Yalıtım ile İlgili Sorulan SorularProfesyoneller İçin Isı Yalıtımı


Son Tüketici İçin Isı Yalıtımı

Capatect Isı Yalıtım Sisteminin m² maliyeti nedir ? İşçilik maliyeti nedir?

Capatect Sistem yaklaşık 50 farklı üründen oluşur ve maliyeti, sistem içinde hangi ürünleri kullanacağınıza göre değişecektir. İşçilik maliyetleri ise bölgesel olarak uygulamanın büyüklüğüne ve cephe mimarisine göre değişkenlik göstermektedir. Kesin fiyat teklifi için teknik personelimizin yönlendirmesi ile uygulayıcı bayilerimiz tarafından binanızın görülmesi ve uygun yalıtım kalınlığı ile son kat dekoratif malzeme tercihinizin belirlenmesi gerekmektedir.

Capatect Isı Yalıtım Sistemi nasıl uygulanır ?

Capatect Isı Yalıtım Levhaları, Capatect Isı Yalıtım Yapıştırıcısı ile dış cepheye uygun şekilde yapıştırılır ve aradan en az 24 saat geçtikten sonra Capatect Dübeller ile dübellenir. Levhaların üzeri arada Capatect Donatı Filesi kalacak şekilde Capatect Isı Yalıtım Sıvası ile 4 mm kalınlığında sıvanır. Bu sıva katmanının üzerine Capatect Kaplama Astarı uygulamasından sonra Capatect Mineral Kaplama üzerine 2 kat Capatect Isı Yalıtım Sistemi Boyası ya da Capatect Silikonlu Kaplama alternatiflerimizle uygulama sonlandırılır.

Karbonun ısı yalıtıma katkısı nedir?

Capatect Dalmaçyalının hammaddesi olan polistren taneciklerine üretimden önce karbon (grafit) emdirilir. Bu sayede ısı iletkenlik katsayısındaki düşüş ile ısı yalıtım değeri %20 daha yükselmiş olur. Capatect ısı yalıtım levhaları benzer yoğunluktaki tüm polistren esaslı levhalardan %20 daha yüksek bir yalıtım değerine sahiptir.
(l= 0,033 W/mK)

Isı tasarrufu ve amortisman süresi ne olur ?

Isı tasarrufu, kullanacağınız yalıtım kalınlığına ve binanızın yapısına göre ortalama % 50 olacaktır. Amortisman süresi ise ısınmaya (ve varsa soğutmaya) yönelik tükettiğiniz yakıt miktarına ve yakıtın türüne göre ortalama 2-5 yıl arasında olacaktır.

Kime uygulatabilirim?

Teknik anlamda doğru uygulama sistem performansını ve ömrünü doğrudan ilgilendirmektedir. Bu sebeple biz Filli Boya olarak şirketimiz eğitimlerine katılarak başarılı olmuş ve yetkili uygulayıcı belgesi almış uygulamacıları tavsiye ediyoruz. Firmamız ile temasa geçtiğinizde dilerseniz sizi yetkili personelimiz yönlendirebilir ve bulunduğunuz bölgeye en yakın uygulayıcılar ile temasınızı sağlayabilir.

Strafor yok olur mu ?

Polistren esaslı malzemelerin ana hammadesi petroldur ve petrol türevi ürünlerin doğada yok olma süresi asgari 1000 yıldır. Capatect Levhaların kendiliğinden yok olması ya da erimesi gibi bir durum asla söz konusu değildir. Capatect Isı Yalıtım Sistemi Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde 30 yıldır milyonlarca m² alanda başarılı bir şekilde uygulanmış ve uygulanmaktadır. Capatect sistemini oluşturan Caparol Avrupa’da ısı yalıtım sistemlerini ilk kez geliştiren ve ısı yalıtım alanında Avrupa Standartlarının oluşumuna imzasını atan profesyonel bir şirkettir. Yapınız ayakta kaldığı sürece Capatect Isı Yalıtım Sistemi yalıtım görevini yerine getirecektir.

Capatect Dalmaçyalı neden daha esnek ?

