Odanızın Aldığı Işığa Göre Duvar Rengi Önerileri

Yeni bir eve taşındığınızda ya da içinde yaşadığınız evde bazı değişiklikler yapmak istediğinizde ilham alabileceğiniz çok sayıda unsur olsa da, özellikle duvar renkleri konusunda karar vermek o kadar da kolay değil. Hem renklerin psikolojimiz üzerindeki etkileri hem de duvar renginin ev dekorasyonunu bütünüyle değiştiren etkisi nedeniyle, bu kararı verirken oldukça hassas davranmak gerekiyor.

Evinizin duvarları için boya rengi seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok unsur var. Mobilyalarınızın renkleri, odalarınızın genişliği ya da yaratmak istediğiniz dekoratif etki bu unsurlardan bazıları… Duvar rengi seçerken dikkat edilmesi gereken bir unsur var ki, diğerlerinden çok daha önemli; odanızın aldığı doğal ışık miktarı.

ışığa göre duvar renkleri

Işığın, dekoratif boya rengi üzerinde muazzam bir etkisi var. Mesela doğal ışık tüm renkleri tam olarak olduğu gibi gösterirken, akkor ışık duvar renginde kırmızımsı etkiler yaratıyor ya da floresan lambalar duvar renginde maviye çalan tonlar yaratıyor. Bu nedenle önce odanızın nasıl bir ışıkla aydınlandığını tespit etmeniz ve sonrasında duvarlarınızın renklerini ışık durumuna göre seçmeniz gerekiyor.

Güneş Almayan Odalar İçin Duvar Rengi Seçimi

ışık almayan oda dekorasyonu

Işık almayan oda dekorasyonu zordur. Karanlık odalarda iç karartıcı bir atmosfer oluşmaması için özenli davranmanız gerekir. Evlerin kuzey cephesindeki odalar genellikle doğal güneş ışığından yararlanamaz. Bu odalar, güney cephesindeki güneş alan odalara göre daha karanlık görünecektir. Elbette herhangi bir duvar rengi de iki odada oldukça farklı görünür. Camsız oda dekorasyonu için de aynı koşullar geçerlidir. Penceresi bulunmayan odalara güneş ışığı girmez, odanın ambiyansı kendiliğinden karanlık görünmeye meyillidir.

Eğer güneş almayan oda sahibiyseniz, öncelikle soğuk renk tonlarından kaçınmalısınız. Doğal ışıkla sıcak bir tona sahip olacak renkler, ışık anlamında dengeli bir görünüm yaratacaktır. Çuha çiçeği sarısı, altın bal rengi, sıcak yeşiller, deniz mavileri, şeftali ve kayısı renkleri güneş almayan oda duvarları için harika seçimlerdir.

güneş almayan oda

Sıcak renk tonları, ışığın odada gezinmesine olanak tanır. Bu renk tonları, odalarınızın daha sıcak ve samimi bir ambiyansa sahip olmasını sağlar. Eğer ışık almayan odalarınız için koyu renkler kullanmak istiyorsanız da mutlaka canlı ve parlak tonları tercih edin. Işığı yansıtacak aynalar ya da ışık etkisini arttıracak halojen lambalar kullanarak odanızın çok daha aydınlık bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Duvarı Boyamadan Önce Beğendiğiniz Rengi Deneyin

en iyi boya

Duvar renginize karar vermeden önce uygulayabileceğiniz en sağlıklı yöntem, beğendiğiniz rengin denemesini yapmaktır. Beğendiğiniz boyanın en küçük ambalajını alın ve duvarınızın küçük bir bölümünü bu renge boyayın. Günün farklı saatlerinde ışığa göre bu rengin nasıl durduğunu kontrol edin. Böylelikle duvarınız için en iyi boya renginin beğendiğiniz renk olup olmadığından emin olabilirsiniz.

Tavan Rengi ile Etkiyi Arttırın

tavan rengi

Tavan rengi, odanızın görünümünü baştan aşağı değiştirebilecek bir unsurdur. Odanızın geniş ve aydınlık görünmesi için beyaz renk, risksiz bir seçenektir. Ancak elbette daha iddialı renkler de seçebilirsiniz. Örneğin gökyüzünü andıran masmavi bir renk, odanızda geçirdiğiniz zamanı çok daha keyifli ve huzurlu kılacaktır.

Eğer odanız için hangi duvar rengini seçeceğinize karar veremediyseniz Filli Boya Renxmatik İç Cephe Kartelası’na göz atabilir, boya fiyatları ile ilgili bilgi almak için adresinize en yakın Renxmatik Bayii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Görseller: mikosguesthouse.com

Bilgi Servisi