Kendi Boyasını Kendisi Yapmak İsteyenler İçin Rehber

Kendi Boyasını Kendisi Yapmak İsteyenler İçin Rehber

Evinize hızla yeni bir görünüm kazandırmanın en kolay yolu duvarlarınız renginde yenilik yapmaktır. Duvar renkleri, içinde bulunduğu ortama anında tazelik katar. Ancak bu işlem çoğu zaman ev sahiplerinin gözünde büyür. İşe nereden, nasıl başlanacağının bilinmemesi dekoratif boya uygulamasının sürekli ertelenmesine neden olur.

Evinizin duvarlarında kendiniz de kolaylıkla renk değişikliği yapabilirsiniz. Kendi boyanızı kendiniz yapmak için ihtiyaç duyduklarınızı, sizin için hazırladığımız boya rehberini okuyarak öğrenebilirsiniz.

Boya Malzemeleri Nelerdir?

boya malzemeleri

Evinizde kendi boya uygulamanızı yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeler; beğendiğiniz renkte ve ihtiyaç duyduğunuz miktarda dekoratif boya, boya rulosu, boya fırçası, maskeleme bandı ve karıştırma çubuğudur. Bu malzemeler sizin boya uygulaması yapmak için yararlanacağınız temel malzemelerdir. Ayrıca mobilyalarınızın zarar görmemesi için örtü ya da eski çarşaflar, yüksek duvarlara ulaşmak için merdiven ve olası boya lekelerini çıkarmak için ispirto da ihtiyaç duyacağınız malzemelerdendir.

Boya Nasıl Yapılır?

dekoratif boya

Boya uygulaması yaparken izlemeniz gereken belli başlı adımlar vardır. Bu adımları izlemeniz durumda duvarlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde renklendirebilir, olası problemlerden büyük ölçüde kaçınabilirsiniz.

Boya uygulamasının belki de en önemli adımı sizin için doğru duvar rengini seçmektir. Bunun için renklerin psikolojisini okuyabilir, dekorasyon dergilerine göz atabilir ya da en temel şekilde kendi istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Renk seçenekleri arasından karara varmak için Filli Boya Renk Kartelalarına göz atabilirsiniz. Ayrıca Filli Boya Mimar Benim uygulamasını akıllı telefonunuza indirerek bir rengin duvarınızda nasıl görüneceği hakkında saniyeler içinde fikir sahibi olabilirsiniz.

boya uygulaması

Boya uygulamasına başlamadan önce evinizdeki eşyaları koruma altına almayı unutmayın. Boyanmasını istemediğiniz yerleri maskeleme bandı ile kapatın ve mobilyalarınızın üstünü örtün. Bunun için eski çarşaf ve örtülerinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca boya uygulamasına başlamadan önce mutlaka duvarlarınızın tozunu alın ve pürüzlü bölgeleri zımparalayın. Aksi takdirde boya işlemi sona erdikten sonra pürüzlü bir duvar görünümüne sahip olabilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra işin en zevkli kısmı olan boyama uygulamasına sıra gelecek. Rengin tonuna ve kendi zevkinize göre boya uygulamasını tek kat, iki kat ya da üç kat yapabilirsiniz. Katlar arasında boyanın kuruması için zaman vermeyi unutmayın. Boya uygulaması sona erdikten sonra maskeleme bantlarını nazikçe çıkarın ve boyanız kuruduktan sonra mobilya örtülerini kaldırıp evinizin tadını çıkarmaya başlayın!

Bilgi Servisi