Mantolama İle Binanızın Dış Cephesini Koruyun

Enerji tasarrufu yapmamızı sağlarken bize konforlu bir yaşam sunan mantolama işlemi, aynı zamanda binalarınızın sağlığını da koruyor.

Mantolamanın pek çok faydası var. Bu işlem ısının evimize homojen bir şekilde dağılmasını sağlıyor, kışın ısınmak yazınsa serinlemek için daha az enerji harcamanıza yardımcı oluyor. Mantolama işlemi bu özelliği ile hem maddi anlamda enerji tasarrufu yapmanızı sağlarken hem de enerji kaynaklarının tükenişini yavaşlatarak küresel ısınma ile mücadelede önemli bir yöntem olarak öne çıkıyor. Mantolamanın son derece önemli olan bir diğer işlevi de binalarınızın dış cephesini ve dolayısıyla sağlığını koruması. Bu yazımızda mantolamanın bina dış cephesine olan etkilerini sizin için açıkladık.

mantolama

Mantolama Binaların Ömrünü Uzatır mı?

Bu sorunun cevabı evet; mantolama binaların ömrünü uzatır. Mantolama yapılmış bina, size daha sağlıklı bir yaşam alanı sunar. Çünkü bu binalarda nem, küf ve rutubet oluşumu engellenir. Elbette, mantolama işleminden bina sağlığı açısından da verim alabilmek için, işlemin mutlaka kaliteli mantolama malzemeleri ile yapılması lazım. Malzeme fiyatları düşürülerek mantolama maliyet azaltılmaya çalışılırsa, uzun vadede verimli bir ısı yalıtımı olmayacaktır.

mantolama yalıtım

Mantolama Binaya Zarar Verir mi?

Mantolama, en iyi yalıtım yöntemidir. Kaliteli malzemelerle yapılmış doğru mantolama işlemi, binanızdaki hava akımının dengeli bir şekilde dağılmasını sağlayarak barınma şartlarınızı daha konforlu kıldığı gibi, aynı zamanda enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Mantolamanın binaya zarar verip vermediği, bu konuda sıkça sorulan sorulardan biridir. Mantolama, doğru yapıldığı takdirde binanıza zarar vermez. Aksine binanızın ömrünü uzatır.

Mantolamanın binanıza faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  • Mantolama maddesi binayı sarar ve sıcaklık farkından dolayı oluşması muhtemel hasarları ve çatlakları önler. Bu durum binanızın sağlığını korur.
  • Mantolama, binanın dış duvarlarındaki betonun içinde oluşması muhtemel olan korozyona karşı binanın ömrünü uzatır.
  • Mantolama sayesinde binanın içi ve dışı arasındaki sıcaklık farkı minimuma iner ve bu da binada nem oluşmasını engeller. Böylelikle binaların duvarları çabuk deforme olmaz.
mantolama nasıl yapılır

Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama işleminden gerçekten verim alınabilmesi için, uygulamanın alanında uzman bir ekip tarafından yapılması gereklidir. Mantolama fiyatları ise binanızın ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterecektir. Binanızın yapısına uygun olan mantolama çeşitleri ve fiyatları ile ilgili bilgi sahibi olmanız artık çok kolay!

Şimdi Filli Boya’nın Ücretsiz Yalıtım Keşif Hizmeti ile binanız için en doğru mantolama uygulamasını öğrenebilir, mantolama m2 fiyatları ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve bir an önce uygulamaya geçebilirsiniz!