Dış cephede kullanılacak olan yalıtım levhalarının sert değil aksine esnek olması gerekmektedir. Çünkü sıcaklık farklılıklarına bağlı olarak cephe üzerinde genleşme ve büzülme gibi çalışmalar söz konusu olur ve belirli bir esneklikte olmayan levhalar (sert polistrenler gibi) bu çalışmaya uyum sağlayamaz ve son kat sıva ve kaplamalarda çatlama ve kabarmalara yol açabilirler. Bu noktadan sistemin su alması ile hem yalıtım performansı azalır hem de sistemin dayanımı ve ömrü düşer.

Su buharı geçirgenliği neden önemlidir?

Yapıların içinde her gün belirli miktarda su buharı üretilmektedir (nefes alıp vermek, yemek pişirmek, banyo, çamaşır v.s.). Bu su buharı dış cephe üzerinden de difüzyon yolu ile dışarıya atılır. Eğer yalıtımda kullanılan levhaların su buharı geçirgenliği düşük ise, doğal yolla atılan bu su buharı miktarında azalma olur ve bu da cephe katmanları arasında terleme, yoğuşma riskini arttırır. Terleme ve yoğuşma, rutubet ve küf oluşumuna yol açar ve bu da sistemin dayanım ve performansının azalması anlamına gelir. Capatect Dalmaçyalı sert polistren levhalara göre 4-5 kat daha fazla su buharı geçirebilme kabiliyetine sahiptir. Yani Capatect Dalmaçyalı kullanılarak yalıtılan binalar çok daha iyi nefes alır, mevcut su buharının yine buhar şeklinde binalarımızdan uzaklaşması sağlanmış olur.

Capatect Dalmaçyalı levhalar su emer mi?

Capatect Dalmaçyalı Levhalar tam olarak suya daldırılıp bir hafta suda bekletildiklerinde dahi standarda göre %5 sınır değerinin çok altında bir su emme özelliğine sahiptir. Cephede bu tip bir suda bekleme durumu olamayacağı, cephedeki suyun yer çekimi etkisi ile akıp gideceği hesaba katılırsa Capatect Dalmaçyalı levhaların pratik olarak kesinlikle su emmediği kabul edilebilir...

Capatect Dalmaçyalı Levhaların uygulandıktan sonra gönye ve boyutlarında değişim olur mu?

Capatect Dalmaçyalı üretimden sonra standartlara uygun olarak dinlendiriliriler.Bu sayede uygulama aşamasında yada uygulandıktan yıllar sonra boyutlarında ve gönyesinde asla değişim olmaz.

Capatect Mineral Kaplama ve Capatect Silikonlu Kaplama arasında ne fark var ? Hangisini tercih etmeliyim?

Capatect Mineral Kaplamalar çimento esaslı olup, paketler içinde toz halde bulunmaktadır. Belirli bir oranda su ile karıştırılarak uygulanırlar.Capatect Mineral Kaplama Capatect Isı Yalıtım Sistemi Boyası ile 2 kat olarak boyanmalıdır. Capatect Silikonlu Kaplamalar ise akrilik esaslı ve silikon katkılıdır. Hazır harç olarak plastik kovalarda sunulur. Kullanıma hazırdır ve artan kısmı saklanarak daha sonra tekrar kullanılabilir. 24 adet canlı stok renk alternatifinin yanı sıra minimum sipariş miktarı kadar dilediğiniz renkte de üretilebilirler.

Son kat kaplama yapmak istemiyorum. Isı yalıtım sıvası direkt boyanabilir mi?

Son kat kaplamalar dekoratif görünümün yanı sıra sisteme mukavemet kazandırırlar. Bu sebeple kaplama uygulanması tavsiye edilir. Yine de kaplama yerine boya uygulanacaksa alternatif olarak Capatetct Uni Özel Isı Yalıtım Sıvası 4 değil 6 mm olacak şekilde cepheye uygulanır. Uygulanan sıvanın üzerine Capatect Silikonlu Dış Cephe boya astarı ve Capatect Isı Yalıtım Sistemi boyaları sürülerek işlem tamamlanır.

Capatect Isı Yalıtım Sistemini nereden alabilirim ?

