Renklerle Dekorasyon Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey

Renk, tasarımda gerçekten güçlü bir araçtır. Ancak hangi renkleri sevdiğinizden ve boya çeşitlerinin hangi alanda en iyi sonucu verdiğinden emin değilseniz, zayıflatıcı bir özellik olabilir. Belki de artık güvenli seçimlerden sıkılmış, cesur renk seçimleri yapmak istiyorsunuzdur. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz!

Birkaç basit dekorasyon hilesi rahatlık alanınızın dışına çıkmanızı ve duvar renkleri ile ilgili en doğru seçimleri yapmanıza yardımcı olabilir. Dünyanıza renk katmaya hazır olun!

duvar renkleri

Cesur Renkler Kullanmakta Tereddüt Ediyorsanız, İnce Tonlar ve Küçük Dokunuşlarla Başlayın

Cesur boya renkleri, ev sahipleri için korkutucu olabilir. Bunun nedeni, duvarınız için bir dekoratif boya seçtiğinizde, bu renkle uzun süre boyunca yaşamanız gerekmesidir. Bu “hızlı moda” gibi değildir. Beğenmediğiniz bir kazağı dolabınızdan çıkarmak kadar kolay bir şekilde duvar renklerinizi değiştiremezsiniz.

Ev dekor kararları pahalıya mal olabilir. Renk ise çevremizde çok ince bir şekilde mutlaka hissediliyor. Eğer cesur seçimler yapmak için kendinizi henüz hazır hissetmiyorsanız, dekoratif aksesuarlarda renk denemeleri yapabilirsiniz. Duvarlarınızın ne renk olmasını istediğinizden emin değilseniz, gardırobunuzda bir miktar ilham arayın. Giyinmek için seçtiğiniz renkler, oturma odanızda da size kendinizi en rahat hissettirecek olanlardır.

beyaz duvar renkleri

Beyaz da Bir Renktir ve Klinik Gibi Hissettirmesi Gerekmez

Beyaz, son birkaç yıldır ev dekorasyonunda büyük bir geri dönüş yaşıyor. Beyaz duvarlar, renkli dekoratif aksesuarlar ve tekstil ürünleri için harika bir alan. Ancak, evlerinde renk kabul etmeyenler için beyaz biraz cansız olabilir; onu diğer renklerle karıştırmayı öğrenmek gerekir.

Beyaz boya ile bezenmiş duvarların steril görünmesini önlemek için çeşitli kontrastlara ve dokulara ihtiyaç duyuluyor. Sahte kürkler, doğal dokumalar ve zenfgin kadifeler beyazın cansızlığını ortadan kaldırarak iç mekanlara renk getiriyor.

Beyazın krem ve bej gibi sıcak tonları daha davetkar ortamlar yaratıyor. Bir krem paletini mercan gibi canlı renkte bir koltukla ve altın rengi dekoratif aksesuarlarla kombinlemek, ortaya göz alıcı bir dekoratif görünüm çıkarıyor.

boya

Yaratmak İstediğiniz Duyguya Uyum Sağlayan Renkler Seçin

Duvarlarınız için tercih edeceğiniz boya çeşitleri söz konusu olduğunda her renk aynı değişdir. Seçtiğiniz renkler, tonlarına bağlı olarak belirli bir duygu yansıtacaktır.

Örneğin ateş kırmızısı enerji veren bir renktir. Ancak bu rengin yatak odanızda olmasını istemezsiniz. Çünkü bu renk, açık mavi ve yeşil tonları gibi yatıştırıcı değildir. Birçok tasarımcı mutfaklar için sarı rengi tercih eder. Çünkü mutfak, pek çok insanın güne başladığı yerdir.

Bir mekanda yaratmaya çalıştığınız duygunun yanı sıra odanın ne kadar doğal ışık aldığı da renk seçiminde önemli bir faktördür. Mesela penceresiz bir odada koyu duvar renkleri kullanırsanız, mağara benzeri bir atmosfer yaratabilirsiniz.

dekoratif boya

Renk, Desen Eşleştirmede Önemli Bir Rol Oynar

Farklı desenleri bir arada kullanmak zor olabilir, ancak doğru şekilde yapıldığında odanız gerçekten dekorasyon dergilerinden çıkmış gibi görünecektir. Tasarımcılara göre desen birleştirmede ilk adım, ortak bir renk paletine sahip olan desenleri seçmektir. Ölçek de önemlidir. Büyük ölçekli kumaşlar kanepe ve perde gibi daha büyük alanlar üzerinde daha iyi dururken, küçük baskılar da yastıklar gibi küçük alanlar için mükemmeldir.

boya renkleri

Cesur Bir Renk Seçimi İçin Hazır mısınız?

Mavi ve yeşil tonları neredeyse tüm dekoratif stillerle uyum meydana getirir. Bu nedenle eğer boya konusunda cesur seçimler yapmaya hazırsanız, Filli boyanın sonsuz renk seçeneği arasından bu renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayın, yoğunluğu eşyalarla dengelemelisiniz. Nötr tonda eşyalarla duvar renklerinizi dengelediğinizde, emin olun ki pişman olmayacaksınız.

Görseller: apartmenttherapy.com, marthastewart.com

Bilgi Servisi