Şimdi Bahar Temizliğinin Tam Zamanı

Havaların ısınmaya başladığı ve evlerdeki ısıtma sistemlerinin yavaş yavaş kapatıldığı bahar mevsimi, eviniz için büyük bir temizliğe girişmenizin tam zamanı. Kışın ısıtmadan kaynaklanan islenmiş perde ve duvarları temizlemeye, fazla eşyalarımızdan kurtulmaya ve kırık ya da bozuk eşyalarınızı tamir etmeye başlayabilir, evinize baharın tazeliğini getirebilirsiniz.

bahar temizliği

Bahar temizliğine başlamadan önce karar vermeniz gereken en önemli nokta, boya badana yaptırıp yaptırmayacağınızdır. Eğer duvarlarınız kirlendiyse, baharın boya badana işlemi yaptırmak için en uygun mevsim olduğunu söyleyebiliriz. Boya yaptırmayacaksanız da, temizlikte nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımızda sizinle paylaşacağız.

Bahar Temizliği Sırası

Evinizi düzenli olarak silip süpürseniz de, senede birkaç kere dip köşe temizlik yapılması gerekir. Bahar temizliği, rutin temizlik işlerinden biraz daha fazlasıdır. Kış ayları boyunca çok fazla vakit geçirdiğiniz evlerinizde artık biraz detaylı bir temizlik yapmanızın zamanı geldi. Özellikle eşya eleme ve doğru depolama işlerinin size evinizde rahatça hareket edebileceğiniz alanlar yaratacağından emin olabilirsiniz. Bozuk ya da kırık eşyalarınızı tamir ettirmeyi, tamir edemediklerinizdense bir an önce kurtulmayı ihmal etmeyin! Şimdi, oda oda bahar temizliğinin nasıl yapılacağına geçelim.

Salonlar ve Oturma Odaları

bahar temizliği nasıl yapılır

Salon ve oturma odalarında kışın etkisine en çok maruz kalan eşyalar, perde ve tüller olacaktır. Tüm tül ve perdelerinizi çıkarmakla işe başlayabilirsiniz. Uygun bir programda tüllerinizi ve perdelerinizi yıkayın. Farkında olmadan renklerinin nasıl karardığını görünce çok şaşıracaksınız.

Tül ve perdeleriniz yıkanırken duvarlarınızı ve camlarınızı iyice silin. Eğer boya yaptırmayacaksanız duvarlarınızın iyice temizlenmesi gerekecektir. Duvar renkleri, evin ne kadar temiz olduğunu gösteren en önemli unsurlardandır. Duvarlarınız bittikten sonra ise koltuklarınıza ve oturma gruplarınıza geçin. Koltuklarınızı halı silme deterjanları ya da sabunlu su ile kolayca temizleyebilirsiniz. Son olarak toz alın ve diğer odalara geçtiğinizde salonunuzun kapısını kapatın ki temizlediğiniz alan tekrar kirlenmesin.

Mutfak

mutfak temizliği

Mutfağınızda tül ve perdeler varsa işe yine bunların yıkanması ile başlayabilirsiniz. Mutfağın temizliği diğer alanlara göre daha uzun sürebilir çünkü emin olun aslında buzdolabınızda ve mutfak dolaplarınızda hali hazırda atılmayı bekleyen çok sayıda gıda vardır. Mutfak dolaplarınızın içini de temizlemeniz faydalı olacaktır. Tezgahlarınızı ve fayanslarınızı yağ çözücülerle silerek derinlemesine hijyen sağlayabilirsiniz. Mutfak temizliğinden sonra bulaşık bezlerinizi, süngerlerinizi ve temizlik sonrası bezlerinizi deterjandan arındırın ve kaynatarak yıkayın.

Banyo

banyo temizliği

Banyo temizliği için öncelikle banyonuzun içindeki tüm eşyaları boşaltın ve sonrasında fayansları ve duşakabini çamaşır suyu ile silin. Fayans aralarını iyice temizlemeyi ve sonrasında durulamayı ihmal etmeyin. Klozet fırçasını değiştirin. Kullanılma süresine göre diş fırçalarınızda da değişiklik yapma zamanınız gelmiş olabilir. Eğer banyonuzda gözle görünür bir değişiklik yaratmak istiyorsanız, banyo duvarlarınızda dekoratif boya renkleri kullanarak bahar coşkusunu banyonuza getirebilirsiniz.

Yatak Odası

yatak odası temizliği

İşe öncelikle yazlıkları ve kışlıkları ayırmakla başlayın. Eğer bütün bir kış boyunca elinizi bile sürmediğiniz kıyafetleriniz olduysa bunları hurçlara kaldırmakla vakit kaybetmeyin ve ihtiyacı olan birilerine verin ya da internet üzerinden satışa çıkarın. Kışlıklarınızı kaldırdıktan sonra diğer odalardaki gibi perdelerinizi, tüllerinizi ve nevresim takımlarınızı yıkayın. Sonrasında ise mobilyalarınızı, camlarınızı ve duvarlarınızı silerek temizlik işini bitirin.

Bahar Temizliği Püf Noktaları

bahar temizliği püf noktaları

Bazı küçük ve kolay uygulanabilir fikirler ile bahar temizliğinizi daha hızlı bitirebilir, evinizin temizliğinin keyfini daha uzun süre boyunca çıkarabilirsiniz.

  • Kışlıklarınızı kaldırdığınız hurçların içine kalıp sabun ya da karanfil koyun.
  • Camlarınızı silerken güneş ışığının direkt olarak cama vurmuyor olmasına özen gösterin. Aksi takdirde camınızda lekelenmeler olacaktır.
  • Lekesiz temizlik için mikrofiber bezler kullanın.
  • Radyatörlerinizin arkalarını, pencere kenarlarını, kapıları ve avizeleri silmeyi unutmayın.
  • Saksı çiçeklerinizin kuru yapraklarını temizleyin ve gerektiği durumlarda topraklarını değiştirin.
  • Kullanım ömrü dolmuş tüm krem ve makyaj malzemelerinizi atın.
  • Tamir edilemeyecek durumdaki eşyalarınızdan kurtulun.

Bahar Zamanı Boya Zamanı

boya badana

Evinizde bahar mevsiminin ferahlığını tam anlamıyla yaşamak isterseniz, şimdi boya badana yaptırmanızın tam zamanı demektir! Tertemiz duvarlar ve ısıtıcıların tüm etkilerinden arınmış tavanlar evinizde kendinizi son derece mutlu ve huzurlu hissetmenizi sağlayacak. Üstelik şimdi en iyi boya seçeneklerine en iyi ustaların elinden ulaşmanın yolu çok kolay.

Nasıl mı? Tabii ki Filli Ustam sayesinde!

Filli Ustam ile internet üzerinden tek tıkla kolaylıkla randevu alabilir ve boya badana işinizi hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde yaptırabilirsiniz. Filli Ustam’a uygun olduğunuz tarihlerin girişini yaptıktan sonra 24 saat içinde size dönüş yapılır. Verilen hizmet tamamen müşteri memnuniyeti odaklıdır ve belirtilen tarihlerde işinizin bitirileceği size garanti edilir. Üstelik Filli Ustam’ın tüm ustaları mesleki yeterlilik belgesine sahip ve yaptırdığınız boya işlemi de 2 yıl boyunca Filli Boya Garantisi altında!

Görseller: huffingtonpost.ca

Bilgi Servisi