Filli Boya bayilerinden alabilirsiniz. Ancak uygulama hizmetini de beraberinde almak ve eğitimli uygulayıcılarımızdan faydalanmak isterseniz firmamızla temasa geçmenizi ve yetkili arkadaşlarımızın sizi yönlendirmesini tavsiye ederiz.

Paket içinde hangi ürünler var ?

Capatect Isı Yalıtım Levhaları, Isı Yalıtım yapıştırıcısı, sıvası, donatı filesi, dübel çeşitleri, su sızdırmazlık bandı, köşe ve subasman profilleri, son kat astar, boya ve kaplama alternatifleri ile Capatect Elastik Tuğla ve Capatect Dekor Profilleri gibi dekoratif ürünler mevcuttur.

Bu sistem çarpmalara karşı dayanıklı mı ?

Dış cephelerde ilk 3 metreden sonra rüzgar yükü haricinde mekanik bir yük yoktur. İnsan faktörü ile karşı karşıya kalan ve darbe alma riski yüksek olan ilk 2-3 metre mesafede sistemin dayanım performansını arttırmak için bu bölgelerde Capatect Carbon Edition Isı yalıtım sistemi kullanılabilir. Bu sayede sistem tüm cephede çarpma ve darbelere karşı çok daha fazla dayanıklı olacaktır. Isı yalıtım sistemlerini bu tip mekanik yüklere karşı sıva ve son kat kaplama katmanları korur. Bu dayanımı levhadan beklemek ve bu beklentiye göre sert levhalar tercih etmek başka sakıncaları beraberinde getirecektir.

Capatect Carbon-Edition Isı Yalıtım Sistem nedir?

Isı yalıtım sektöründeki tecrübemiz şunu göstermiştir ki; özellikle bina girişlerinde, balkon iç kısımlarında ya da müstakil villa tipi evlerde uygulanan ısı yalıtım sistemlerinde, sistemin son katını oluşturan ürünler gelen darbeler karşısında zorlanmakta ve cephelerin diğer bölümlerine göre bu kısımlar çok daha kolay hasar görebilmektedir.

Filli Boya uzmanları olarak yapılarda, bu riskli bölümler için Capatect Dalmaçyalı’nın üstün ısı yalıtım performansını karbonlu sıva ve kaplama tabakaları ile birleştirerek, yüksek darbe dayanımına sahip Capatect Carbon-Edition ısı yalıtım sistemini ürettik.Capatect Carbon-Edition Isı yalıtım sistemi, yeni yada eski binaların dış cephelerinde Capatect Isı Yalıtım Levhalarının üstün ısı yalıtım performansını, High-Tech karbon elyafların kullanıldığı Carbonmax Isı Yalıtım Sıvası ve Carbonfine Mineral Kaplama ile birleştiren, optimum kalınlık maksimum dayanım sağlayan çok özel bir sistemdir.

Karbonun dayanıma katkısı nedir?

Bilindiği üzere karbon, sahip olduğu dörtlü bağ yapısı ile elmas gibi dünyanın en sert ve dayanıklı maddesini oluşturan elementtir. Yapılan araştırmalar ve ar-ge çalışmaları sonucunda karbonun ısıyı yansıtma özelliği keşfedilmiş ve Capatect Dalmaçyalı Karbonlu ısı yalıtım levhaları ile yüksek ısı yalıtım performansı elde edilmiştir.

Bu çalışmalar daha da ileri götürüldüğünde, sıva ve kaplamlarda High-Tech karbon elyafların, adeta bir çelik hasır oluşturacak şekilde ürünlerin içerisine dağıldığı ve standartların çok üzerinde darbe dayanımı sağladığı görülmüştür. Karbon elyafı katılmış ısı yalıtım sıva ve kaplamaların oluşturduğu ısı yalıtım sistemlerinin darbelere karşı dayanımının klasik sistemlerden 5 KAT daha fazla olduğu yapılan testlerin sonucunda ortaya konulmuştur.

Capatect Carbonmax Isı Yalıtım sıvası ve Capatect Carbonfine Mineral Kaplama ürünleri birlikte kullanıldığı taktirde bir ısı yalıtım sisteminden beklenen 2 joule’lük darbe dayanımı değeri 10 JOULE ’ün üzerine çıkmakta ve sistemin geleceği açısında bekleneninde ötesinde bir darbe dayanımı elde edilmektedir.

