Hiperaktif Çocukların Öğreniminde Renk Kullanımı

Çocukların yaşlarına ve kişisel zevklerine uyumlu yaşam alanlarına sahip olmaları ve gelişimlerini sağlıklı bir biçimde sürdürmeleri doğrultusunda renklerin büyük önemi bulunuyor. Renklerin çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerindeki etkileri bugün uzmanlar, aileler ve eğitim görevlileri tarafından da dikkate alınıyor. Filli Boya tarafından uzman psikologlarla yapılan bir ortak çalışma neticesinde hazırlanan “Filli Boya Çocuklarda Renk Etkisi Koleksiyonu” daha sağlıklı ve mutlu çocuklar için ailelerin beğenisine sunuluyor.

renk etkisi

Hiperaktif Çocuklarda Renk Etkisi

Renkler, kullanıldığı ortama bağlı olarak negatif ya da pozitif etkilere sahip olabilir. Bununla birlikte bir çocuk için renk seçerken, her çocuğun farklı bir karaktere ve birbirinden farklı zevk ve beğenilere sahip olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Hiperaktif bir çocuk ile sakin ve durgun bir çocuğun huyları, davranışları, beğenileri ve renklere karşı verdikleri tepkiler aynı olmayacaktır. Uçuk pembe ve uçuk mavi renkler, bu konuda örnek olarak verilebilir. Pastel pembe ve mavi tonlarının hiperaktif çocuklar üzerinde sakinleştirici, nabız düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle hiperaktir çocukların daha kolay konsantre olmaları ve yaşam alanlarında kendilerini daha sakin ve huzurlu hissetmeleri için mavi ve pembe renklerin kullanılması, renk uzmanları ve psikologlar tarafından da ailelere tavsiye edilmektedir.

duvar renkleri

Hiperaktif çocukların öğreniminde ailelerin karşısına çıkan en önemli zorluk, bu çocukların dikkat eksikliği yaşamalarıdır. Dikkat eksikliği çocuğun derslerine odaklanmasını zorlaştırır. Bu durum hem sınıfta hem de evde ders çalışma esnasında mevcuttur. Hiperaktif çocukların retinalarında bulunan fonksiyonel ve anatomik bir eksiklik, bu çocukların kırmızı, sarı ve yeşil renklerin bulunduğu ortamlarda problem yaşadıklarını göstermektedir. Aynı zamanda düz beyaz duvarlar da hiperaktif çocuklar için kaygı verici olabilir.

Hiperaktif çocukların yaşam alanlarında doğanın renklerini kullanmak son derece faydalıdır. Soluk ve pastel renkleri kullanmak, parlak ve sıcak renklerden kaçınmak; hiperaktif çocukların öğrenim süreçlerini hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır.

Bilgi Servisi