri Bölerek Birbirleriyle Tamamlamak

Öncelikle temel renk tonunuzu seçin, ardından tabandan zıt renk seçmek yerine karşıt rengin her iki tarafındaki iki tonu seçin. Bu iki ton, oda içinde denge hissi uyandırır. Hem iddialı bir görünüm elde eder hem de iç mekanınızda sakin bir his elde edersiniz. Duvarlarınızdaki dekoratif boya renklerini ve odanızdaki mobilyaların tonlarını bu şekilde dengeleyebilirsiniz.

Bir sonraki boya projenize başlamadan önce yazımızda sizin için derlediğimiz fikirlerden ilham alabilirsiniz. Filli Boya olarak, evlerinizde en iyi boya deneyimini yaşamanız için durmaksızın çalışıyoruz. Renk kartelalarını görmek ve boya fiyatları ile ilgili bilgi almak için şimdi adresinize en yakın Filli Boya Renxmatik Bayii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Görseller: freshome.com

Bilgi Servisi