Koyu Duvar Renkleri Sizi Korkutmasın

Son zamanlarda dekorasyon dergilerine göz attıysanız, koyu duvar renklerinin ne kadar revaçta olduğunu görmüşsünüzdür. Yemek odaları, banyolar ve oturma odaları için artık koyu renkte iç mekan boya çeşitleri tercih ediliyor. Bu renklerin içerisinde grinin, lacivertin ve siyahın pek çok tonu yer alıyor.

Evlerde koyu duvar renkleri kullanmanın bazı riskleri vardır. Koyu renkli duvarlar, odanızın olduğundan daha karanlık ve küçük görünmesine neden olabilir. Bununla birlikte evinizde cesur boya tonlarını kucaklamanız için de bir sürü pozitif sebep var ve negatif sebeplerin sizi korkutmasına izin vermemelisiniz. Günün sonunda beğenmediğiniz boyayı her zaman değiştirebilirsiniz. Üstelik yukarıda listelediğimiz problemleri önlemenin de yolları var.

duvar renkleri

Odanızın Boyutu Önemli Değil

Odanızın küçük olması, burada cesur renkleri kullanmanıza engel değil. Koyu renk dekoratif boya seçenekleri duvarların kenarlarını bulanıklaştırarak geniş bir oda yanılsaması yaratır. Elbette duvarınızın rengiyle uyum sağlayacak mobilya ve dekoratif aksesuarlar seçmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

boya

Kontrast Tonlar Kullanın

Koyu renkler genellikle gözleri kandırarak odaların olduğundan daha geniş görünmesini sağlar. Bunun için mobilya renklerinin de titizlikle belirlenmesi gerekir. Renkli bir sandalye ya da kontrast renkli minderler seçerek odaya birkaç parlak renkle vurgu yapın. Böylelikle duvarınızdaki koyu renkli boya yalnızca arka planda kalır ve odanızın küçük görünmesine neden olmaz.

dekoratif boya

Alçak Tavanlar İçin Çözümler

Alçak tavanlı odalar daha küçük görünmeye eğilimlidir. Böyle bir odanın daha büyük görünmesi için ayna kullanın ve aynayı duvara yaslayın. Böylelikle bir derinlik algısı yaratabilirsiniz.

en iyi boya

Küçük Adımlarla Başlayın

Koyu renkte boya kullanmak istediğiniz zaman işe küçük adımlar atarak başlayın. Canlı renkler kullanabilir ya da koyu renk nötr tonlara yönelebilirsiniz. Aynı zamanda evinizin tamamında değil, sadece küçük bir odasında da koyu renk boya kullanabilirsiniz. Bu şekilde gözleriniz de kolayca koyu duvar renklerine alışacaktır. En iyi boya deneyimi için Filli Boyanın Filli Ustam hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Görseller: countryliving.com, marthastewart.com, decoist.com

Bilgi Servisi