Pencere Çerçeveleri Nasıl Boyanır?

Evlerde düzenli olarak boya badana yapılsa da pencere çerçevelerini boyamak her zaman akıllara gelmez. Oysa yeni boyanmış pencere çerçeveleri, içinde bulunduğu odaya son derece temiz, şık ve bakımlı bir görünüm kazandırır. Üstelik pencerelerinizin çerçevelerini kendiniz boyamanız da mümkün. Sizin için hazırladığımız çerçeve boyama teknikleri rehberinden fikir alarak siz de evinizdeki pencere çerçevelerini boyayabilirsiniz.

Pencere Çerçevesi Boyama Rehberi

pencere çerçeveleri nasıl boyanır

Pencere çerçevesi boyama uygulaması esnasında hayati önem taşıyan durumlardan biri, hava durumunun bu uygulamaya elverişli olmasıdır. Çerçevelerinizi ne zaman boyayacağınıza karar verirken havanın yağışsız olacağı bir zamanı seçmeye özen gösterin. Çünkü uygulamadan sonra boyanın düzgün kuruması için pencerelerinizin açık kalması gerekecek. Ardından boya işlemine başlamadan önce pencere kilitlerinizi ve kollarını sökün, sökemediğiniz durumda badana boyada da kullanılan bir malzeme olan maskeleme bandını kullanarak boyanmasını istemediğiniz noktaları kaplayın. Camınızı herhangi bir madde ile kaplamanıza gerek yok. Uygulama esnasında camınıza boya bulaşsa bile nalburdan kolaylıkla temin edebileceğiniz bir kazıyıcı ile boyayı kolaylıkla kazıyabilirsiniz.

Hazırlık aşamasını tamamladıktan sonra sıra pencere çerçevelerinizi boyamaya geliyor. Önce yatay bölümleri, sonrasında dikey bölümleri boyamak işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır. Pencere çerçeveleri, düzgün bir görünüm için en az iki kat boya ister. İsteğinize bağlı olarak –örneğin daha canlı ya da koyu renk görünümü elde etmek istiyorsanız- üç kat boya da yapabilirsiniz. Pürüzsüz boya görünümü için katlar arasında kuruma zamanı bıraktığınızdan emin olun. Boya işlemi bittikten ve sürülen boya kuruduktan sonra çıkardığınız parçaları yerine takabilir ya da maskeleme bandını nazikçe yerinden sökebilirsiniz. Pencere boya renkleri seçerken evinizin genel dekoratif görünümüne uyum sağlayan tonlar seçmeye özen gösterin. Bununla birlikte kontrast renkler tercih ederek de göz alıcı bir etki yaratabilirsiniz.

Bilgi Servisi