Mantolama Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Mantolama, binanızın ısıtma ve soğutma giderlerini azaltan bir uygulamadır. Bu fonksiyonu ile enerji tasarrufu yapmanızı sağlayarak hem giderlerinizi azaltır hem de küresel ısınma ile mücadelede dünyamıza katkıda bulunur. Mantolama, pek çok yararı olan bir işlem olsa da bu konuda epey bilgi kirliliği var. Biz de bu yazımızda mantolama ile ilgili sıkça kulağınıza gelen ama aslında doğru olmayan bilgileri derledik.

mantolama enerji tasarrufu

Doğru Bilinen Yanlışlar

1. Mantolama Yaptırmak Pahalı Bir İşlemdir

Mantolama fiyatları ilk etapta kulağa fazla gelse de, bu işlem 3 yıl içerisinde kendini amorti eder ve 3 yıl sonrasında enerji faturalarınızda tasarruf yapabilmenizi sağlar.

2. Sıcak Bölgelerde Yaşayanların Binalarına Mantolama Yaptırmasına Gerek Yoktur

Binaların soğutulması, ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirir. Evlerinde klima kullanan kişiler, yaz aylarında ödedikleri fatura tutarlarında bu belirgin farklı tespit edebilirler. Enerji tasarrufu için soğuk bölgelerde olduğu kadar sıcak bölgelerde de mantolama yapmak gereklidir.

3. Ucuz Malzeme Kullanımı ile Mantolama Maliyetleri Düşürülebilir

Ucuz dış cephe mantolama malzemeleri kullanımı ilk etapta tasarruf etmenizi sağlasa da uzun vadede sizi zarara sokar. Ucuz malzemelerle yapılan mantolama işlemi problemlere neden olur ve bu problemlerin çözümü için harcanan tutarlar, bu işlemin astarı yüzünden pahalıya gelmesine neden olur. Mantolamadan maksimum fayda alınabilmesi için kalite standartlarına uygun ve performansı test edilmiş malzemelerin kullanılması gerekir.

4. Binamız Yalnızca Güney Cepheden Soğuk Alıyorsa Kuzey Cephesini Mantolamamıza Gerek Yoktur

Mantolama konusundaki en belirgin yanlışlardan biri budur. Binanızın mantolama yapılmamış olan cephesi ısı kaybetmeye devam eder. Bu ısı kaybı evinizin de soğumasına neden olur. Böylelikle evinizi ısıtmak için yine yüksek miktarda enerji harcamanız gerekir. Doğru bir mantolama işleminin binanın tüm çevresine yapılması gerekir.

5. Herhangi Bir Firmaya Mantolama Yaptırabilirim

Dış cephe mantolama işlemi söz konusu olduğunda bazı firmalar sundukları uygun fiyatlar ile size cazip görünebilir. Fakat mantolama işleminin mutlaka konu ile ilgili bilgi birikimi ve tecrübesi olan bir firma tarafından yapılması gereklidir. Aksi takdirde bu işlem uzun vadede büyük maddi kayıplara uğramanıza neden olabilir.

Filli Boya mantolama

Mantolamayı İşin Uzmanına Bırakın

Mantolamanın alanında uzman bir firma tarafından yapılması ve işleme geçilmeden önce mutlaka binada keşif uygulanması gereklidir. Her binanın ihtiyacı farklı olacağı için keşif işlemi olmazsa olmazdır. Şimdi Filli Boya’nın sunduğu Ücretsiz Yalıtım Keşif Hizmeti’nden yararlanarak binanızın ihtiyaçlarını öğrenebilir, en kaliteli malzemeler ve en uygun fiyatlarla mantolama işleminizi Filli Boya güvencesi ile yaptırabilirsiniz. Filli Boya mantolama ile siz de bu kış evinizde enerji tasarrufu yapmaya başlayın!