Isı yalıtımının faydaları

Kış mevsiminin yerini yavaş yavaş ılık bahar havalarına bıraktığı bu mevsimde, ısı yalıtımının gerekliliği yeniden gündemlerimize girdi bile. Bahar ayları, yalıtım işleminin en çok yaptırıldığı dönemler arasında öne çıkıyor. Kışın yağışlı ve soğuk havalar, yazın ise tatiller nedeniyle evin dışında geçirilen zamanlar, bahar mevsimini bu işlem için en uygun dönem haline getiriyor. Isı yalıtımı yaptırmak için daha fazla geç kalmak istemiyorsanız, bu yazımız tam size göre.

Isı Yalıtımı Nedir?

Öncelikle yalıtım teriminin tam olarak ne anlama geldiği ile başlayalım. Isı yalıtımı, kış aylarında oluşan serin havalardan ve yaz aylarında meydana gelen sıcak havalardan olabildiğince az etkilenmek üzere yapılan işlemdir. Binanıza ısı yalıtımı yaptırarak kışın ısınmak için, yazın ise serinlemek için harcadığınız enerjiyi azaltma şansına sahip olursunuz. Temelde, evin dışında kalan alan ile evin içindeki alan arasındaki ısı geçişini azaltmak için ısı yalıtımı yapılır. İşlemin uygulandığı bölge ise binanın dışarıya ya da depo veya garaj gibi ısıtılmayan bölümlerine bakan çatı, cam, duvar, tesisat gibi alanlardır.

ısı yalıtımı nedir

Isı Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

Yönetmeliklere uygun olarak yapılan yalıtım işleminin hem evinize hem de çevreye sağladığı çok sayıda katkı vardır. Isı yalıtımının faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  • Yalıtım yapılmış olan binalar yazın daha kolay serinler, kışın ise daha hızlı ısınır. Isınmak için doğalgazın ya da serinlemek için klimanın kullanımı azalacağı için, enerji harcamalarından ortalama %50 oranında tasarruf sağlanır.
  • Yakıt tüketiminin azalmasını sağlar. Yakıt tüketimi azaldıkça artık gaz emisyonu da azalır. Bu durum çevre kirliliğini önlemeye pozitif yönde katkıda bulunur. Küresel ısınma ile mücadele etmenin en faydalı yöntemlerinden biridir.
  • Enerji verimliliği sağlar. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltma yönünde etkilidir.
  • Evlerdeki terlemeyi (yoğuşma) önler. Bu sayede evde siyah leke, mantar, küflenme oluşumunun önüne geçer.
  • Isı yalıtımı, enerji tasarrufunun yanı sıra depreme karşı alınan önlemlerden biridir. Binanızın yapımında kullanılan beton içindeki demirlerin paslanmasını önler ve binanızın depreme karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.
  • Evinizin bölümleri arasında dengeli oda sıcaklıkları yaratır. Yaşadığınız mekanın daha sağlıklı ve konforlu olmasına yardımcı olur.
ısı yalıtımının faydaları nelerdir

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı tercihen binanın dışına, dışına yapılması mümkün değilse içine yapılabilir. Orta büyüklükte bir bina için bu işlem ortalama 1 ila 4 hafta aralığında sürecektir. İşlemde düşük ısı geçirgenliğine sahip olan özel ısı yalıtım malzemeleri kullanılır ve bu malzemeler binaların çatılarına, duvarlarına ya da döşemelerine uygun bir şekilde uygulanır. Pencerelerde de ısı yalıtımı uygulaması yapılması için özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri veya yalıtımlı doğramalar kullanılır. Isı yalıtımı yapılırken kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken en önemli nokta, tesisatın da yalıtılmasıdır.

ısı yalıtımı nasıl yapılır

Ücretsiz Isı Yalıtımı Keşif Hizmeti Filli Boya’dan:

Her binanın ihtiyaç duyduğu yalıtım birbirinden farklıdır. Binanızın ihtiyaçları, ısı yalıtımı fiyatları üzerinde de değişiklik yapacaktır. Filli Boya’nın sizlere sunduğu ücretsiz ısı yalıtımı keşif hizmetinden yararlanmak için destek alacağınız Filli Boya Isı Yalıtım Uzmanları artık sadece bir tık uzağınızda!

Görseller: wikihow.com