Capatect Levhaların boyutları nedir ?

Capatect Levhaların boyutları nedir ?

Capatect Levhaların CE belgesi mevcutmu?

Capatect Dalmaçyalı,Capatect Siyam ve Capatect Taşyünü Levhalarda CE belgeleri mevcuttur.

Ürünlerinizin TSE belgesi var mı ?

TSE tarafından standartları olan ürünlerimizde belgelerimiz mevcuttur. Capatect Isı Yalıtım Levhalarında, Capatect Kaplamalarda ve Dış Cephe Boyalarında TSE, Capatect Isı Yalıtım Yapıştırıcısı, Capatect Isı yalıtım Sıvası ve Dübellerinde de TSEK belgeleri mevcuttur. Capatect Isı Yalıtım Sistemi ayrıca yapıştırıcısından son kat kaplama ve boya ürünlerine kadar birlikte uyum içerisinde çalışan bir ısı yalıtım sistemidir.Türkiye’de ilk defa TS EN 13499 “Binalarda Kullanılan- Genleştirilmiş Polistren Esaslı Harici Komposit Isı Yalıtım Sistemleri (ETICS)” standardına uygunluk belgesini alan Capatect Isı Yalıtım Sistemi Avrupa teknik onay kuruluşu ‘’EOTA’’ tarafından verilen ETAG 004 uygunluk belgesini alarak kalitesini bir kez daha kanıtlamıştır.

Capatect Dalmaçyalı Levhalar direkt olarak kırmızı tuğla üzerine yapıştırılır mı?

Kırmızı tuğla üzerine direkt yapıştırma yapmanın iki sakıncası vardır. Birincisi, duvar üzerindeki kot ve şakül bozukluklarına bağlı olarak yapıştırıcı sarfiyatınızın çok artması, ikincisi dübelleme esnasında tuğla boşluklarının zedelenmesi ve dübel tutunmalarının istenilen mukavemette olmamasıdır. Eğer kırmızı tuğla üzerine kaba sıva uygulanırsa hem yapıştırıcı sarfiyatınız azalacak, hem dübel tutunma mukavemetiniz artacak hem de daha düzgün ve hızlı bir imalat söz konusu olacaktır. Tuğla üzerine direkt uygulamalarda bu duruma dikkat ederek mutlaka dübel olarak Capatect Tuğla Dübeli Kullanılmalıdır.

Capatect Dalmaçyalı Sistem ahşap üzerine uygulanır mı?

Yapıştırıcı olarak Capatect Akrilik Isı Yalıtım Yapıştırıcısı, dübel olarak da Capatect OSB Dübeli kullanılarak ahşap üzerine de uygulama yapılabilir.

Yangın dayanımı nedir ?

Capatect Dalmaçyalı ve Capatect Siyam Isı Yalıtım Levhalarının yangın dayanımı TS EN 13501-1 standardına göre de E sınıfındadır.Capatect Taşyünü Isı Yalıtım Levhalarının yangın dayanımı ise yine aynı standarda göre A sınıfındadır.

Capatect Dalmaçyalı Levhaları içerden yalıtımda kullanabilir miyim?

İçerden yalıtım uygulamaları ısı köprülerinin tam olarak önlenememesi (döşeme ve duvarların dışa bakan kesit alanları), yoğuşma ve terleme sorunlarının devam etmesi gibi bir çok dezavantajı beraberinde getirmektedir. Bu sebeple firmamızca bu tip uygulamalar tavsiye edilmemektedir. Capatect ısı yalıtım sistemidir ve dış cephe uygulamalarında yüksek performans sağlar.

İki duvar arasında Dalmaçyalı kullanılarak sandviç duvar uygulaması yapılabilir mi ?

Sandviç duvar uygulamaları ısı köprülerinin tam olarak önlenememesi (kolon, kiriş, döşeme kesitleri), yoğuşma ve terleme sorunlarının devam etmesi gibi bir çok dezavantajı beraberinde getirmektedir. Bu sebeple firmamızca bu tip uygulamalar tavsiye edilmemektedir.

Dalmaçyalı levhalar ses yalıtımı da yapar mı ?

