Isı Yalıtımı Nerelerde Kullanılır?

Mantolama ve ısı yalıtımı kuru havalarda yapılmalıdır. Bu nedenle yazın yaklaştığı bugünlerde, ısı yalıtımı konusu yeniden gündeme geldi. Eğer binanıza hala ısı yalıtımı yaptırmadıysanız, sizin için son derece açıklayıcı olacak bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Isı yalıtımı, içinde enerji tüketimi yapılan tüm evlerde, apartmanlarda, hastanelerde, kütüphanelerde enerji tüketimini azaltmak ve daha konforlu yaşamak üzere kullanılır.

ısı yalıtımı nerelerde kullanılır

Isı Yalıtımı Binanın Nerelerine Yapılır?

Binalarda ısı yalıtımı yapılması gereken noktalar şu şekildedir:

  • Dışa bakan duvarlar
  • Depo ya da garaj gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemeler
  • Eğik ve düz çatılar
  • Toprakla temas eden döşeme ve duvarlar
  • Havalandırma kanalları, tesisat boruları gibi tesisat elemanları
  • Çıkma tabanlar

Isı Yalıtımı Neden Yapılır?

Dünyadaki enerji kaynakları hızla tükeniyor. Bu durum özellikle gelişmiş ülkelerin enerjiyi tasarruflu bir biçimde kullanmak için yeni yöntemler geliştirmelerini sağlıyor. Enerji tüketiminin her geçen yıl hızla artması, ülkemizde de tasarruf yapmanın gerekliliğini ortaya koyuyor. Binalardaki enerji tüketimini kontrol altına almanın en etkin yolu ise ısı yalıtımı yaptırmaktan geçiyor.

Isı yalıtımının en önemli etkisi enerjiden tasarruf etmeyi sağlaması. Bu durum elbette ki sizlerin ödediği enerji hizmeti faturalarına da yansıyor. Bununla birlikte, binanızın içindeki enerjinin homojen olarak dağılması evinizin konforunu ve buna bağlı olarak yaşam kalitenizi yükseltiyor.

ısı yalıtımı neden yapılır

Yazın daha serin, kışın daha sıcak bir eve sahip olma artısının yanı sıra; ısı yalıtımı evinizde küflenme, mantar veya leke gibi problemlerin yaşanmasını engelliyor. Ayrıca ısı yalıtımı işlemi binanızın depreme karşı da daha korunaklı olmasını sağlıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz kişisel gerekçelerin yanı sıra, ısı yalıtımı yaptırmanın küresel yararları da var. Isı yalıtımı yapılan evler daha az yakıtla ısındıkları için atmosfere yayılan karbondioksit ve kükürt gibi maddeler azalıyor. Isı yalıtımı yaptırmak, küresel ısınma ile mücadeleye olumlu katkı sağlıyor.

ısı yalıtımı faydaları

Isı Yalıtımı Yapılmamış Binalarda Hangi Sorunlar Yaşanır?

Eğer bir binaya yalıtım yapılmadıysa ya da kötü bir şekilde yapıldıysa binada meydana gelecek olası problemler şu şekildedir:

  • Yaz aylarında binanın tavan araları bunaltıcı derecede sıcak olur.
  • Kış aylarında binanın tavan aralarında ve taban altında donmuş yüzeyler oluşur.

Filli Boya’dan Ücretsiz Isı Yalıtımı Keşif Hizmeti

Binanızın ihtiyaç duyduğu ısı yalıtımı, diğer binalardan farklı olabilir. Binanızın ihtiyaçlarının tespit edilmesi için, uzman bir ekip tarafından keşif hizmeti verilmesi gereklidir. Hemen ücretsiz ısı yalıtımı keşif hizmetinden yararlanmak için Filli Boya Isı Yalıtım Uzmanlarına ulaşın!

Görseller: businesspundit.com