Mantolama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kışın ödenen yüksek tutarlı faturalardan sonra bahar aylarında mantolama pek çok ailenin gündemine geldi. Enerji tasarrufu ile ilgili en çok uygulanan yöntemlerden biri olan mantolama konusunda merak ettikleriniz varsa yazımızı okumanızı öneririz.

mantolama nasıl yapılır

Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama yapılmadan önce binanın dış cephesi onarılmalı, gerekli tamirler yapılmalıdır. Eğer binanın dış cephesindeki yüzeyler düzgün değilse, levha kenarları çerçevelenmelidir. Uygulama yüzeyi düzgün bir hale getirildiğinde yapıştırma malzemesi yalıtım levhasının arka yüzeyine uygulanır ve malzeme kuruduktan sonra ise dübeller yüzeye uygulanır. Yapıştırma malzemesinin kuruması aşağı yukarı 24 saat sürer.

Binadaki tüm köşelere köşe profili monte edildikten sonra yalıtım yüzeyine sıva malzemesi uygulanır ve sıva kurumadan önce donatı filesi sıvaya monte edilir. Sıva malzemesi kuruyunca dekoratif dış cephe kaplaması uygulanır. Malzeme kuruduktan sonra dış cephe boyası yapılır ve işlem tamamlanır.

mantolama malzemeleri

Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

Başlıca mantolama malzemeleri şu şekildedir:

  • Expande Polistren ısı yalıtım levhaları
  • Ekstrude Polistren ısı yalıtım levhaları
  • Cam köpüğü
  • Cam yünü
  • Taş yünü ısı yalıtım levhaları
  • Genleştirilmiş mantar levhalar
  • Ahşap yünü levhalar
  • Sprey poliüretan sert köpük

Mantolama Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Mantolama yapılmış bir evde ısıtma ve serinletme işlemi çok daha kolay yapılır çünkü binanın ısı kaybı minimuma indirilmiştir. Mantolama, en az %50 oranında yakıt tasarrufu sağlar. Yazın klima, kışın ise doğalgaz kullanımı sonrasında gelen faturaların tutarlarında neredeyse yarı yarıya düşüş tespit edilir.

Mantolama Fiyatları Nelerdir?

Mantolama fiyatları, bu işlemle ilgili en çok merak edilen hususların başında gelir. Fakat mantolama ile ilgili standart bir fiyat vermek mümkün değildir. Her binanın ihtiyacı bir diğer binadan farklı olacağı için işlemin maliyeti de değişecektir. Fiyat hangi aralıkta olursa olsun, mantolama 3 sene içerisinde kendisini amorti eden bir uygulamadır.

Mantolama İşlemi Ne Kadar Sürer?

mantolama fiyatları

Dış cephe mantolama işleminin süresi binanın yüz ölçümüne, havanın koşullarına, yapının mimarisine ve işi yapan ekibin sayısına göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte standart bir mantolama işleminin 35-40 gün kadar sürmesi öngörülmektedir.

Mantolama İşleminin Ömrü Ne Kadardır?

Kalite standartlarına uyan malzemeler ve alanında uzman bir ekip ile yapılan mantolama işlemi, bina ömrü boyunca ısı kaybını önler.

Mantolama Nereye Yapılır?

Dış cephe mantolama işlemi binanın dışarıya bakan tüm yüzeylerine, bodrum katın dış duvarlarına ve tavana yapılmalıdır. Isı kaybını minimuma indirmek için pencerelere, kapı pervazlarına ve zemine de ısı yalıtımı yaptırılmalıdır.