Gerçek ses yalıtımı sağlayan levhalar taşyünü ve camyünü gibi mineral kökenli ürünlerdir. Capatect Dalmaçyalı levhalar öncelikle ısı yalıtımı amacıyla kullanılmalıdır. Ancak yalıtımsız duruma göre gürültüyü önlemeye katkıda bulunduğu da bir gerçektir.

Dalmaçyalı levhalar ve diğer ürünler nerede üretilmektedir ?

Capatect Isı Yalıtım Sistemi İçerisindeki tüm ana ürünler, Türkiye’nin en büyük ve modern, Avrupa’nın ise sayılı tesisleri arasında yer alan Betek Gebze-2 tesislerinde üretilmektedir. Mart 2009’da hizmete açılan bu tesis 30 milyon Euro’luk yatırımıyla yalıtım sektöründe 2009 yılı için ‘’Yılın Yatırımı’’ ödülüne layık görülmüştür. Betek’ in, Gebze’de toplam 48.000 m2 üzerine inşa edilen, en son teknoloji ile donatılmış tam otomasyonlu yeni tesisi ile senelik genel üretim kapasitesi yaklaşık 348.000 tona ulaşmıştır. Yeni tesiste EPS ısı yalıtım levhalarının yanı sıra çimento esaslı yapıştırıcılar, sıvalar, kaplamalar ve su yalıtım ürünleri de üretilmekte, ürünler darbe ve iklim koşullarına dayanımlı olarak sevk edilmektedir.

Neden ısı yalıtımı yapmalıyım ?

  • Isı yalıtımı binadan dışarıya ısı kaybını azaltır, enerji tasarrufu sağlar,
  • Ortalama % 50 yakıt tasarrufu sağlar ve kendini 2-5 yılda amorti eder,
  • Sadece kış aylarında yakıt giderlerini değil, yazın da soğutma giderlerini azaltır,
  • Mekanlarda ısının dengeli dağılımını sağlar,
  • Konut içindeki dengeli ısı dağılımı sayesinde, yaşanan mekanlarda rutubetsiz, sağlıklı ve konforlu yaşam ortamı oluşmasını sağlar,
  • İç yüzeylerde terleme sonucu küflenme, siyah leke oluşması ile sıva ya da boyaların kabarmasını engeller,
  • Yapının dayanıklılığını sağlayarak ömrünü uzatır,
  • Binanın onarım masraflarını azalır,
  • Binanın dış cephesini güzelleştirir,
  • Atmosfere giden karbondioksit miktarını azaltarak, hava kirliliğinin azalmasına ve çevrenin korunmasına katkıda bulunur.

Neden dış cephe ısı yalıtımını tercih etmeliyim ?

Dış cephede yer alan duvar, kolon, kiriş ve perde duvar yüzeylerinin tamamı yalıtılmış olur. Isı köprüsü kalmayacağından ısı kayıpları da minimuma iner.

Yapıların dış kabuğu, olumsuz atmosferik koşullara karşı korunmuş olur. Aşırı ısınma ve soğumaya, şiddetli yağış ya da dona maruz kalmaz. Yapı elemanları ani ısı değişikliklerinde etkilenmeyeceğinden, genleşme ya da büzülmeye dayalı çatlama ve kabarmalar oluşmaz. Onarım masrafları en aza iner. Binaların ömrü uzar. Ayrıca betonarme yapı elemanları ( kolon, kiriş, perde duvar ) deprem riski karşısında ilk günkü dayanıklılıklarını uzun yıllar korurlar.

İç cephe uygulamalarında, yalıtım levhası ile duvar kesitleri arasında yoğuşma gerçekleşme ihtimali yüksektir. Özellikle tavan döşemelerinin dış cephe ile kesiştiği noktalarda rutubet ve küf oluşumları tam olarak ortadan kalkmaz.

İç cephe uygulamaları, kullanılan yalıtım levhası kalınlığına da bağlı olarak kullanım alanını daraltır. Ayrıca yaşama alanlarına bakan yüzeyde yer alacağı için konut içindeki hareketlilikten kaynaklanan mekanik darbelere de daha çok maruz kalır. Sık tamir ve tadilat gerektiren durumlarla karşılaşmak söz konusu olacaktır.

