Isı Yalıtımı İle Sıcak Yuvalar

Evlerimizde daha sıcak ortamlar yaratmak mümkün. Paranızı cebinizde tutacak olan bu uygulama ısı yalıtımı.Isı yalıtımı binalardaki sıcak ve soğuk hava geçişini belli oranda engelleyerek, evinizin kışın sıcak yazın da serin kalmasını sağlar. Böylece ısıtma ya da soğutma için kullanılan enerji harcamasını azaltarak, tasarruf yapmanızı olanak tanır. Bununla birlikte faturalarınızda da büyük oranda azalma yaşanır ve ekonominize katkı sunar.

Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltmak ve daha rahat ortamlarda yaşamak amacıyla binaların dış cephe duvarları, cam ve doğramaları, çatıları, döşemeleri ve tesisatlarında, ısı geçişini azaltan önlemler almaktır.

Sıcak ya da soğuk havanın ısı köprüleri vasıtası ile konutların içine girmesini ya da çıkmasını engellemek adına yapılan ısı yalıtımı; enerji tasarrufunun yanında konutların ömrünü uzatır. Aynı zamanda konutun değerini arttırmak, arzu edilen konfor şartlarını sağlamak, sağlıklı bir yaşam sürmek, çevre kirliliğini azaltmak ve sağlıklı bir çevre oluşturmak için hayata geçirilmesi gereken bir uygulamadır.

Bireylerin ekonomik olarak tasarruf yapmasına olanak sunan bu uygulama ile birlikte evlerin mevsime göre sıcaklık dengesini sağlanır. Isı yalıtımı, çevresel katkı olarak da büyük avantaj sağlar.Tüketim toplumunda hızla azalan ve ileride büyük problemlere neden olacak fosil enerji kaynaklarının kullanımında, azalma yaşanmasına kattı sunan ısı yalıtımı; aslında azalan enerji stokları sürecinde bir tercih değil bir zorunluluk olması, çevresel katkı açısından değerlendirildiğinde doğruluğunu kanıtlar nitelikte.

Bu nedenle de birçok ülkede ve Türkiye’de de birkaç yıl içerisinde konutlarda zorunluluk haline gelen ısı yalıtımı, çevre kirliliğini önlemede de büyük katkı sunuyor. Yalıtım sayesinde kışın yakıt malzemeleri olan kömür, petrol, doğalgaz daha az kullanılır. Yazın ise serinlemek için elektrikli araçlar kullanılmadan evleri rahatça yaşanabilir hale getirir. Ekonomik olarak büyük tasarruf yapmanızı sağlayan ısı yalıtımı, çevre temizliğine de katkı sunarak; böylece maddi ve manevi katkısı ile içinizi rahat ettirir.Ortalama 3-4 yıl gibi bir sürede yalıtım masraflarınızı size geri sunan ısı yalıtımı ile siz de daha temiz ve sıcak bir eve kavuşabilir ve konutunuzun hem estetik hem de ömrünü uzatarak, değerini artırabilirsiniz.