Mantolama İle Deprem Güvenliği İlişkisi

mantolama ve deprem güvenliği

Bir evde enerji tasarrufu yapılabilmesi için uygulanabilecek en doğru adım, binaya dış cephe mantolama yaptırmaktır. Mantolama işlemi ile faturalarda %50’ye varan oranlarda düşüş meydana gelir. Elbette mantolama işlemi ile maksimum enerji tasarrufu sağlanabilmesi için kaliteli malzemeler kullanılmalı ve binanın ihtiyaç duyduğu uygulama yapılmalı.

Mantolama ile ilgili doğru bilinen çok sayıda yanlış var. Bunların içerisinde en çok sözü edilen ise mantolama ile deprem güvenliği ilişkisi. Mantolama yapılırken kullanılan malzemelerin binaya zarar verdiği ve dolayısıyla deprem esnasında binayı riskli bir konuma soktuğu sıkça duyulan söylentiler arasında. Oysa bu durumun gerçekliği yok. Aksine, mantolama uygulaması binayı dışarıdan gelebilecek zararlardan koruyup binanın sağlamlığını artırdığı için depreme karşı da daha güvenlikli bir ortam sağlıyor.

Mantolama Binaya Zarar Verir mi?

Binanın dış cephesine yapılan mantolama uygulamasının elbette zarar verme riski var. Bu zarardan kaçınmak için ise uygulamayı mutlaka alanında uzman bir firmaya yaptırmak ve yapım esnasında binanın ihtiyacı olan kaliteli malzemeleri kullanmak gerekiyor. Mantolama yaptırmadan önce, mantolama malzemeleri ile ilgili fikir sahibi olmakta fayda var.

Fileli mantolama, diğer mantolama uygulamalarına göre daha ucuz göründüğü için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Ancak uzmanlar özellikle deprem tehlikesi olan yerlerde fileli mantolamayı önermiyor. Fileli mantolamada 6 şiddetindeki bir depremde binadaki mantolama uygulamasının yere düşeceği öngörülüyor. Bu nedenle özellikle deprem bölgesinde yaşıyorsanız fileli mantolama uygulamasından kaçınmanızda fayda var.

Dübellerin binaya zarar vermesi ise doğru olmayan bir söylentidir. Dübellerin binalara herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Dübeller, binanın taşıyıcılığını sağlayan kesit çekirdeğine zarar vermez ve böylelikle deprem güvenliği açısından da sakınca oluşturmaz.

Mantolama ve deprem güvenliği ilişkisi ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Filli Boya’nın ücretsiz danışmanlık servisinden yardım alabilirsiniz. Siz de Filli Boya Ücretsiz Yalıtım Keşif Hizmeti alın, binanızın ihtiyacını öğrenin, binanızın sağlamlığına zarar vermeden güvenle mantolama uygulaması yaptırın.