Birçok dış cephe ısı yalıtım sistemi içinden niye Capatect Isı Yalıtım Sistemini tercih etmeliyim ?

Güvenilir Marka:
Capatect Isı Yalıtımı Sistemi; Avrupa’da tam 30 Türkiye’de 10 yıldır milyonlarca m²’lik alana başarıyla uygulanmıştır. Capatect Isı Yalıtım Sistemi; Caparol tecrübesi ile geliştirilmiş, bütün mimari ihtiyaçlara ve yapı fiziğine en uygun çözümleri sağlayan, Avrupa ve Türkiye’nin en yaygın kullanılan ve bilinen ısı yalıtım sistemidir.

Yüksek Kalite:
Capatect Isı Yalıtım Sistemi’ni oluşturan her ürün, sayısız laboratuar çalışmaları ile ısı yalıtımında en yüksek performansı gösterecek şekilde Avrupa Kalite Standartlarına uygun olarak geliştirilmiştir.

Kalıcı Üstün Performans:
Capatect Dalmaçyalı Isı Yalıtım Levhaları’nın en önemli özelliklerinden biri boyut kararlılığıdır. Caparol üretim ve kalite kontrol standartlarına uygun olarak üretilen Capatect Isı Yalıtım Levhaları zaman içerisinde boyut değiştirmeyeceğinden kalıcı ve üstün performans sağlar.

Dış Cephe Isı Yalıtımında Rakipsiz Çözüm:
Beyaz üzerine benekli deseniyle benzerlerinden farklı olan Capatect Dalmaçyalı, polistren yapısına ideal karbon dengesi ile bilinen tüm EPS levhalara göre çok daha iyi bir ısı yalıtım değerine sahiptir. (l= 0,033 W/mK)

Uygulamacı Uzman Bayiler:
Isı yalıtım sistemi uygulaması, bilgi, deneyim ve dikkat gerektirir. Önemsiz gibi görünen küçük uygulama hataları sistemin verimini önemli ölçüde azaltabilir. Bilinçsiz uygulamalardan kaynaklanan bu tür hataları önlenmenin tek yolu Capatect Uygulama Sertifikası sahibi uygulamacılarla çalışmaktır. Filli Boya, tüm bayi ve uygulamacılarına, Capatect Isı Yalıtım Sistemi ile ilgili teorik ve pratik eğitim vermektedir. Bu eğitimler Caparol ve Filli Boya uzmanlarının desteği ve kontrolünde yapılmaktadır Capatect uygulama bayileri uygulama sertifikasyon programından geçerek Capatect uygulama standartlarına ulaşır ve uygulama garantisi vermeye hak kazanırlar.

Mükemmel Dekoratif Görünüm Alternatifleri:
Capatect, eşsiz elastik tuğla ürünü,çeşitli dekor profili modelleri, son kat kaplama, boya seçenekleri ve sınırsız mimari detay çözümleriyle binalara dekoratif görünüm alternatifleri sağlar. Bu dekoratif görünüm sayesinde, binanın değeri yükselir ve prestiji artar.

Mantolama denen uygulama bu mudur?
Sektörde dış cepheden yapılan ısı yalıtımı mantolama olarak da adlandırılmaktadır. Ancak manto sadece kışın soğuktan korunmaya yönelik bir giysi olduğu ve ısı yalıtımın yazın sağladığı faydaları anlatmada yetersiz kaldığı ve teknik bir tabir olmadığı için biz kullanmayı tercih etmiyoruz. Ayrıca inşaat sektöründe taşıyıcı sistemin güçlendirilmesi işlemi de mantolama olarak tabir edilmekte ve bu da kavram kargaşası yaratmaktadır.

Capatect Isı Yalıtım Sistemi boyası nedir?Capatect-S ve Capatect-W Isı Yalıtım Sistemi Boyası arasındaki fark nedir?Hangisini tercih etmeliyim?

