Ofislerde Renk Seçimi

Renk etkisi, dünya genelinde bilimsel olarak test edilmiş bir teoridir. Renk psikologları tarafından uzun yıllar boyunca sürdürülen araştırmalar, renklerin zihnimizi nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor. Derin bir bilimselliğe sahip olan renkler, herkesi evrensel olarak etkiliyor.

Renklerin Davranışlarımıza Etkisi

Her zaman çok sayıda renkle çevriliyiz. Renkler, güneşten gelen fotonların dalga boylarında bize ulaşıyor. Farklı dalga boyları, gözlerimize farklı şekillerde vuruyor. Renkler retinada endokrin sistemimizi, hormonlarımızı ve aktivitelerimizi yöneteden, hipotalamus olarak bilinen beyin bölgesine geçen elektriksel uyarılara dönüştürülüyor. Sonuç olarak, renk etkisi burada kendini gösteriyor. Renkler, tüm davranışlarımızı derinden etkiliyor.

Renklerin Üretkenliğimize Etkisi

Yapılan çalışmalara göre, renge nasıl tepki verdiğimizi etkileyen esas ölçüt, rengin yoğunluğu. Güçlü, parlak bir renk bizi uyarırken, doygunluğu düşük bir renk ise bizi sakinleştiriyor. Ayrıca her bir renk, bizim farklı bir bölgemizi etkiliyor. Renk etkisi uyarınca; kırmızı vücudu, mavi zihni, sarı duyguları ve yeşil ise beden ile zihin arasındaki temel dengeyi etkiliyor. Buna bağlı olarak canlı bir mavi ile canlı bir sarıyı bir araya getirdiğiniz zaman hem duygularınızı hem de zihninizi yoğun biçimde etkileyen bir karışım elde etmiş oluyorsunuz.

Üretkenlik İçin Ofisinizi Boyamanız Gereken Renkler

Renk etkisi, üretkenlik için en doğru renklerden birinin mavi olduğunu söylüyor. Yaptığınız iş için zihninizi canlandırmanız gerektiğinde, mavi sizi son derece üretken hale getiriyor. Ancak mavi sakinleştirici bir renk de olduğu için, onu diğer renklerle canlandırmak gerekiyor. Ofisinizi biraz daha canlı kılmak için maviyi biraz portakal tonuyla birleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Eğer bir tasarımcıysanız ya da yaratıcılık gerektiren farklı bir işle uğraşıyorsanız, sarı sizin için daha iyi bir renktir. Bu renk duygularınızı uyarır ve sizi daha iyimser yapar. Yaratıcı olmak ve yeni bir şeyler ortaya çıkarmak cesaret ister, direkt olarak duygularınızı uyaran sarı, sizin için doğru renktir.

Fiziksel güç gerektiren bir iş yapıyor ve işinizde daha üretken olmak istiyorsanız, kırmızı sizin için doğru renktir. Renk etkisi uyarınca, kırmızı renk sizi fiziksel olarak uyarır. Örneğin bir ev işaret etmek için çalışan bir grup insan iseniz, ofisinizde kırmızı kullanmak sizi daha üretken kılacaktır.

Çalıştığınız ortamda özellikle denge duygusunun hakim olmasını istiyorsanız, yeşil sizin için doğru seçim olacaktır. Dengeli, sakinleştirici ve güven verici yeşil; aynı zamanda paranın el değiştirmesini temsil eder. Bu anlamda yeşil renk ofisler için doğru seçimdir.

Ofis ortamlarında renk seçimiyle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Filli Boya Renk Etkisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz: http://renketkisi.com/ofislerde-renk-secimi.html

Bilgi Servisi