Kışın Artan Doğalgaz Faturalarının En Doğru Çözümü: Isı Yalıtımı

Yavaş yavaş yazın sonuna yaklaştığımız bugünlerde, pek çok kişi kışın ödeyeceği doğalgaz faturalarını kara kara düşünmeye başladı bile. Özellikle yalıtım veya mantolama yapılmamış evlerde, oldukça yüksek tutarda doğalgaz faturaları ödeniyor. Yalıtım yapılmamış evlerde yaşanan ısı kaybı, evin ısınmasını güçleştirerek, ısınmak için daha fazla enerji harcanmasına ve buna bağlı olarak da daha yüksek tutarda faturalar ödenmesine neden oluyor. Bu kış bu durumu değiştirmek ve doğalgaz faturalarınızda neredeyse %50’ye varan bir düşüş yaşamak isterseniz, bir an önce ısı yalıtımı seçeneğini değerlendirmenizi öneririz.

Isı Yalıtımı ile Yüzde 50 Tasarruf

ısı yalıtımı

Isı yalıtımı, enerji tasarrufunun en etkin yöntemi olmasına rağmen Türkiye’de binaların neredeyse %85’inde uygulanmıyor. Üstelik ısı yalıtımı hem elektrik faturalarında hem de doğalgaz faturalarında %50’ye varan düşüş sağlıyor. Isı yalıtımı sadece kışın evi ısıtmayı değil, yazın evi serinletmeyi de kolaylaştırıyor. Isı yalıtımı yapılmış evlerde daha az klima çalıştırarak daha soğuk bir eve kavuşmak mümkün oluyor. Üstelik yalıtım yapılmış binalardaki iç mekan hava kalitesi de daha yüksek oluyor. Binanızın ihtiyaç duyduğu ısı yalıtımı uygulaması hakkında bilgi sahibi olmak için şimdi Filli Boya’dan Ücretsiz Yalıtım Keşif Hizmeti alabilirsiniz.

Doğalgaz Faturasını Düşürmek İçin Pratik Yöntemler

Bazı kolay uygulanabilir önlemler alarak doğalgaz faturalarınızın tutarını düşürebilirsiniz:

  • Kışın perdelerinizi açık tutarak ısıdan daha fazla yararlanın. Akşam saatlerinde güneş çekildiğinde perdelerinizi kapatın. Radyatörlerin üst kısmını kapayacak uzunlukta perdeler kullanmayın.
  • Radyatörün üstüne ya da önüne ısı geçişine engel olarak eşyalar koymayın. Radyatörün arka kısmına yalıtım levhası yerleştirerek ısı kaybının önüne geçin.
  • Pencerelerinize ya da camlarınıza yalıtım yaptırın. Böylelikle buralarda yaşanabilecek ısı kaybının da önüne geçmiş olursunuz. Pencere ya da kapılarınızda çatlaklar varsa, bunları da kışa girişte mutlaka yaptırın. Mümkünse çift cam kullanın.
  • Odalarınızı havalandırırken ya da evde bulunmadığınız zamanlarda ısıtıcınızı kapatın.