Mantolama Zorunlu Mudur?

Kışın ödenen yüksek tutarlı faturalardan sonra bahar aylarına girdiğimiz bu dönemde mantolama konusu yeniden gündeme geldi. Ülkemizin enerji sektöründe dışa bağlı bir ülke olmasından dolayı, enerji tasarrufu için mantolama gereklidir. Peki, mantolama zorunlu mudur? Yazımızda bu soruyu sizin için cevapladık. Önce, mantolamanın tanımı ile başlayalım.

mantolama zorunlu mudur

Mantolama Nedir?

Tanım olarak mantolama, bir binanın yukarıdan aşağıya kadar ısı yalıtım malzemeleri ile giydirilmesi anlamına gelir. Mantolama, kış aylarında evlerin daha kolay ısınmasını sağlar. Mantolama yapılmış olan binalarda odaların ısıları dengeli ve homojen bir şekilde dağılır. Böylece hem yaşam alanı daha konforlu hale gelir hem de ısınmak için daha az enerji harcanacağından dolayı, enerji tasarrufu yapılır. Bu enerji tasarrufu hem bireysel hem de küresel anlamda faydalıdır.

mantolama nedir

Binanıza Mantolama Yaptırmanız Zorunlu mudur?

Ülkemizde 2007 yılında 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu çıkarılmıştır. Bu kanuna göre, 2007 yılı öncesinde Oturma İzni alınmış olan binalarda mantolama yapılması kanunen zorunlu değildir. TS 825’e göre ise 2007 yılından sonra yapılacak yeni binalara yalıtım yapılması kanuni olarak zorunludur. Buradan anlaşılacağı üzere, eğer 2007’den önce yapılmış bir binada oturuyorsanız yasal olarak mantolama yaptırmak zorunda değilsiniz. Ancak, binanız hangi tarihte Oturma İzni almış olursa olsun konforlu bir yaşam, küresel ısınma ile mücadele eden bir dünya ve enerji tasarrufu ile azalmış faturalar için binanıza mutlaka mantolama yaptırmalısınız.

mantolama fiyatları

Mantolama Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mantolama malzemeleri, bu işlemi yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Ekspande Polisitren, Ekstrüde Polisitren, cam yünü, taş yünü, sıva harcı ve yapıştırma harcı gibi tüm malzemelerin kaliteli olması binanızın sağlığı, yaşamınızın konforu ve enerji tasarrufunuz için son derece önemlidir.

Mantolama fiyatları binanızın yapısına ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. En uygun fiyatlarla en kaliteli hizmeti almanın yolu ise, mantolama işleminizi kaliteli firmalara yaptırmaktan geçer.

Filli Boya olarak 2003 yılından beri yaptığımız ar-ge çalışmaları kapsamında tüm binaların ihtiyaçlarına hitap eden kaliteli mantolama malzemeleri üretiyoruz. Binanız için mantolama yaptırmak istiyorsanız ücretsiz keşif hizmetinden şimdi faydalanabilirsiniz. Filli Boya Yalıtım Uzmanları, binanızda keşif yaparak ihtiyacınız olan mantolama listesini hazırlayacak ve mantolama m2 fiyat bilgisini sizinle paylaşacaktır.