Isı Yalıtımı Ekonominize Katkı Sunar

Binanızda yapacağınız ısı yalıtımı ile ekonominize büyük katkı sağlayabilir ve daha sıcak bir eve kavuşabilirsinizSıcaklık dengesini mevsime göre daha uygun hale getiren ısı yalıtımı, Türkiye’de yeni gelişmekte olan uygulamalardan biri. Isı geçişlerini azaltarak, evlerin kışın sıcak ve yazın da serin kalmasını sağlayan ısı yalıtımı, konforlu bir alan sunmanın yanı sıra; evinizi daha sağlıklı hale dönüştürüyor. Çevresel ve ekonomik katkılarının yanında enerji tasarrufu da yapan bu uygulama, yeni binalarda zorunlu hale getirilmiş olsa da; henüz faydaları tam bilinmeyenler tarafından masraflar nedeniyle kaçınılan bir konu olmaya devam ediyor. Oysa ısı yalıtımı, aslında ekonomik olarak bir kayıp değil, aksine ekonomik bir kazanç. Nasıl mı?

Öncelikli olarak yapılarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için yapılan işleme ısı yalıtımı denir. Teknik olarak ısı yalıtımı, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçişini azaltmak için uygulanır. Bu nedenle ısı yalıtımı yapılan binalarda, ısı geçişleri yüksek oranda azaldığından, evler kışın daha sıcak ve yazın da daha serin kalır. Ayrıca evlerin içindeki ısının her tarafa homojen dağılmasını sağlayarak, konforu arttırır. Böylece ısı yalıtımı olan evlerde fark edilir oranda ısınma ya da soğutma için harcanan enerji kaynaklarında düşüş yaşandığından, bu düşüş faturalara da yansır ve faturalarınıza ödediğiniz miktar ciddi oranda azalır. Bu ev hanesine ekonomik olarak büyük katkı sağlar. Bu durum açısından değerlendirildiğinde ısı yalıtımı için harcanan masraflar, faturalardaki düşüş ile hızlı bir şekilde karşılanmış olur.Diğer yandan ise; ısı yalıtımı binaları dış etkenlerden koruyarak; onarım masraflarını düşürür. Böylece binaların ömrünü artıran ısı yalıtımı, evinizin değerini de artırır. Ayrıca küflenme gibi yoğunlaşmaları da önleyen ısı yalıtımı, daha sağlıklı, estetik ve konforlu bir yaşam alanı sunar. Bu nedenle de kiralık ve de satılık ev fiyatlarına bakıldığında ısı yalıtımı olan evlerde; istenilen miktarın daha yüksek olduğu görünmektedir.

Önemli konulardan biri ise, yeni binalarda zorunlu hale gelen ve eski binalarda da 2017 yılında zorunlu olarak çıkarılması gereken Enerji Kimlik Belgesi ve bununla birlikte bazı yükümlülükleri de beraberinde getiriyor olması. Yani binaların enerji notunu gösteren bu uygulama, yeni binalarda yalıtımı da zorunlu hale getiriyor. Eski binalarda enerji sınıfını yükseltmek ve konutlarımızın değerini arttırmak için önemli unsurlar arasında. Kısaca ısı yalıtımının olmaması binanın değerini doğrudan düşüren önemli etkenlerden biri haline geliyor.

Böylece evinizin değerini artıran ısı yalıtımı, faturalardaki meydana gelen düşüş ile birlikte hızlı bir şekilde yalıtım masraflarını çıkartarak; uzun vadeli olarak da ekonominize büyük katkı sağlıyor.Sektörde öncü olan Filli Boya Capatect Isı Yalıtım Sistemleri, ürünlerindeki güvenirliliği ve çeşitleri ile size sağlıklı, konforlu ve ekonomik bir eve sahip olmanız için bütün imkânları tanıyor. Siz de Avrupa standartlarını yakalayan Filli Boya Capatect Isı Yalıtım Sistemleri ile daha sağlıklı ve ekonomik bir yaşama adım atın.