Bir ısı yalıtım sistemini içerisindeki malzemelerin yapıştırıcısından son kat kaplama ve boya ürünlerine kadar birlikte uyum içerisinde çalışan ürünlerden meydana gelmesi gerekir. Bu bağlamda Türk boya sektörü lideri Filli Boya; Capatect Isı Yalıtım Sistemi’nin üstün ve kalıcı performansını ısı yalıtım sistemi boyaları Capatect-S ve Capatect-W ile daha arttırmaktadır. Yeni nesil silikon teknolojisinin kullanıldığı Capatect-S, suya dayanımı ve nefes alma performansı arttırılmış, dış cephe ısı yalıtım sistemleri ile tam uyum sağlayan ısı yalıtım sistemi boyası olarak öne çıkmaktadır.Capatect-S özellikle şehirleşmenin ön planda olduğu zorlu koşullara dayanım gerektiren yerleşim alanlarında uygulanacak ısı yalıtım sistemleri üzerine önerilmektedir.

Özellikle rutubet ve çiğ oluşumunun yüksek seviyede olduğu, doğal yaşama yakın konumda bulunan yerleşim alanlarında uygulanacak ısı yalıtım sistemlerinin dış yüzeylerinde ise, sahip olduğu yeni nesil silikon teknolojisinin yanı sıra, her yüzeyde görülebilen dünyanın en eski organizmalarından küf, yosun ve mantarın, ısı yalıtımlı cephelerde oluşturabileceği kirlenmeye karşı maksimum direnç gösteren Capatect-W ısı yalıtım sistemi boyasını önerilmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi nedir?

Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.5 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performansı yönetmeliği gereği 01.01.2011 tarihinden itibaren yapı ruhsatı alacak binalarda enerji kimlik belgesi hazırlanması zorunludur.
Enerji Kimlik Belgesi asgari olarak binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması,yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içerir.
Enerji Kimlik Belgesinde, binanın kullanım alanı başına düşen yıllık enerji tüketimi ve sera gazı salınımı ‘’A’’ ile ‘’G’’ arasında değişen bir referans ölçeğine göre sınıflandırılacaktır.
Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda Enerji Kimlik Belgesi hazırlanılacak bir rapor doğrultusunda yeniden düzenlenir.

Enerji Kimlik Belgesini kim düzenler ?

Mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi, Enerji verimliliği Danışmanlık Şirketleri tarafından düzenlenir. Proje aşamasındaki yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi ise Serbest Mühendislik ve Müşavirlik şirketleri tarafından düzenlenir.

Enerji Kimlik Belgesi almak zorunlu mudur?

Evet zorunludur. 5 Aralık 2008 Tarihli 27050 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Binalarda enerji Performansı Yönetmeliği” ile yeni veya mevcut binaların Enerji kimlik belgesi almasını zorunlu kılmıştır.Yeni bina yaptıracaksınız Enerji Kimlik Belgesi olmadan ruhsat alamazsınız.

Mevcut binanıza en geç 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundasınız. Eğer binayı kiralayacaksanız veya satacaksanız Eneri Kimlik Belgesi olmadan bu işlemleri yapamazsınız.

Bina enerji sınıfını yükseltmek için neler yapılabilir ?

Binalarda en fazla ısı kaybı binanın dış cephelerinden meydana gelir.Dış cephenize uygulanacak doğru ısı yalıtım sistemi ile ortalama %50’lik enerji ve yakıttan tasarruf sağlanır.Bu bağlamda bakıldığında binanızın enerji sınıfını iyileştirmek için dış cephenize ısı yalıtımı yaptırmak en doğru ve ulaşılabilir çözüm olacaktır.

Binanın Enerji sınıfının yüksek çıkmasının avantajlar nelerdir ?

Binanın Enerji sınıfı, yıllık enerji ihtiyacını ve dolayısıyla yıllık enerji tüketimini işaret etmektedir. Örneğin Sınıfı A olan bir binanın ısıtılması, soğutulması, havalandırması için harcanarak enerji miktarı Enerji Sınıfı G olan binaya göre çok daha az olacağından bu bina alım-satım ve kiralamalarda tercih sebebi olacaktır. Bu binanın tercih edilmesi ise satış ve kiralama fiyatını direkt etkileyecektir. Ayrıca önümüzdeki yıllarda binaların Enerji Sınıfını yükseltmeleri için devletin özendirici girişimlerde ( Örneğin Enerji sınıfına göre vergilendirme sistemi vb. ) bulunacağı tahmin edilmektedir.
Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM