Odanızın Rengi Ruh Halinizi Nasıl Etkiler?

Renklerin insan psikolojisi üzerinde önemli etkileri bulunuyor. Tasarımcılar da artık ev dekorasyonu için üretim yaparken renklerin etkisini göz önünde bulunduruyor. Evimizin görünümünü ve kişiliğini ortaya koyan duvar renkleri, psikolojimizi doğrudan etkiliyor. Eğer eviniz için boya zamanının geldiğini düşünüyorsanız, bu yazımız sizin için oldukça fikir verici olacak. Renklerin ruh haliniz üzerindeki etkilerini öğrenerek, hangi odanız için hangi renkleri seçmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Yeşil

yeşil duvar renkleri

Dinlendirici bir renk olan yeşilin insanlar üzerinde sakinleştirici bir etkisi bulunuyor. Yeşil renk aynı zamanda güven duygusunu arttırdığı için bankacılık sektörü tarafından en çok tercih edilen renklerin arasında yer alıyor. Doğanın uyanışını, yaşam umudunu simgeleyen yeşil rengin kullanıldığı odalar ruh halinizi pozitif yönde etkiler, sakinleşmenizi ve günün gerginliğinden arınmanızı sağlar.

Turuncu

turuncu duvar renkleri

Turuncu enerji veren, tat alma duyusunu tetikleyen ve iştahı harekete geçiren bir renktir. Evlerin ortak kullanım alanları, turuncu duvar renkleri için ideal odalardır. Bu canlı rengin tüm tonları depresyona karşı ilaç niteliğindedir. İştahı arttırdığı için yemek odasında ya da mutfakta kullanılması tavsiye edilir. Dışa dönük bir renk olan turuncu yaratıcılığı ve canlılığı arttırır.

Sarı

Güneşi simgeleyen sarı, mutluluk hissi veren bir renktir. Bununla birlikte gözü zorlayan renklerden biri olduğu için fazla kullanımı sinirliliğe neden olabilir. Bu nedenle odanızda sarı rengi kullanmak istiyorsanız, odanın yalnızca bir duvarında bu renkte dekoratif boya uygulaması yapmanız daha sağlıklı olabilir.

Mavi

mavi duvar renkleri

Kan basıncını düşüren, nabzı yavaşlatan etkileri kanıtlanmış olan mavi, son derece rahatlatıcı bir renktir. Evinizde rahatlamak istediğiniz yatak odası ve banyo gibi odalar için idealdir. Sakinleştirici etkisinden dolayı aktif olmak istediğiniz odalarda kullanmanız tavsiye edilmez. Zihninizi rahatlatan bu renk, kendinizi daha dingin ve dengeli hissetmenizi sağlar.

Kırmızı

kırmızı duvar renkleri

Gücün, tutkunun ve aşkın rengi olan kırmızı size enerji verir ve canlılık kazandırır. Bu rengin metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Yaratıcılığı arttıran bir renktir. Bununla birlikte az ışık alan mekanlarda kullanılması odanın atmosferinin sıkıcı bir havaya bürünmesine neden olabilir. Kırmızı renkte en iyi boya seçeneklerinin canlı tonlarda olması ve doğal ışıktan yararlanan odalara uygulanması tavsiye edilmektedir.

Mor

mor duvar renkleri

Mor rengin ihtişamı, lüksü, zenginliği ve asaleti temsil ettiği söylenmektedir. Romantik ve nostaljik hisler uyandıran bu rengin açık tonları odanıza daha feminen bir hava katar. Mor duvar renkleri hayal gücünüzü ve konsantrasyonunuzu arttırır, size şevk ve ilham verir.

Pembe

pembe duvar renkleri

Kırmızı ve beyazın birleşimi ile elde edilen pembe rengin uyandırdığı hisler kırmızıya göre daha yumuşaktır. Aşkın ve hayallerin rengi olarak tanımlanan pembe sıcaklık, neşe ve mutluluk verir. İçinizdeki inceliği, şefkati ve sevgiyi uyandırır. Özellikle bebek odaları için ideal bir tondur.

Gri

gri duvar renkleri

Gözün en rahat algıladığı renklerden biri olan gri, dinginlik aranan tüm odalar için uygundur. Gri odalar ruh haliniz üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yapar. Denge hissi veren uzlaştırıcı ve alçakgönüllü bir renktir.

Beyaz

beyaz duvar renkleri

Saflığın ve temizliğin simgesi olan beyaz renk, dekorasyonda oldukça sık bir şekilde kullanılır. Asalet, masumiyet ve istikrar gibi değerleri simgeleyen beyaz renk enerji, huzur ve güven verir. Derinlik hissi veren bu renk yaratıcılığınızı arttırır.

Siyah

siyah duvar renkleri

Siyah renk psikolojik olarak matemin rengi olarak bilinir. Bununla birlikte artık siyah renk dekorasyonda daha fazla kullanılmaktadır. Bu rengin yaratıcılığı arttırdığı bilinir. Bununla birlikte karamsar hisleri de tetiklediği için kullanımında aşırıya kaçmamak gereklidir. Siyah duvar renkleri kullanılan odalarda, mobilyalar ve aksesuarlar daha canlı renklerde seçilmelidir.

Filli Boya olarak eviniz için en güzel duvar renklerini yaratmak için çalışmalarımıza durmaksızın devam ediyor. Odalarınız için en güzel duvar renklerini seçmek ve boya fiyatları ile ilgili fikir almak için adresinize en yakın Filli Boya Renxmatik Bayii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Görseller: elledecor.com, housebeautiful.com, hgtv.com

Bilgi Servisi