Mobilya ile İlgili Sorulan Sorular

Son Tüketici İçin

Boyası eskiyen mobilyalarımı nasıl yenileyebilirim?
Mobilya boya ve vernikleri profesyonel uygulama ekipmanları ve profesyonel uygulama gerektiren ürünlerdir. Amatör olarak kullanıma uygun değildir. Bu nedenle boyalı veya vernikli mobilyalarınızı yenilemek için üretici mobilya firmalarından yardım almanız gerekmektedir.
Yeni mobilyalar koku yapar mı?
Mobilya boya ve vernikleri kullanılarak boyanan ve verniklenen mobilyalar doğru uygulama şartlarında boyandıktan sonra en az 1 hafta iyi havalandırılan bir ortamda dinlendirilmelidirler. Bu şartlarda üretilmeyen mobilyalar boyama işleminin hemen ardından ev ofis gibi kapalı ortamlara konulur ise bir süre koku yapabilmektedirler. Bu durumla karşılaştığınızda ortamdaki camlar ile mobilyalarınızın kapak, çekmece gibi bölümlerini açarak en az 1 hafta mobilyalarınızın bulunduğu ortamı iyi bir şekilde havalandırınız.
Mobilya boya ve verniklerini kendim uygulayabilir miyim?
Mobilya boya ve vernikleri profesyonel uygulama ekipmanları ve profesyonel uygulama gerektiren ürünlerdir. Amatör olarak kullanıma uygun değildirler. Bu konuda deneyimli kişiler tarafından uygun uygulama şartlarında uygulanmalıdırlar.
Çocuklarımın sağlığı için çocuk odası ve diğer odalardaki mobilyalarda ne tür ürünlerle boyanmış mobilyaları tercih etmeliyim?
Yapılan araştırmalar çocuklarımızın belli bir yaşa gelene kadar eşyaları ağızları ile de tanımaya çalıştıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle yaşam alanlarımızdaki tüm mobilyalarda özellikle çocuk odasındaki mobilyalarda sağlığa zararsız EN 71/3 standardına uygun ürünler kullanılması çok önemlidir. EN 71/3 ağızla teması esas alan ve ağır metal sınırlaması getiren bir Avrupa Birliği standardıdır. Vital Su Bazlı Mobilya Boya ve Vernikleri bu standarda uygundur. Vital ile boyanmış ürünleri Vital Sertifikalı mobilya firmalarından temin edebilirsiniz.
Kurşun nedir boyalardaki kurşunun zararları nelerdir?
Kurşun vücuda girdiğinde atılamayan bir ağır metaldir. Boyalarda bulunan kurşun zamanla insan vücudunda birikerek ciddi sağlık sorunlarına yol açar.( kalp atışlarında düzensizlik, düşükle sonuçlan hamilelikler, çocuklarda boya kısalığı, hafıza ve denge kaybı, konuşma yeteneğinin bozulması gibi) Boya uygulayıcıları ile boyanmış mobilyaların kullanıldığı ortamlarda yaşayan insanlar bu tehlikeye maruz kalırlar. Filli Boya Mobilya Boya ve Vernikleri üretime başlandığı günden bu yana kurşunsuz olarak tüketicilerin hizmetine sunulmuştur.


Profesyoneller İçin

Bilgi Servisi